За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Презентація “Чорного списку посадових осіб в Криму”. UCMC
Центр прав людини ZMINA ідентифікував 35 кримських посадовців, причетних до переслідування цивільного населення та політичних в'язнів. До списку увійшли співробітники ФСБ, прокурори, судді та керівники пенітенціарних установ у Криму. На думку правозахисників, проти цих осіб мають бути запроваджені індивідуальні санкції на міжнародному рівні для обмеження їхньої свободи пересування, доступу до фінансових активів та нерухомості за кордоном.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Перелік посадовців, які причетні до переслідувань у Криму, представили під час пресконференції у Києві.
Правозахисники зібрали докази, що підтверджують їхню участь у політично вмотивованих переслідуваннях та фабрикації кримінальних справ. Як пояснила аналітикиня Центру ZMINA Наргузель Абібулаєва, процес ідентифікації цих посадовців виявився надзвичайно складним через засекреченість багатьох судових процесів.
"Російська влада намагається приховати від громадськості будь-які дані про посадовців, які беруть участь у переслідуванні мирного населення. Фото чи детальна інформація часто недоступні через закритість судів. Проте ми докладаємо зусиль, збираючи дані як з відкритих, так і з закритих джерел. Наразі ми ідентифікували понад 260 посадовців, але поки не маємо повної інформації для внесення всіх до нашого "чорного списку"", — наголосила Абібулаєва.
Менеджерка проєктів Центру ZMINA Вікторія Нестеренко пояснила, що цей проєкт є результатом багаторічної роботи з фіксації переслідувань у Криму, де російська окупаційна влада створила потужну систему репресій.
"За всі ці 10 років наша організація, разом з іншими правозахисними структурами, зафіксувала величезну кількість порушень прав людини та норм міжнародного гуманітарного права. Всі ці злочини вчинялися посадовцями, які або стали колаборантами, або були переміщені з Росії до Криму для фабрикації кримінальних справ проти місцевих жителів", — розповіла Нестеренко.
Одним із ключових елементів боротьби з безкарністю окупаційної влади є міжнародне правосуддя. Як зазначив Віталій Секретар, прокурор Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, з 2016 року його відомство активно співпрацює з Міжнародним кримінальним судом у розслідуванні воєнних злочинів та злочинів проти людяності.
"Ми вже направили 13 інформаційних повідомлень до Міжнародного кримінального суду щодо злочинів, скоєних у Криму. Частина імен, які ідентифікували правозахисники, також входить до наших матеріалів", — заявив Секретар.
Заступниця Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим Ольга Куришко наголосила на важливості перехідного правосуддя, що включає право знати правду та притягати злочинців до відповідальності.
"Ми маємо систематично викривати злочини, ідентифікувати зрадників та тих, хто причетний до політичних переслідувань. Частина цих осіб вже включена до санкційних списків. Міжнародна спільнота працює над гармонізацією українських та міжнародних санкцій, хоча підходи до збору інформації та критерії застосування санкцій можуть різнитися", — додала Куришко.
Правозахисники активно взаємодіють із міжнародними партнерами для того, щоб ці посадовці були внесені до санкційних списків в Європі та США. Уже проведено низку зустрічей із дипломатами, зокрема в ООН та ОБСЄ, де були представлені докази участі зазначених осіб у політичних переслідуваннях та воєнних злочинах.
Українська прокуратура продовжує роботу із затриманням колаборантів, правоохоронці мають уже понад 600 обвинувальних актів за різними злочинами, зокрема за державну зраду та воєнні злочини.