За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Політвʼязень Сервер Зекірʼяєв. Фото: Кримська солідарність
Фігурант другої Бахчисарайської групи "справи Хізб ут-Тахрір" Сервер Зекір’яєв продовжує страждати в тортурних умовах у виправній колонії №1 Тульської області РФ.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це повідомила дружина політвʼязня Зарема Зекірʼяєва у Facebook.
Вона зазначила, що з серпня цього року неодноразово повідомлялося про тортурні умови утримання Зекір’яєва. За її словами, після прийому їжі та тренувань у Сервера з’являється рвота піною, він відчуває постійний гіркий смак у горлі, паморочиться голова. Його здоров’я виснажене, а отруєння продовжує погіршувати стан. Окрім цього, політвʼязень змушений дихати випарами з каналізаційних труб.
Жінка зверталась до адміністрації колонії та російської прокуратури, проте отримала відповідь, що умови у у приміщенні камерного типу "прийнятні для утримання".
У переводі із ПКТПриміщення камерного типу йому також неодноразово відмовляли. Співробітники колонії заявляють, що відправили Сервера туди "за спосіб життя" і регулярно називають його "терористом".
"Я надіслала листа до Слідчого управління Слідчого комітету Російської Федерації по Тульській області з вимогою провести перевірку умов утримання чоловіка. Мені прийшов у відповідь документ, у якому закликали виконувача обов'язків керівника слідчого відділу по місту Донській Тульській області організувати розгляд звернення "за фактом можливих неправомірних дій з боку посадових осіб ФКУФедеральна казенна установа ВК-1 УФСВНФедеральна служба виконання покарань Росії по Тульськоій області щодо Зекір'яєва Сервера", — йдеться у повідомленні.
Також жінка закликала громадськість та світову спільноту виступити на захист Сервера та всіх політв'язнів, вимагаючи їхнього негайного звільнення.
Що відомо про другу Бахчисарайську групу “справи Хізб ут-Тахрір”
11 жовтня 2017 року в окупованому Бахчисараї ФСБ РФ затримали шістьох кримських татар: Тимура Ібрагімова, Марлена (Сулеймана) Асанова, Мемета Белялова, Сейрана Салієва, Сервера Зекірʼяєва і Ернеса Аметова.
Через рік, 21 травня 2018 року, окупанти затримали в своїх будинках і заарештували Едема Смаїлова та Сервера Мустафаєва.
Їх підозрювали у причетності до діяльності ісламської політичної партії "Хізб ут-Тахрір", яка заборонена в Росії, але вільно діє в Україні та більшості країн світу. Всі затримані були заарештовані рішенням окупаційного Київського районного суду і перебували у слідчому ізоляторі близько трьох років.
16 вересня 2020 року у Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону оголосили вирок по цій справі. Її фігурантів засудили до 13-19 років позбавлення волі.
14 березня 2022 року Апеляційний військовий суд у місті Власіха практично в повному обсязі відмовив захисту в задоволенні скарг і залишив терміни ув'язнення фігурантам майже без змін. Сейрану Салієву суд зменшив вирок на рік — до 15 років колонії, а Ернесу Аметову скасував виправдувальний вирок.
Європейський парламент у своїй резолюції закликав РФ звільнити всіх українських політв'язнів, включно з фігурантами другої Бахчисарайської групи "справи Хізб ут-Тахрір".
Правозахисний центр "Меморіал" визнав їх політичними в'язнями і закликав Росію негайно звільнити їх.
Хізб ут-Тахрір — це ісламська політична партія. У Росії у 2003 році її визнали терористичною організацією, а причетних до неї почали переслідувати. Звинувачують учасників в "антиконституційній діяльності" та спробі створити так званий "всесвітній халіфат". Після окупації Криму у 2014 році окупанти поширили дію свого законодавства і на захоплений Крим. У причетності до Хізб ут-Тахрір почали звинувачувати і кримчан-мусульман, таким чином посиливши тиск на кримських татар за незгоду з окупацією півострова.