За інформацією: Суспільне Чернігів.
Карта Чернігівської області. Суспільне Чернігів
26 жовтня 2025 року спливає п’ятирічний термін, на який були обрані голови громад та депутати місцевих рад. Посилаючись на це, політична партія "УДАР" оприлюднила ідею законопроєкту, за яким пропонує зберегти та зафіксувати безперервність повноважень місцевих рад і голів громад та чітко розмежувати повноваження місцевого самоврядування й військових адміністрацій. Нардеп від фракції "Слуга народу" та голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін назвав цю ініціативу внутрішньою політичною грою. За його словами, безперервність повноважень органів місцевого самоврядування зберігається і після 26 жовтня, а проведення будь-яких виборів в умовах воєнного стану неможливе. Своєю чергою юристи говорять про те, що проблеми полягають не у самій легітимності місцевих рад та голів громад, а у відсутності чіткого правового врегулювання цих питань.
Що чекає на органи місцевого самоврядування після 26 жовтня, що говорить закон про подальше їх функціонування, які є варіанти розвитку подій та які проблеми на сьогодні наявні у громадах Чернігівщини – читайте далі у матеріалі Альони Марчан.
Процедура не деталізована
Як розповів Суспільному Віталій Безгін, на сьогодні в Конституції України умови продовження повноважень в умовах воєнного стану щодо влади центрального рівня більш чітко прописані, ніж по місцевому самоврядуванню.
Віталій Безгін, член комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Фейсбук сторінка Віталія Безгіна"Там у статті 141 сказано про термін 5 років. Але водночас процедура не деталізована, що залишає люфт часу. Я взагалі не бачу жодних проблем, які стосуються рад місцевого рівня: селищних, міських і районних, тому що для них це були перші вибори. В обласних радах трошки складніше, але я теж вважаю, що має діяти принцип безперервності влади, а воєнний стан не передбачає проведення виборів. Така колізія в законодавстві не перша і не остання, яка виникає в нас від початку повномасштабної війни".
За словами Безгіна, передумов для проведення виборів в Україні немає.
"Станом на зараз усе йде до того, що в останню неділю жовтня строкових місцевих виборів не буде. Але завжди є якийсь відсоток на те, що все якось зміниться – це завершення війни. Тому місцеві вибори можливі у разі завершення воєнного стану”.
У порушенні питання легітимності місцевого самоврядування нардеп бачить політичне підґрунтя.
“Це чисто внутрішня політична гра, це листівки, якісь розсилки, які робила партія «УДАР». І сумно, що деякі наші внутрішні політики ставляють свою персональну політичну амбіцію вище за якусь єдність, тому що насправді це грає на руку росіянам: знову якісь тут чвари (розводити, – ред.), знову порушувати питання нелегітимності".