За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Пенсійне посвідчення. Ілюстративне фото: УНІАН
Верховна рада України 25 квітня ухвалила закон щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення, який також передбачає спрощення механізму поновлення пенсій для українців, які переїхали з окупованого Криму на підконтрольну Україні територію. Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Наразі він очікує офіційного підписання президентом України Володимиром Зеленським.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
В коментарі для Суспільне Крим юристка ГО "Крим SOS" Анастасія Калініна розповіла про деталі закону та про те, як він може спростити після підписання президентом України процес поновлення пенсій для громадян, які виїхали з окупованого Криму.
Анастасія Калініна, юристка ГО “Крим SOS”. Фото: Суспільне Крим
Юристка наголосила на тому, що наразі закон очікує підпису Володимира Зеленського і тільки після цього він буде опублікований, а на наступний день почне діяти.
"Фактично зараз ми ще в процесі очікування і не можемо казати прямо чи радити жителям окупованих територій, чи тим, хто виїхав, звертатися у Пенсійний фонд вже одразу", – каже вона.
Анастасія Калініна повідомила, що питання поновлення пенсійних виплат було болючим і для кримчан, і для громадської організації.
"Історія насправді дуже давня, дуже важка і болюча: і для нас, як громадської організації, і для наших бенефеціарів, які до нас звертаються. Історія в тому, що жителі Криму, коли переїжджали на підконтрольну Україні теориторію та зверталися за призначенням пенсії або поновленням пенсійних виплат, стикалися з процедурою, яка є достатньо дискримінаційною і не відповідає загальним нормам законодавства. Вони мали скеровувати запит до Пенсійного фонду РФ і затребувати в них копію російської пенсійної справи або, якщо людина там не отримувала російську пенсію, то відповідне повідомлення, що людина там її не отримує", – пояснила юристка.
Вона акцентувала увагу на тому, що описаний процес був дуже довгою процедурою.
"Тобто ми вже розуміємо, що з 2014 року була збройна агресія і хоч країни (Україна та РФ –ред.) мали дипломатичні відносини, але вони вже були, так сказати, не дуже в приязних відносинах, тому це були місяці і люди чекали дуже багато", – зазначила Анастасія Калініна.
Вона також розповіла, що подібної вимоги до жителів з окупованих частин Донецької та Луганської областей не було.
"Дуже довго говорили про це, що це дискримінаційна норма, що жителі Криму не мають з таким стикатися. Як приклад, частина Донецької та Луганської області — у них не було такої вимоги. І звичайно, якщо не відповідали (з Пенсійного фонду РФ – ред.), то людина взагалі не мала права на пенсійне забезпечення або їй було необхідно звертатися в судовому порядку. Ця проблема особливо загострилася після початку повномасштабного вторгнення, оскільки багато українців почали виїжджати з Криму, розуміючи взагалі всю загрозу і небезпеку", – пояснила юристка.
За її словами, після початку повномасштабного вторгнення РФ в 2022 році цей процес ускладнився знову, оскільки кримчани почали звертатися до державного Пенсійного фонду, але вже стикнулися з тим, що Україна розірвала дипломатичні відносини з РФ. Після цього була денонсована угода, яка врегульовувала пенсійне забезпечення, тобто обмін інформацією між державами в сфері пенсійного та соціального забезпечення. Таким чином, вимогу українського законодавства люди виконати не могли, бо підтвердження неотримання пенсії від РФ стало неможливим.
"І звичайно ці люди стикнулися з тим, що їм треба було звертатися до суду. Ми маємо досі багато пенсійних справ в суді, оскільки вони розглядаються дуже довго і відкрито часто Пенсійний фонд іде, так сказати "попєрьок", і не дуже сприяє тому, щоб жителі Криму отримували таку пенсію", – зазначила юристка.
Новий нещодавно прийнятий ВРУ закон, за її словами, врегульовує подібні питання.
"Фактично, коли людина звертається за призначенням, поновленням або продовженням пенсійних своїх виплат, які були їй призначені в Криму ще до початку окупації, то Пенсійний фонд має просто попросити у людини заяву, в якій вона напише, що "я підтверджую, що я не отримую російську пенсію". Це я кажу простими словами. Там буде відповідна форма – "її (російську пенсію – ред.) не отримую або ніколи не отримував". І все, тобто це для них (Пенсійного фонду України – ред.) буде документом, який буде підтверджувати все, оскільки інших документів вони (люди, які повернулися з Криму – ред.) з об’єктивних причин не можуть отримати", – пояснила Анастасія Калініна.
Вона також наголосила, що після підписання президентом України, надається 3 місяці для Кабінету Міністрів України, щоб він привів всі свої нормативно-правові акти у відповідність до нового закону заради недопущення правових колізій.
Юристка звернула увагу, що деякі проблеми з процесом поновлення пенсій все ж таки залишаться.
"Є багато людей пенсійного віку, які почали отримувати пенсію ще до 2014 року, багато хто з них виходив на пенсію раніше через умови праці, ну тобто дуже різні історії і фактично їм будуть нараховувати поновлення пенсії з моменту заяви, хоча, наприклад, всі ці роки вони мали право її отримувати. Тому звичайно у нас є судові справи, які тягнуться і ми будемо їх далі вести", – зазначила вона.
Також юристка повідомила, що у випадку позитивного рішення по судовій справі, людина має отримати пенсію за час, поки ця справа йшла.
Анастасія Калініна заявила, що позов до суду можуть подати ті жителі Криму, які виїхали та знаходяться в Україні, оскільки людина все одно має фізично прийти до Пенсійного фонду, щоб спочатку подати заяву, наприклад, на призначення, поновлення, продовження пенсійних виплат.
Якщо людина отримує відмову, то тоді вона може звертатися до суду.
Новий закон є дуже валивим, за словами юристки, оскільки він прибирає існуючі правові проблеми, з якими стикалися жителі Криму, які виїхали з окупації.
"Це дуже хороший посил для жителів окупованого Криму, бо часто ми чуємо за останні 10 років трохи некоректні вислови, коли відділяють жителів Криму від інших окупованих територій. Було б добре, якби у всіх сферах вони не розділялися…Всі громадяни України мають рівні права і обов’язки", – зазначила вона.
Анастасія Калініна звернула увагу на те, що, згідно з новим законом, Україна буде зараховувати лише стаж, отриманий до 2014 року. До окупації мешканці Криму могли сплачувати ЄСВ та інші податки, які впливають на страховий трудовий стаж.
За її словами, якщо людині не буде його вистачати, тоді вона має допрацьовувати або доплатити за нього.
Офіційна робота на окупованих територіх не зараховується громадянам України у стаж.
Наприкінці Анастасія Калініна повідомила, що ГО "Крим SOS" стабільно бере пару людей, які виїхали з Криму, в місяць для ведення судового розгляду та в подальшому самої справи стосовно поновлення пенсій.