Подалися на конкурс, щоб відкрити відділення реабілітації в лікарні на Тернопільщині

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Ярослав Пригода. Суспільне Тернопіль

Ярослав мусив їздити до Тернополя, тому що в громаді реабілітаційного відділення немає.

"Постійно хтось мав мене возити. А я ще й сирота, самому добиратися було дуже складно. Треба шукати машину, когось просити".

Пацієнт. Суспільне Тернопіль

Чоловік продовжує лікування у відділенні неврології в Бучачі. Тут йому роблять масаж паралізованих рук та електростимуляцію м’язів, але повноцінну допомогу чоловікові надати не можуть, бо немає потрібного обладнання і лікарів.

"На базі немає логопеда, немає ерготерапевта, і немає важливого обладнання і спеціалістів-реабілітологів, які вміють реабілітувати таких хворих. Хворий, в якого була абсолютно порушена мова, ми як вміли з ним розмовляли, вчили букви, вчили рахувати, розмовляти по складах, але логопед і сурдолог зробили це все краще. Так само ерготерапевт приклався б більше до його відновлення", — розповіла завідувачка відділення неврології Уляна Костянець.

Уляна Костянець проводить обстеження. Суспільне Тернопіль

Завідувачка говорить, що у відділенні неврології — 33 ліжкомісця. Є й важкі хворі, які також потребують реабілітації.

Пацієнт лікарні. Суспільне Тернопіль

"Після черепно-мозкової травми, який також був прооперований в обласній нейрохірургії. Він потребує значної реабілітації, тут не обійдеться Бучацькою лікарнею, оскільки в нас немає реабілітаційного відділення. Тому в майбутньому його чекає реабілітації в психоневрологічному відділенні, або відкриється наше, де пацієнт зможе проходити відновлювальну терапію. Він в дуже важкому стані, на зондовому харчуванні, проте при свідомості, бере участь у спілкуванні мінімально".

Уляна Костянець. Суспільне Тернопіль

Реабілітація необхідна одразу при інсультах і захворюваннях хребта.

"Такі хворі найбільше потребують реабілітації на ранніх етапах відновлення і не завжди можливо її провести у зв’язку з чергами в обласних реабілітаційних центрах", — сказала Уляна Костянець.

Тому в Бучацькій міській лікарні хочуть відкрити центр нейро-, орто-реабілітації та психологічної допомоги. Головний лікар медзакладу Віталій Костянець розповів, що облаштувати його планують у приміщенні, де колись було дитяче відділення. Це буде стаціонарна реабілітація, розрахована на 20 ліжкомісць.

"Буде працювати мультидисциплінарна команда з ерготерапевтів, фізіотерапевтів, команда медичних сестер та асистентів лікарів, які будуть допомагати в реабілітації хворих після травм, після перенесених захворювань, інсультів, після поранень на війні".

Приміщення

Приміщення в лікарні

Коридор

Лікарня

Приміщення в лікарні

Обладнання для відділення реабілітації обійдеться приблизно у 2 мільйони гривень, каже Віталій Костянець.

"Це базова комплектація, яка потрібна для того, щоб запустити сам проєкт. В цю комплектацію входить велодоріжка, бігова доріжка, тренувальні сходи, стельові підіймачі, де люди вчитимуться ходити, це обладнання, яке кріпиться по коридору чи у відповідному залі, де людину ставитимуть у стояче положення та з нуля вчитимуть ходити, інверсійні дошки, де допомагатимуть пацієнтам з травмами хребта, координаційне обладнання", — сказав Віталій Костянець.

Віталій Костянець. Суспільне Тернопіль

У приміщенні зроблять капітальний ремонт. Для цього розробили проєктно-кошторисну документацію. Вартість ремонту 3 мільйони гривень. "Буде безпороговий вхід у кожну кімнату, буде проводитися розширення всіх дверей згідно зі стандартами, будуть змінюватися міжкімнатні конструкції, де потрібно збільшити саму квадратуру приміщення, і це все закладено в проєкті", — розповів головний лікар Бучацької міської лікарні.

Облаштують також новий пандус, інклюзивні туалети та душ. Планують встановити й ліфт, адже на другому поверсі будівлі знаходиться відділення гемодіалізу. Коштуватиме він орієнтовно два мільйони гривень. Віталій Костянець говорить, що в лікарні щомісячно роблять 190 процедур гемодіалізу.

На гемодіаліз прийшов Михайло Пилипчук. Чоловік розповів, що процедуру робить тричі на тиждень. Підійматися на другий поверх без ліфта іноді важко.

Сходи. Суспільне Тернопіль

"Попадають такі моменти, що нам погано, попав у реанімацію і людину треба на ношах занести сюди і треба робити це сходами. Є старші люди, що не можуть зайти, їм важко підійматися, тому дуже треба ліфт".

Михайло Пилипчук. Суспільне Тернопіль

Гемодіаліз. Суспільне Тернопіль

У відділення реабілітації надаватимуть допомогу не лише цивільним, а і військовим. Уляна Костянець повідомила, що зараз у відділенні неврології 7 бійців, які потребують реабілітації.

Один із них — Олег Дудка. Він військовий психолог Державної спеціальної служби транспорту.

"Попав сюди з колишньою травмою після контузії. Реабілітація для військового — це надважливе, як психологічна, потім до невропатолога та психіатра. Це тандем. В маленьких містечках, я думаю, це надважливо, бо людей перенаправляють до великих міст".

Олег Дудка. Суспільне Тернопіль

Щоб відкрити реабілітаційне відділення, Бучацька міська лікарня разом із громадою подалися на конкурс "Громада на всі 100". Його реалізує одна з медійних компаній України спільно з програмою USAID DOBRE та Українським кризовим медіацентром. Податися на конкурс могла будь-яка територіальна громада, окрім обласних центрів, з населенням не більше 100 тисяч осіб.

"Сума гранту — 100 тисяч доларів, це приблизно 4 мільйони гривень. Також нам надає громада допомогу в розмірі півтора мільйона та власних коштів ми плануємо залучити півтора мільйона гривень. Перший етап — це відбір учасників за допомогою голосування у Facebook, в результаті відберуть 20 найкращих громад, які мають підтримку серед населення. Також ще 20 переможців отримають фінансування по голосуванні конкурсного журі", — говорить головний лікар Бучацької міської лікарні Віталій Костянець.

Віталій Костянець. Суспільне Тернопіль

Голова Бучацької громади Віталій Фреяк повідомив, що готові долучитися до співфінансування.

"Ми готові виділити півтора мільйона гривень на реабілітаційний центр, які заплановані в нас з міського бюджету наступного року. В нашій громаді є понад 37 тисяч жителів. Кожного року близько 300 людей потребують реабілітації. Думаю, що ця цифра буде збільшуватися через те, що йдуть воєнні дії".

Віталій Фреяк. Суспільне Тернопіль

Відділення реабілітації обов’язкові для кластерних і надкластерних медзакладів, розповідає директорка обласного департаменту охорони здоров’я Ольга Ярмоленко. Таких закладів на Тернопільщині 10. Послуги реабілітації загалом надає 21 лікарня області.

"Вистачає на сьогодні цих реабілітаційних ліжок. В нас за грантові кошти реабілітаційне відділення облаштовує обласна доросла клінічна лікарня, Чортківська міська лікарня вишукує кошти, а всі решта провели ремонтні роботи за свої кошти та кошти територіальних громад. А однозначно держава підтримує те, коли заклади шукають гранти, щоб розвинути матеріально-технічну базу своїх закладів".

Ольга Ярмоленко. Суспільне Тернопіль

Новини України