Подолав 37 російських блокпостів, аби долучитися до Збройних сил України: історія кримчанина Василя Самойлова

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Василь Самойлов. Суспільне Крим

Коли почалася окупація Криму, уродженцю міста Саки Василю Самойлову було 17 років. Вісім років він чекав на звільнення півострова, а навесні 2022-го, на початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, виїхав з окупованого Криму та сподівається повернутися додому вже з українським прапором.

Кримчанин розповів для Суспільне Крим про життя у Криму після окупації, а також як долав 37 російських блокпостів та їхав через лінію фронту, щоб стати на захист України.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Життя після окупації Криму

"Була така чітка думка, що ну не можливо, щоб Росія захопила Крим. Ну як так, у XXI столітті просто одна армія зайде на територію іншої і захопить якусь територію? І до останнього не вірилось, що це може бути", — розповідає Самойлов.

На початку окупації півострова він підлітком брав участь у проукраїнських мітингах. З рідного міста Саки їздив до Сімферополя.

"Пам'ятаю 23 лютого, коли проросійські сили обіцяли, що вони зберуть ледь на 50 тисяч людей у Сімферополі. Врешті-решт їх було максим пару тисяч. Проукраїнських сил було значно більше", — пригадує чоловік.

За його словами, до окупації людей не вбивали, не катували і не саджали у в'язниці за те, що вони є патріотами України.

"Якщо розглядати питання більш глобально — до 2014 року Крим був повністю відкритий для світу. Аеропорт Сімферополя був міжнародним. Кожен дель літали Сімферополь-Стамбул, і раз на декілька днів Сімферополь-Берлін, Сімферополь-Прага, Сімферополь-Лондон", — зазначив кримчанин.

Василь Самойлов. Суспільне Крим

Після окупації Самойлов перебував в Криму до 2015 року. Потім жив в Одесі та Миколаєві. А 2018-го повернувся в окупований Крим, де пробув до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

"Це болюча для мене тема. Крим в окупації стає гіршим з кожним роком. Починаючи від економічного складника — курортного сезону як такого немає, роботи нормальної немає — і закінчуючи тим, що Крим знаходиться у повній такій ізоляції від зовнішнього світу. Єдине, що там залишається, це такі "прєлесті русского міра" як постійні репресії, переслідування людей з проукраїнською позицією, взагалі всіх тих, хто не згодний із позицією керівної партії Росії", — наголосив він.

Зокрема, він пригадав випадок з власником одного з кримських магазинів. У нього почались проблеми з боку окупаційної влади через те, що на вивісці магазину на жовтому фоні були сині літери — у кольорах державного прапора України. Ще один випадок — забрали дівчину у "райвідділення поліції", через те, що у неї манікюр був у кольорах українського прапора.

Самого Василя через проукраїнські погляди російські силовики двічі викликали на допити.

"Були труднощі, бо я не від кого не приховував свою позицію. Всі мою позицію знали. І якщо брати 2014-2015 роки, я вчасно зрозумів, що не треба дуже сильно світитися і що не вдасться щось кардинально змінити. Я радив своїм знайомим, щоб вони не потрапляли у поле зору російських спецслужб. А коли знову повернувся до Криму у 2018 році, я побачив, що послабились трохи репресії, і в Криму стало більш-менш безпечно дуже обережно і лагідно показувати свою проукраїнську позицію. Я цим користувався", — зазначив Самойлов.

Кримчанин називав обережне просування своєї проукраїнської позиції у ті роки "культурним спротивом". Активісти тоді робили акцент на вивчені історії України, української культури, і несли це в маси. Але з 2021 року репресії з боку окупантів знову стали посилюватися, особливо після повномасштабного вторгнення.

"Навіть те, що було у 2014-му, не порівняється з 2022 роком і тим, що в Криму відбувається зараз. Кожен день в якомусь кримському населеному пункті відбуваються затримання людей, яких окупаційна влада підозрює в проукраїнській позиції", — зауважив він.

