“Підіймає бойовий дух”: сестра політв’язня Богдана Зізи про звільнення Умерової та Джеляла

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Богдан Зіза. Instagram/Богдан Зіза

Обмін кримських політв'язнів Леніє Умерової та Нарімана Джеляла дає надію Олександрі Барковій, сестрі політбранця, художника та активіста з Євпаторії Богдана Зізи, засудженого окупантами до 15 років ув'язнення, на його звільнення. Вона радіє за родини звільнених бранців Кремля і сподівається на повернення брата.

Баркова розповіла у коментарі Суспільне Крим, як справи в її ув'язненого брата. З ним сестра спілкується листами раз на місяць, які йдуть по два тижні лише в один бік та проходять жорстку цензуру.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

"Не знаю, як це пояснити, але це дійсно підіймає бойовий дух. І ти розумієш, що все можливо. Але, з іншого боку, ти розумієш, що це може трапитися як дуже скоро, так це може трапитися дуже-дуже нескоро. Тому що ситуація досі залишається максимально ускладненою, ми досі не розуміємо, явних причин, чому саме зараз почали обміни політв'язнів. Можливо, вони точкові, можливо, це не вийде в якийсь регулярний процес", — зазначила Олександра Баркова.

За словами сестри бранця Кремля, пріоритет обміну під час триваючої війни — військові. Але вона вважає важливим, щоб українці та влада розуміли і пам'ятали про політв'язнів.

"Вони проходять точно такі самі тортури. І це теж наші люди, за яких треба боротися", — додала Баркова.

Вона повідомила, що нещодавно отримала листа від брата. Він їй розповів, що відновився після голодування, яке оголошував торік, вимагаючи звільнення всіх політв'язнів. Нині стан здоров'я Зізи поліпшився.

"На щастя, стан здоров'я — хороший. Я це списую на те, що він молодий і здоровий чоловік. Але в останньому листі він написав, що відновився після свого голодування трішки, вже нормально сприймає їжу. Видно, трошки емоційний стан став кращий, тому що почав теж займатися спортом, якимись активностями. Тому, на щастя, здоров'я поки в порядку. Звичайно, ми сподіваємося, що надалі так буде, тому що, якщо в російській тюрмі захворів — це просто квиток в один кінець", — зауважила Баркова.

Розповідаючи про умови утримання Богдана Зізи у російській в'язниці "Владимирський централ", жінка повідомила, що наразі у камері він перебуває не один.

"Загалом це так працює: коли вже винесли вирок і людина вже осідає в певній тюрмі в Росії, то трішки умови стабілізуються. Тобто у Сімферополі в нього були одні умови, потім у Ростові його посадили в карцер, потім етапування було дуже складним", — пояснила сестра політв'язня.

Однак, за її словами, їжа у в'язниці примітивна, а воду бранцю Кремля дають один раз на день.

"Нічого хорошого. Харчування так само залишилося дуже на поганому рівні. Тому він дуже довго виходив на стабільний рівень здоров'я після голодування. Тому що, в принципі, умов для того, щоб виходити з такого стану там немає. Умовно, воду один раз на день вони п'ють. Це один із методів знущань, катувань. Думаю, це вибірково (вода один раз на день — ред.), щоб когось чомусь "навчити", — вважає Баркова.

Листи до брата кримчанка відправляє з інших країн та різних людей, адже наразі вона перебуває у Києві.

"Якщо, наприклад, родичі політв'язнів перебувають територіально в Україні, то жодних посилок, нічого. Тільки через якісь організації, через кілька "рукостискань". У нас взагалі не виходило нічого передати. Єдине, що люди, які допомагають з листуванням, передають якісь посилки, перераховують гроші. А у нас зв'язані руки. В листах ми намагаємося не вказувати, що звідки це пишеться, якісь назви міст, щоб лист точно пройшов цензуру, бо для них це "тригер", — уточнила вона.

За словами Баркової, адвокат Богдана Зізи перебуває в окупованому Криму і не бачив свого підзахисного вже тривалий час. Водночас до Богдана інколи їздять адвокати від громадських організацій. На думку сестри бранця, після етапування роль адвоката вже не настільки важлива. Але його присутність потрібна для того, щоб розуміти, в якому стані перебуває політв'язень.

"Бо були випадки, що Богдана жодного разу не дозволили знімати на судових засіданнях, журналістів не допускали. Ми бачили фотографії зі судів Нарімана Джеляла і братів Ахтемових, ми бачили фотографії зі судів Ірини Данилович та інших. Як ми потім вже дізналися, Богдан був із синцями, зі слідами катувань. Тому його ніхто не дозволяв знімати. Це одна з теорій, чому так", — розповіла вона.

Що відомо про Богдана Зізу

20 травня 2022 року стосовно кримського художника та активіста Богдана Зізи порушили кримінальну справу про "замах на теракт". Його підозрюють у тому, що він облив будівлю окупаційної міськадміністрації фарбою 16 травня та нібито намагався підпалити її.

6 червня Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону засудив кримського художника та активіста Богдана Зізу до 15 років позбавлення волі у колонії загального режиму.

10 червня Зіза розпочав голодування. Він вимагав позбавити його російського громадянства та звільнити українських політв'язнів. 27 червня кримчанин завершив голодування.

Український репер Артем Лоік записав відео на підтримку ув'язненого на 15 років художника-активіста, який в останньому своєму слові використав рядки з пісні репера – "Крила".

Українські художники розписали поїзд на честь заарештованого у Криму євпаторійського художника Богдану Зізі.

27 вересня 2023 року Військовий апеляційний суд у підмосковному місті Власиха залишив без змін вироккримському художнику — 15 років ув'язнення.

12 листопада руг політв'язня за листуванням, який отримав від нього два листи, повідомив, що Богдан Зіза знаходиться на пересиланні у виправній колонії №29 міста Перм. До цього рідні не знали де він перебуває під час етапування.

Новини України