За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Спалення російської агітації псевдовиборів в Криму. Telegram/Жовта Стрічка
Активісти громадянського руху спротиву "Жовта Стрічка" надіслали близько 130 відео, світлин зі спаленням російської агітації щодо незаконних "виборів" до окупаційного парламенту Криму, що пройшли 6-8 вересня. По кількості проукраїнської активності на цей період лідирує Сімферополь та Севастополь.
Про це повідомила у коментарі Суспільне Крим координаторка руху.
За її словами, учасники руху хочуть, щоб всі всі медіафайли, які вони надіслали координаторам, були опубліковані та поширені у ЗМІ.
"Люди дуже хочуть показати свою позицію, дуже хочуть, щоб в Україні знали, що спротив триває, що вони не визнають російський окупаційний режим. Тож зараз думаємо, як саме все це зробити. Тому що для людей дійсно важливо, щоб це поширювалося і щоб це десь публікувалося", — зазначила вона.
Активістка зауважила, що під час псевдовиборів не сталося нічого неочікуваного — росіяни намалювали явку в третину населення. Активісти бачать, що таку саму кількість росіян окупанти завезли на півострів.
"Проте не було там третини. Третина населення — 500 тисяч людей. Це була б взагалі візуально інша картинка, це були б хоч якісь черги в "дільницях". І взагалі нам розповідала активістка історію. У неї у дворі є школа. В цій школі проводились "вибори". Це в Ялті. В якийсь момент під'їхала "поліція", вивели людей з цієї школи. Вона почала питати, бо сиділа у дворі, що відбувається. Дідуся, який вийшов з цієї "дільниці", він був дуже незадоволений. Сказав, що їх вигнали, сказали, що загроза обстрілу, треба прийти в укриття, водночас укриття було закрито. Цей дідусь був спостерігачем від однієї з "опозиційних партій", — каже вона.
За хвилин 10 вже запустили людей назад, "поліція" поїхала.
"Але ми ж прекрасно розуміємо, що це виглядає просто як приїхали, закинули пачку бюлетенів і поїхали. Явки, про яку кажуть окупанти, її точно не було. Тут просто, ви ж розумієте, була б взагалі інша картинка візуально", — зазначила координаторка руху.
Як вона наголосила, Ялта найбільше виділилася за кількістю історій, що дивують.
"Мер" Ялти домовилась з російським народним артистом написати пісню про "вибори", про те, що "приходьте, проголосуйте". Слова: кожен кандидат чим-небудь хороший, головне, щоб він милим був. Щось таке. А по кількості активістів, напевно, у нас лідирує цьогоріч Сімферополь, Севастополь. Це не дивно, тому що пропорційно там більше людей. Також у нас там більше активістів. Хоча у нас на кінець літа представлені всі кримські міста… Села не всі представлені, на жаль, а от міста — всі", — зазначила активістка.
Координаторка "Жовтої Стрічки" також уточнила, що в Москві теж у цей час проходили місцеві вибори. Зараз російські ЗМІ пишуть, що всі 45 мандатів отримали заплановані урядом Москви кандидати.
"Ну, ви ж розумієте, що це смішно. Вони навіть не намагаються, щоб це виглядало якось чесно", — додала вона.
Будь-які "вибори" на окупованих територіях України є незаконними і не визнаються міжнародними організаціями. Росія робить це для того, щоб створити видимість, що нібито на окупованих територіях, зокрема, у Криму відбуваються певні політичні процеси, що мешканці півострова "беруть активну участь" у формуванні "місцевої влади".
Проведення виборчих процесів на окупованих територіях суперечить Женевській конвенції про захист цивільного населення під час війни. Зокрема, стаття 64 Конвенції дозволяє окупаційній владі впроваджувати певні норми лише для підтримання порядку та безпеки на окупованій території. Примусове голосування, яке не має жодного стосунку до безпеки, є прямим порушенням цієї статті.
Що відомо про "вибори" в Криму
Російська влада з 6 по 8 вересня проводить в Криму так званий "Єдиний день голосування". Таким чином окупанти намагаються обрати представників окупаційного парламенту та "місцевих рад". Світова спільнота та міжнародні інституції засудили дії РФ та закликали відмовитися від проведення "виборів". Проте Росія це проігнорувала.