Після посилення репресій Самойлов запланував виїхати з Криму 1 березня 2022 року, але 24 лютого змінило плани.

"Відразу зрозумів, що в Криму зараз почнуться сильні чистки, що я під ударом, бо російські "менти" прекрасно про мене все знали. І я став планувати, що робити. Я тоді вже остаточно для себе вирішив, що єдиний для мене шлях — це зі зброєю в руках знищувати цю нечисть", — наголосив він.

Василь Самойлов. Facebook/Василь Самойлов

Дорога до фронту для захисту України

Василь Самойлов у квітні 2022 року виїжджав з окупованого Криму. З Джанкою до Херсонської області, а далі — Запоріжжя. На шляху було 37 російських блокпостів.

"Для мене було морально важко по дорозі бачити велику кількість розстріляних машин. У деяких було видно, що лежать тіла", — пригадує кримчанин.

Щоб виїхати з окупованого Криму, треба було подолати лінію фронту. На планування поїздки Василь витратив березень. Склав маршрут і придумав легенду. Дорога тривала два дні.

Раніше Самойлов розповідав для Суспільне Крим, що для успішного проходження російських блокпостів він вигадав легенду. Йому треба було створити образ людини з нейтральною позицією.

"Їхав я в Запоріжжя начебто до рідної тітки, у якої серйозні проблеми зі здоров’ям та ускладнення після операції. Її донька поїхала в Польщу одразу після початку повномасштабного вторгнення і вона зараз одна. А тому я начебто їхав, щоб забрати її із Запоріжжя та відвезти до Криму на лікування. Продумано було все до найдрібніших деталей: номер тітки, її сусідів та вигаданої адреси. Це все рятувало мене на російських блокпостах, де окупанти вчиняли справжнє свавілля", — зазначив він.

Після останнього блокпосту росіяни почали стріляти в бік цивільного транспорту.

"Росіяни почали нам вслід бити з міномета. Декілька прильотів були дуже близько до автобуса", — уточнив чоловік.

Василь Самойлов. Facebook/Василь Самойлов

Під вибухи вони все ж таки вирвалися. Самойлов також розповів, як дісталися до блокпоста українських захисників і як відтоді не говорить російською.

"Коли дійшла черга до мого паспорта, він був останнім. Боєць його відкриває і дивиться на місце народження: місто Саки, АР Крим. Дивлюсь йому в очі і кажу: "Ви собі навіть не уявляєте, як я радий вас бачити, тримайтесь". Він мені кивнув, віддав мені усю стопку паспортів, захлопнув автобус, показав водію, як об'їхати міни на дорозі і став кричати, щоб ми якомога швидше їхали", — повідомив він.

Із серпня 2022 року Василь Самойлов став українським військовослужбовцем на позивний "Ворон".

"Цей позивний мені придумав один офіцер із серйозної структури із великими погонами, з яким ми працювали по кримському напрямку. Це абревіатура: якщо прибрати зі слова "ворон" усі літери "о", то залишаться "ВРН", що розшифровується як "ворог російського народу". Це пішло з того, що в коментарях під деякими відео мої земляки, які перейшли на сторону окупанта, називають мене саме так", — пояснив захисник.

Василь Самойлов. Facebook/Василь Самойлов

Воїн додав, що головна мета його та тисячі інших кримчан, які воюють за свободу і незалежність України, — це звільнення їхнього дому, який перебуває в окупації та "жорстке покарання всіх, хто цій окупації там сприяв".

"Кримська природа вона по-справжньому унікальна. Це і гори, і скеляста місцевість, ліси, пляжі, каньйони, неймовірної краси озера, степ, пустеля — є абсолютно все. І за те, щоб повернутися в ці місця, де пройшли такі прекрасні часи моєї юності — за це варто воювати", — резюмував військовий.

Новини України