За інформацією: Суспільне Чернігів.
Готель “Градецький”. Суспільне Чернігів/Артем Лобань
Це був найвищий готель у Чернігові та єдиний, що мав готель-побратим за кордоном. Будували його за сучасною на той час технологією, а завершили будівництво громадською толокою. У 21-поверховій будівлі вирувало життя у 1990-х та 2000-х роках. Меблі у готелі були ексклюзивною розробкою української дизайнерки Ірми Каракіс.Українська радянська архітекторка дизайнер інтер'єрів та меблів, кандидат архітектури, лауреат золотої медалі ВДНГ УРСР. Інтер'єр був також ексклюзивним та оздоблений керамічними панно художниці-монументалістки Галини Севрук1929-2022 — українська художниця, керамістка-монументалістка, працювала в кераміці, мозаїці, графіці. Авторка керамічних панно з української історії й міфології, зокрема «Ярославна» (1964), «Лада» (1968) й ін. Заслужений художник України (2005)).
Зняти номер у "Градецькому" день у день було майже неможливо, потрібно було бронювати заздалегідь. З готельним комплексом пов'язані й кримінальні історії, зокрема через азартні ігри та проституцію.
Як будували готель, яким він був у період розквіту, чому занепав та що планували зробити натомість — читайте у матеріалі Ксенії Рекун.
Хто коли і як будував "Градецький"
Як йдеться в енциклопедичному довіднику "Чернігівщина", цей готель побудували у 1983 році за участі архітекторів Валентина Шотолька, Алли Грачової, Олександра Кабацького, Володимира Ральченка разом з чехословацькими спеціалістами.
Згадка в енциклопедичному довіднику “Чернігівщина” про готель “Градецький”. Енциклопедичний довідник “Чернігівщина”
"Та проєктувати почали раніше, десь з кінця 1976 року", — пригадує народний архітектор України, головний архітектор Чернігівської області у 1986-2011 роках Володимир Павленко.
"В Чернігові не було на той період такого престижного готелю, з такою кількістю місць. І для того, щоб підняти забезпеченість міста передбачалося і збудувати готель. Його спорудили за декілька років. Назвали вже потім. А згідно з генеральним планом, це був проєкт житлово-громадської забудови".
За словами архітектора, готель побудували саме там, де ми звикли його бачити, тому що він замикав бульвар на проспекті Миру.
Вигляд на Проспект Миру, тоді Проспект Леніна 1980 рік. З колекції Костянтина Ягодовського
"Він був комплексом того кутка за генпланом. Там побудовані три 14-поверхові житлові будинки й він композиційно завершував ту магістраль, а далі вже пішла рядова забудова за ними. Це архітектурна, композиційна домінанта міста, яка формувала громадський центр Чернігова", — пояснює Павленко.
З книжки “Вікнами до сонця і життя Домобудівнику” 2009 рік. З колекції Костянтина Ягодовського
Як вийшло з назвою, продовжує розказувати архітектор.
"На той час голова облвиконкому Віктор Філонененко був з делегацією у Градець-Кралове. Чехи тоді запропонували зробити готель «Чернігів» у себе. Через 1-1,5 року Філоненко знову поїхав до Чехії й готель «Чернігів» вже стояв. Тоді й вирішили побудувати у Чернігові щось, що б нагадувало Градець-Кралове. Так і з’явилось найменування готелю «Градецький»".
Будівля має 19 поверхів (20-21 поверх, технічні, — ред.), 267 номерів на 500 місць. При готелі також був ресторан на 300 місць.
З фотоальбому “Чернігів” 1985 рік. Вид з висоти. З колекції Костянтина Ягодовського
Як вказано у загальному заключенні №75 протоколу засідань архітектурно-будівельного Союзу за 1980 рік, кошторисна вартість будівництва готелю у Чернігові на 500 місць складала 2 999 650 рублів (наприклад, середня зарплата тоді складала 168 рублів, пише Радіо Свобода, – ред.).
Протокол засідання архітектурно-будівельного Союзу за 1980 рік. Суспільне Чернігів/Ксенія Рекун
Протокол засідання архітектурно-будівельного Союзу за 1980 рік. Суспільне Чернігів/Ксенія Рекун
Протокол засідання архітектурно-будівельного Союзу за 1980 рік. Суспільне Чернігів/Ксенія Рекун
Також, згідно з цим протоколом, проєктну документацію для будівництва готелю розробив у 1980 році Зональний науково-дослідний і проєктний інститут типового та експериментального проєктування житлових та громадських будівель і споруд Києва.
Суспільне, у відповідь на свій запит, отримало від цього інституту витяг з пояснювальної записки до проєкту будівництва готелю. Отриману відповідь публікуємо мовою оригіналу скриншотами.
