Подружжя з Чернігова хоче стягнути з РФ майже два мільйони гривень: чи є шанс отримати компенсацію

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Оксана Космач. Суспільне Чернігів

Відновлювати будинок сім’я почала відразу після деокупації Чернігівщини. Поставили балки на даху, нові вікна та двері. За словами Оксани, ремонт робили за власні гроші. Також подали заявку на програму "єВідновлення".

"«єВідновлення» відшкодувало в розмірі 200 тисяч гривень, але це п'ята чи шоста частина тих затрат, які ми понесли".

Чому подали до суду

Подати до суду на відшкодування майнової та моральної компенсації вирішили у 2023 році. На це рішення також вплинув стан здоров’я Оксани.

"Внаслідок психологічних зривів отримала онкохворобу, після якої лікувалася рік. Це травма 90-95% від стресу. Так і лікарі в Києві сказали, в київському онкодиспансері".

За результатами експертизи, пояснює Оксана, їхній будинок зруйнований на 41%. Завдана шкода становить 998 178 гривень, їх проситимуть відшкодувати РФ, розповідає адвокат подружжя Олександр Сало. За його словами, також вони хочуть компенсувати моральну шкоду — один мільйон гривень.

Пошкоджений будинок подружжя. Суспільне Чернігів

Зараз подружжя Космачів чекають на підготовче судове засідання. За словами адвоката, загалом таких справ у нього було шість. За однією вже є судове рішення.

"Суд призначив майже п'ять мільйонів. Бо це була юридична особа, там дуже великий майновий комплекс постраждав", — каже адвокат Олександр Сало.

Олександр Сало. Суспільне Чернігів

Від чого залежить сума компенсації

За словами адвоката, сума компенсації залежить від будівельної експертизи, яка встановлює розмір завданої шкоди. Експертизу можна провести, навіть якщо житло вже відбудували, але є фото пошкодженого майна та акти обстежень. За словами представника ULAG — української організації, яка фокусується на правосудді в умовах збройного конфлікту, Арʼє Мора, наразі в українських судах понад 500 позовів проти Російської Федерації. Рішення винесли майже за 400 із них, здебільшого на користь позивачів.

Проте, пояснює Ар’є, такі судові рішення в майбутньому можуть не визнати за межами України.

"За міжнародним правом, держава має імунітет, тобто вона захищена від того, щоб хтось розглядав в іншій країні проти неї якісь позиви. У 22-му році Верховний суд ухвалив рішення, в якому сказав: нормально, можна подавати, імунітет можна не застосовувати, тому що РФ порушує суверенітет України", — каже Арʼє Мора.

Ар'є каже, якщо суд задовольнить позов, звідки будуть брати гроші на компенсації, поки що невідомо. Один із варіантів — заморожені активи.

Новини України