Потрапив у полон при обороні Чернігова 3 роки тому: подробиці повернення додому Олександра Остапенка

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Пошкоджена стела на в’їзді в Чернігів зі сторони Новоселівки та колишній полонений Олександр Остапенко. Зоя Остапенко

Олександр Остапенко з Чернігівщини, який під час великого обміну полоненими у форматі "1000 на 1000" 25 травня повернувся додому, потрапив у полон понад три роки тому в боях у Новоселівці при обороні Чернігова.

Про це в коментарі Суспільному розповіла дружина військового Зоя Остапенко.

"Я була на обміні 23 травня з фотографією чоловіка, щоб щось дізнатися про нього. У суботу не поїхала, була на роботі. А вже в неділю (25 травня, — ред.) зранку мені зателефонували і сказали, що ваш чоловік вже на території України. Я швидко зібралась і поїхала".

Жінка каже, що ніколи не бачила чоловіка таким, яким він повернувся з полону.

"Я думала, що я його не впізнаю. Так і було, я не одразу впізнала. Я бачила, що це він, але не одразу це усвідомила. У нього були обморожені ноги, коли його брали в полон. І досі в нього ще відчуття онімілості залишилося".

За словами Зої Остапенко, перше, що сказав чоловік при зустрічі: "Де діти?". У подружжя двоє дівчат 22 та 12 років. Наразі Олександр Остапенко проходить реабілітацію.

"Зараз у нього такий насичений графік, що всі хочуть із ним поговорити, усі близькі, друзі, родичі. І полонені, які поверталися раніше, — теж".

Про свій стан чи те, що довелося пережити в полоні, чоловік нічого не розповідав. Зоя говорить, зараз головне, щоб він пройшов обстеження. Жінка розповіла, що коли чоловік зібрався до війська, їй нічого про це не сказав.

"3 березня 2022 року він пішов до військкомату. Він мені нічого не хотів казати, я подивилася, що сусід щось робить, і я спитала: «Ти куди зібрався?». І мені сусід каже: «Що, тобі чоловік нічого не сказав?». І я все зрозуміла, куди вони зібралися".

Востаннє Зоя спілкувалася з чоловіком 15 березня 2022 року. Після цього зв'язок зник. Спочатку Олександр вважався зниклим безвісти. На початку літа того ж року вдалося з'ясувати, що чоловік у полоні. Потрапив туди в Новоселівці при обороні Чернігова.

Як розповідали раніше Суспільному військові, які брали участь в обороні Чернігова та в боях за Новоселівку, найжорсткіші бої були саме на горі поблизу цього села. 16 березня 2022 року російські війська штурмували цю позицію за допомогою танків, броньовиків "Тигр" та артилерії. Уцілілим українським бійцям тоді довелося відійти з гори в Новоселівці.

Північно-східне передмістя Чернігова фактично було стерте з лиця землі. Бойові дії та обстріли не вщухали там від початку вторгнення й аж до останніх годин блокади Чернігова. Як українські військові тримали позицію на горі, скільки зазнали втрат та яке співвідношення сил було – дивіться у нашому відео.

Нагадаємо, в межах обміну "1000 на 1000" також повернулися з полону Сергій Гром – житель селища Березна, Микола Камлаченко – житель села Киселівка. Ще повернувся з полону Володимир Харченко із села Дрімайлівка Куликівської громади, а саме 25 травня — під час третього (останнього) етапу цього обміну. Окрім цього, в цей день родина дочекалася Ігоря Улєсова з Бахмача.

Під час другого етапу обміну, 24 травня, повернувся з російського полону ніжинець Юрій Федченко та його земляк — Володимир Суярко із села Титівка Вертіївської громади. Також цього дня повернувся житель села Понори Талалаївської громади Віктор Коваль і Валерій Буць. Чоловікові 47 років. Він уродженець села Макаренкове Талалаївської громади. Проживав у місті Ромни на Сумщині. У полоні був 19 місяців.

До цього, під час першого обміну 23 травня, додому повернулися двоє жителів Ніжина — Олександр Шнер та Юрій Макаренко. Тоді ж обміняли жителя Киїнки Анатолія Овчара з позивним "Сід", Віталія Седюко з Хоробичів, що на Городнянщині та Василя Палія.

Також відомо, що повернулися з полону в межах обміну "1000 на 1000": Андрій Єрко й Микола Бондарець із Новгород-Сіверської громади, Станіслав Варава та В'ячеслав Гнатенко — із Сосницької.

Що відомо про обмін "1000 на 1000"

23 травня був перший етап обміну в межах формату "1000 на 1000", про який домовилися на переговорах у Стамбулі 16 травня. Додому повернулися 390 українців. За інформацією Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Україна повернула додому 270 військовополонених і 120 цивільних заручників — три жінки та 387 чоловіків.

Другий етап обміну в межах формату "1000 на 1000" відбувся 24 травня. До України з російського полону повернулися ще 307 військовослужбовців. Серед повернених — військовослужбовці ЗСУ, прикордонники та нацгвардійці.

Також іще один обмін — третій етап у межах формату "1000 на 1000" — відбувся 25 травня. До України з російського полону повернулися 303 військовослужбовці. Зокрема серед звільнених — військовослужбовці ЗСУ, Військово-Морських та Повітряних Сил, Десантно-штурмових військ, Сил ТрО, а також бійці Нацгвардії, Держприкордонслужби та Держспецтранспорту.

Новини України