Виписка з пояснювальної записки будівництва готелю “Градецький”. Зональний науково-дослідний і проєктний інститут типового та експериментального проєктування житлових та громадських будівель і споруд Києва
Виписка з пояснювальної записки будівництва готелю “Градецький”. Зональний науково-дослідний і проєктний інститут типового та експериментального проєктування житлових та громадських будівель і споруд Києва
"У 1979 році для Чернігова це була сучасна технологія будівництва. Житлові будинки панельні у нас вже були, а громадських будівель не було. «Градецький» — це був елемент новітньої конструктивної системи і сучасна архітектурна композиція. Вона проєктувалась одночасно, але будували спочатку готель, а потім ресторанний комплекс", — розповів Павленко.
Будівництво готелю “Градецький”. З колекції Костянтина Ягодовського
"У той період був перехід від старої системи панельних конструкцій 1-464Серія великопанельних житлових будинків в СРСР, розроблена інститутом Гіпробудіндустрія в 1958-1959 роках. Будувалась по всій території СРСР з кінця 1950-х до 1970-х років, а модифікації — з середини 1960-х до кінця 1990-х років. Серія 1-464 визнана досить вдалою серед панельних хрущовок. до нових. Але на той час побудувати системою 1-464 було більш реально. Хоч вона була і застаріла, та іншого варіанту збудувати панельною системою висотку було складно і дорого. У цій системі був конструктивний крок в осях 3,6 метра, тому у «Градецькому» маленькі кімнати. Перші два поверхи зробили залізобетонним монолітом, а потім на нього почали монтувати 1-464 серію панелей. Це були панелі на зварних швах, на сварці закладні деталі були. За планом, така будівля повинна стояти не менше 100 років, тому металеві шви оцинкували й таким чином вона більш надійна стала. Якщо її планують розвалювати, то це буде не так просто, вона триматиметься довго".
За словами Павленка, матеріали для будівництва готелю виготовляв трест "Чернігівбуд", а штукатурні роботи виконувала бригада Валентини Соколової.
"Тоді вперше була застосована багатошарова штукатурка декоративна зі слюдою, цементом, мармуровою крихтою. Згодом вона почала багато де застосовуватися. Після будівельників влаштовували суботники. Збирали сміття, допомагали виконувати похідні роботи. Тобто, завершувалося будівництво громадською толокою. Там багато тоді працювало громадських організацій, крім будівельників", — розповів архітектор.
Володимир Павленко, народний архітектор України, головний архітектор Чернігівської області у 1986-2011 роках. kpcb.stu.cn.ua
"Під час будівництва готелю був створений спеціальний штаб: Фрідман і Буренок. Начальники тодішнього чернігівського міського управління будівництва та управління фінансами, відповідно. Штаби дозволяли більш точно організувати роботу. Питань було багато, тому що це була нова схема будівництва і для проєктантів, і для будівельників. Випробування конструктивно-каркасної панелі було".
Щодо літер назви самого готелю "Градецький", то підбирали відповідний шрифт під композицію всього комплексу, каже Володимир Павленко.
Посунута літера “Е” в назві готелю “Градецький”/ З листівок “Міністерства зв’язку СЗСР” 1984 рік. З колекції Костянтина Ягодовського
На питання, чому літера "Е" посунута в бік у назві готелю, то архітектор відповів, що спеціальної задумки не було. Скоріш за все це вийшло у процесі будівництва та монтажу літер. В.о. директора київського зонально науково-дослідного і проєктного інституту Микола Григоренко теж відповів, що у проєкті такої специфіки не передбачалося.
Ексклюзивний дизайн та інтер’єр
"Прибудова до готелю — ресторанний комплекс отримав Національну премію України імені Тараса Шевченка. Але сам по собі він би не отримав цю премію. А те, що він вписався в таку гарну композицію з готелем: вертикаль і горизонталь комплексу", — пояснює архітектор.
З фотоальбому “Чернігів”, 1985 рік. Інтер’єр ресторану. З колекції Костянтина Ягодовського
Меню ресторана “Градецький”. З колекції Костянтина Ягодовського
Як пише Ukrainian Modernism на своїй Facebook-сторінці, цю премію авторський колектив отримав у 1984 році.
Готель “Градецький”. Ukrainian Modernism
"Інтер'єр і меблі для готелю розробила українська дизайнерка меблів Ірма Каракіс. Інтер'єр був оздоблений керамічними панно художниці-монументалістки Галини Севрук", – йдеться у повідомленні.
Це декоративне панно прикрашало інтер’єр готелю протягом 37 років. Розібрали його у червні 2020 року представники спільноти "Чернігів-монументалізм".
