За інформацією: Суспільне Запоріжжя.
Тимчасово окупована Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС), перший реактор. Енергоатом
Представники тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) повідомили експертів міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), які перебувають на атомному об'єкті, про вибух безпілотника поблизу станції.
Про це йдеться у пресрелізі агентства від 26 вересня.
"Минулої суботи (21 вересня, — ред.) представники ЗАЕС повідомили команду про ймовірний удар безпілотника, який стався в п’ятницю вдень (20 вересня, — ред.) на підстанції 35/6 кВ приблизно за 300 метрів від станції", — йдеться в повідомленні.
Експерти МАГАТЕ оглядають підстанцію на території ЗАЕС, 22 вересня 2024 року. Скриншот з відео Telegram/Запорожская АЕС
Відвідавши місце події, міжнародні спостерігачі помітили певний вплив на один із двох трансформаторів підстанції. Також були помічені залишки батарей і металеві частини ймовірного безпілотника.
Фрагменти деталей, які, за версією представників ЗАЕС, схожі на уламки безпілотника. Скриншот з відео Telegram/Запорожская АЕС
Також на атомному об'єкті експерти агенції чули вибухи протягом тижня, включно з кількома вибухами поблизу майданчика, хоча про пошкодження станції не повідомлялося.
Окрім того, команда агенції продовжила щотижневий огляд території станції, зокрема:
- відвідала турбінні зали реакторних блоків № 3 і 4 і знову не отримала доступу до західних частин будівель;
- провела обхід будівлі реактора блоку 5, спостерігаючи за щомісячним перемиканням між насосами охолодження басейну відпрацьованого палива, а також деякими основними компонентами реактора та кімнатами систем безпеки.
Раніше керівник ЦПД Андрій Коваленко повідомив, що Росія використовує тимчасово окуповану Запорізьку атомну електростанцію як територію для навчання пілотів FPV-дронів російської армії.
Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ
Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".
21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.
1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.
7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.
9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.
Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.