За інформацією: Суспільне Полтава.
У Полтавській громаді розпочали встановлювати когенераційні установки на котельні. Що це таке та якого ефекту від них можна очікувати ― у матеріалі Суспільного.
Що таке когенераційна установка
Одна з шести установок від GIZ, яку вже привезли у Полтаву. Фото надане “Полтаватеплоенерго”
Когенераційні установки, які будуть у Полтавській громаді, ― це системи, що через використання газу здатні генерувати електроенергію, а також давати побічний продукт від цієї роботи ― тепло. Виконавчий директор асоціацї "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк Суспільному розповів:
"Вони по факту є великим двигуном внутрішнього згоряння і турбіною, яка до нього приєднана. До 40% загалом економіки всього цього процесу залежить від того, чи місто може використовувати це тепло".
Системи працюватимуть на котельнях “Полтаватеплоенерго”. Фото надане “Полтаватеплоенерго”
Тепло, яке є побічним результатом дії установки, будуть використовувати, бо системи працюватимуть на котельнях "Полтаватеплоенерго", розповів Суспільному технічний директор Володимир Пасічко:
"Ефективність техніко-економічна роботи цих установок збільшується вдвічі: ми не викидаємо тепло в повітря, так як буває на звичайних дизельних генераторах. Через теплообмінну установку, це тепло буде попадати в теплову мережу і далі до наших споживачів".
Які когенераційні установки будуть у Полтавській ТГ
У Полтавську ТГ мають привезти дев’ять когенераційних установок загальною потужністю 4,8 МВт. Про це Суспільному розповіла секретар міської ради Катерина Ямщикова.
У Полтавську ТГ мають привезти дев’ять когенераційних установок. Фото надане “Полтаватеплоенерго”
Ці установки громаді вирішили безкоштовно передати закордонні партнери: три "USAID" зі США та шість "GIZ" із Німеччини. Усю техніку встановлять на котельнях "Полтаватеплоенерго". Першочергово ― для постійного електропостачання та безперебійної роботи систем опалення навіть в умовах знеструмлення. Частину обладнання нині привезли, решта приїде до кінця весни.
Технічний директор КП "Полтаватеплоенерго" Володимир Пасічко Суспільному розказав:
"Із "GIZ" ми підписали меморандум про постачання шести когенераційних машин. Окрім тої, що я назвав ―260 кВт, ― планується ще більш потужна одна установка на 400 кВт електричної енергії і чотири невеликих установки потужністю 50 кВт електричної енергії. Що стосовно співпраці з "USAID", три установки нам були поставлені. Дві установки по 1500 кВт і одна установка 1000 кВт".
Частину обладнання нині привезли, решта приїде до кінця весни 2025. Фото надане “Полтаватеплоенерго”
Ці когенераційні установки після запуску у Полтаві зможуть забезпечити роботу котелень, які охоплюють 46 об'єктів освітньої сфери, 28 ― медичної, а ще 600 багатоквартирних будинків. Це орієнтовно 110 тисяч мешканців, розповіла секретар міської ради Катерина Ямщикова:
"Починаємо зі встановлення на тих місцях, які мають найбільше покриття населення. Конкретні місця, адреси не підлягають розголошенню".
За який кошт когенераційні установки встановлять у Полтавській ТГ
Одну з установок, які передало німецьке агентство "GIZ", нині зберігають на підприємстві. Зовні це виглядає як великий контейнер, усередині якого міститься усе обладнання. У такому вигляді їх і будуть розташовувати на об’єктах. Такий варіант більш економний, ніж установки відкритого типу. Тому роботи профінансують за рахунок "Полтаватеплоенерго".
Роботи профінансують за рахунок “Полтаватеплоенерго”. Фото надане “Полтаватеплоенерго”
Установки від "USIAD" більш потужні та відкритого типу, тому потребують більше грошей. На облаштування однієї з них "Полтаватеплоенерго" вже витратило понад 20 мільйонів гривень. Володимир Пасічко розповів:
"USAID" винайшов можливість профінансувати встановлення двох установок. Зараз підписаний трьохсторонній договір між "USAID", нами і підрядна організація щодо встановлення. І вже розпочаті ці роботи".
За рахунок того, що це потужні установки, вони зможуть живити не лише одну котельню.
Чи вигідна робота когенераційних установок
У деяких містах України когенераційні установки вже працюють, а підприємства мають змогу продавати електроенергію і заробляти на цьому гроші. Зокрема, подібні системи запустили у Хмельницькому, Старокостянтиневі та Ковелі. Про це Суспільному розповів виконавчий директор асоціацї "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк:
"За існуючої ціни газу інші міста спромоглися мати вартість електроенергії, яка згенерована, близько 4 гривень. Зараз, коли вони купують цю електроенергію за ціною між 11 і 12 гривень, це колосальний виграш по ціні".
Такі установки ― перші для “Полтаватеплоенерго”. Фото надане “Полтаватеплоенерго”
За словами Святослава Павлюка, у деяких містах такі установки почали встановлювати після початку повномасштабної війни, аби забезпечити роботу систем опалення в умовах блекаутів.
"Як безпековий захід, то газові когенераційні установки дають значно дешевшу вартість, значно нижчу вартість кіловатт-години, ніж дасть це дизельна установка, наприклад. Тому з точки зору навіть просто резервного живлення це має сенс", ― сказав Святослав Павлюк.
Такі установки ― перші для "Полтаватеплоенерго". Точної дати, коли вони запрацюють, поки не називають.