Як декоративне панно розбирали ми розповідали у своєму сюжеті:
Наразі це панно зберігається у Чернігівському художньому музеї імені Галагана. Воно розміщене у виставковій залі.
Як розповів директор музею Юрій Ткач, на початку 2021 року, перед фестивалем монументального мистецтва, панно змонтували для експозиції за участю інженера Олексія Сікуна.
"Це панно було ключовим та центральним елементом на фестивалі. Цікаво, що панно збереглося майже повністю в тому вигляді, в якому воно було в готелі «Градецький»".
Панно, яке прикрашало готель “Градецький”. Суспільне Чернігів/Ксенія Рекун
Також, за словами Ткача, у 2022 році з готелю "Градецький" до музею передали декоративні квіти.
"Ці квіти до панно не мають стосунку, вони були як елемент декору між поверхами готелю. Ми їх плануємо розмістити в музеї біля панно, тому що вони зроблені в одному стилі та однією авторкою — Галиною Севрук".
Декоративні квіти з готелю “Градецький”. Юрій Ткач
«"Градецький" – це було гніздо штабу злочинців»
Суспільне поспілкувалося з колишнім начальником карного розшуку Чернігівської області Сергієм Іваненком, який обіймав цю посаду у кінці 90-х та початку 2000-х років. Він розповів: що відбувалося за зачиненими дверима "Градецького" у той період.
За його словами, у 90-ті на 14 поверсі готелю працювало казино, а в ресторані було вар’єтеВид розважальної програми, естрадного концерту, який складається з низки коротких номерів різних жанрів: пісень, танців, акробатичних номерів та номерів оригінального жанру, комічних сцен, реприз тощо, які представляє конферансьє. і стриптиз.
Фішка для казіно. Андрій Соколов
"Були й люди, які відповідали за проституцію. Вони діяли, як в ресторані, так і в кафе на першому поверсі. Тобто, люди, які за це прямо відповідали. До готелю були поставлені відповідні «смотрящі». Були там пару таких, між якими згодом була стрілянина за бізнес над «Градецьким». Охоронця одного з них тоді вбили. Інший також постраждав. За готелем була автостоянка, там були такі вечори, що і гранати підкидували. Це все були розбірки між злочинними угрупуваннями".
Обкладинка з фотоальбому “Чернігів” 1985 рік. З колекції Костянтина Ягодовського
Сергій Іваненко розповідає: ці угрупування займалися й рекетом на центральному ринку, грабували квартири по місту, магазини самообслуговування, іноземців.
"Жінки розпусти"
У 1990-ті роки у "Градецькому" була поширена проституція, розповів експравоохоронець. Також вони мали фіксований прайс-лист на "свої послуги".
"Такси у них фіксовані були. На той час, кінець 1990-х, година з повією коштувала 200 гривень плюс вартість винайнятого номера (за даними Пенсійного фонду України, середня зарплата українців у січні 1998 року становила 136,82 гривні, — ред.). Були різні підходи в них. Хтось шукав інформацію на рецепції про багатих клієнтів та йшли по номерах пропонувати «свої послуги», інші «знімали» клієнтів у ресторані та вели їх в номери. Для всього цього "бізнесу" були залучені прибиральниці й чергові по поверху. Їм йшов певний відсоток, за те, що вони тримали номери завжди вільними. Також були й пограбування, крадіжки. Було й таке, що повії підливали своєму клієнту в келих спиртного — клофелін.Лікарський засіб, який найчастіше використовується для зниження артеріального тиску. Прокидався потім чоловік, а вже у нього немає: ні грошей, ні цінних речей".
Готель “Градецький”. Ukrainian Modernism
Побиття повій також було присутнє в той час, зі слів тодішнього правоохоронця.
"Було таке, що повії наводили на іноземців, а потім їх грабували. В міліцію мало хто з них заявляв. Хтось соромився розповісти, що користувався послугами повій, а хтось просто хотів забути все й поїхати швидше".
У той час за проституцію була адміністративна відповідальність, тобто штраф. Наразі за проституцію в Україні передбачене покарання відповідно до частини 1 статті 181 КУпАП — попередження або накладення штрафу від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85-170 гривень, – ред.).
"Затримували їх й протоколи складали. Над ними ж були «смотрящі». Вони самі не діяли, а підпорядковувалися. Не було такого, що повія сама приходила і працювала. У них була своя група. Цей «смотрящий» вибивав гроші з клієнтів, які не хотіли платити. Повій, коли ловили, то відправляли у венерологічний диспансер на обстеження. Затримували їх і по номерах також, як то кажуть, на гарячому. Ставили на облік, як жінку розпусти. Вони всі стояли на обліку, але потім знову займалися цим".
З набору листівок “Деснянська правда” 2006 рік. З колекції Костянтина Ягодовського
Закінчився період з проституцією та злочинністю в готелі "Градецький" орієнтовно у 2005-2006 роках, зазначив колишній правоохоронець.
Готель-побратим
Готель "Градецький" у Чернігові назвали на честь чеського міста — Градець-Кралове. Водночас у цьому місті збудували готель-побратим "Градецького" – Cernigov.
Як пишуть на одному з чеських сайтів hradecka.drbna.cz, Cernigov розташований біля залізничного вокзалу Градець-Кралове. Будівля має висоту — 55 метрів.
Будівництво готелю “Градець-Кралове”. hradecka.drbna.cz
Розпочали будівництво готелю у 1968 році за проєктом архітектора Яна Зідека.
Будівництво готелю “Чернігів” у Градец-Краловому. hradecka.drbna.cz
"Спочатку готель хотіли назвати Regina та незадовго до відкриття він був перейменований назвою дружнього українського міста Чернігова. Будівництво готелю тривало сім років. Коштувало 77 мільйонів крон (згідно з оприлюдненими тоді відомостями Державного статистичного управління, середня зарплата у 1967 році складала 1500 крон, — пишуть на чеському сайті vasevec.parlamentnilisty.cz, а хлібина коштувала 2,60 крона). Відкрили готель 8 грудня 1975 року. На 15 поверхах був 231 номер і 583 ліжка", – йдеться на сайті.
Готель “Чернігів” у Градець-Краловому. hradecka.drbna.cz
Готель і ресторан “Чернігів” у Градець-Кралове. З колекції Костянтина Ягодовського
На сайті Booking.com, можна і зараз забронювати номер у готелі Cernigov та має оцінку від відвідувачів 6,6 (досить добре).
Розташування готелю “Чернігів” у Градец-Краловому. Google Maps
На думку журналістів сайту hradecka.drbna.cz, наразі обидва готелі у Чернігові та Градец-Краловому об’єднує те, що вони підлягають знесенню.
Перспективи "Градецького"
Готель закрили 4 грудня 2017 року через борги тодішнього власника, пише Ukrainian Modernism.
Вже 30 березня 2018 року, як повідомляє сайт міста Чернігова 0462, оголосили аукціон на продаж готелю "Градецький". Вартість лота стартувала від 17 191 070 гривень.
Як повідомив колишній голова правління готелю "Градецький" Володимир Полосьмак, аукціон не відбувся і контрольний пакет акцій викупив Юрій Тарасовець, який за даними YouControl, є власником АТ "Готель Градецький".
Суспільне намагалося зв’язатися з ним, аби дізнатись про подальші плани на цю будівлю, але відповіді так і не отримало. Ми готові опублікувати його позицію у наступних матеріалах.
Раніше, 14 лютого 2023 року, Суспільне писало, що готель "Градецький" планували реконструювати під житловий будинок із вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення. Наданий тоді дозвіл стосувався тільки реконструкції будівлі готелю – про нове будівництво на території навколо неї не йшлося.
Житловий будинок, який планувався замість готелю “Градецький”.
Тоді Юрій Тарасовець у коментарі Суспільному казав, що роботи з реконструкції готелю "Градецький" у житловий будинок можуть обійтися у 100 мільйонів гривень. У 2023 році реконструкцію не почали. Зі слів Тарасовця, підприємство не мало таких коштів.
Житловий будинок, який планувався замість готелю “Градецький”.
Також розповідав, що на першому поверсі оновленої будівлі планували облаштувати кав’ярню, перукарню та магазин. Паркування мало залишитися позаду "Градецького" – на 100 паркомісць для людей, які могли б там проживати. З його слів, це могло бути комерційне житло, але підприємець все одно планував співпрацювати з місцевою владою і благодійниками.
Готель "Градецький" зараз. ФОТО
Фотографія від 5 квітня 2024 року.
Фасад готелю “Градецький”. Суспільне Чернігів/Ксенія Рекун
Так виглядають вікна готелю “Градецький”. Суспільне Чернігів/Ксенія Рекун
Так виглядає фасад готелю “Градецький”. Суспільне Чернігів/Ксенія Рекун
Готель “Градецький”. Суспільне Чернігів/Ксенія Рекун
Готель "Градецький". Фотографія від 26 квітня 2024 року.
Готель “Градецький”. Суспільне Чернігів/Ксенія Рекун
Готель “Градецький” з бокової частини. Суспільне Чернігів/Ксенія Рекун
Ресторан “Градецький”. Суспільне Чернігів/Ксенія Рекун