Особливості святкування Великодня на Вінниччині: традиції та рецепти Паски

5 травня увесь православний та греко-католицький світ святкуватиме Велике Воскресіння Господнє

Змінити розмір

Особливості святкування Великодня на Вінниччині: традиції та рецепти Паски

Великдень – це найбільше християнське свято. Більшість вірян готуються до нього довго та дуже ретельно. Перед Великоднем заведено займатися прибиранням та облаштуванням своєї оселі. Наводити лад в домівках, на подвір’ї та околицях. Господині складають список страв, які будуть готувати, а чоловіки завершують всі домашні справи, щоб зустріти Воскресіння Ісуса Христа в чистоті та злагоді.

Основним, та не менш важливим звичаєм напередодні свята, є випікання Пасхи. Пасха – це обрядовий здобний великодній хліб, який випікають лише на Великдень.

Сьогодні багато людей забувають старі традиції випікання великоднього хліба. Почали запозичувати рецепти – панеттоне, крафіни та іншу різноманітну здобу. Так було не завжди.

Які ж традиції були на Вінниччині раніше, та як люди готувалися до свята, про це дізнавалась журналістка Вінниця.info.

«Підготовка до Великодня мала зовсім інший сенс, та і свято це сприймалось інакше.

Раніше будинки були глиняні – підлога, стелі та стіни. Перед Великоднем, а це зазвичай починаючи з понеділка до четверга, мали поробитися всі хатні справи. Оскільки шпалер не було, ремонт не робився колись раз і на багато років, то стіни і підлогу обов’язково потрібно було побілити. Кути та краї підлоги обмащували спеціальним червоним засобом. Так було прийнято.

Коли наступав «Чистий Четвер», то в цей день варто було закінчувати всі домашні справи, адже після нього наступні дні до Воскресіння Господнього потрібно було відпочивати»,- розповідає Ганна Федорівна.

Ганна Федорівна родом із села Сугаки, що на Вінниччині розповіла про старі традиції, яких було прийнято дотримуватись перед підготовкою до Великодня в її рідному краї.

За словами жінки, в Сугаках святковий хліб господині випікали у Чистий Четвер. В цей день готували всі страви до великоднього стола, фарбували писанки та готували кошика.

«В середу ввечері бабуся замішувала тісто на хліб. Додавалися всі продукти, як зазвичай, проте окрім цього, саме на Великдень додавали олію та яйця. Але без цукру, адже в хліб цукру не додається. Потім дуже довго потрібно було замішувати тісто. Довго – це могло бути і близько години, бо так було потрібно. Коли тісто добре вимісили його накривали рушничком і ставили в тепле місце підходити на всю ніч.

Обов’язково в час коли готувалося тісто на хліб в хаті мала бути тиша та спокій. Не можна було кричати, сваритись чи лихословити.

Уже вранці у четвер, тісто потрібно було знову добре та довго замісити і розкласти по формочках, поставити в тепле місце (можна біля печі). А піч тим часом господиня затоплювала та підготовлювала до випікання хліба.Перед випіканням хлібчик обмащували яєчним жовтком, щоб він мав привабливіший вигляд. Коли хліб спікся, його викладали на стіл до повного вистигання, а потім накривали великим рушником, таким чином чекали до свята», – розповідає Ганна Федорівна.

Глиняна форма в якій колись випікали паску.

Особливості святкування Великодня на Вінниччині: традиції та рецепти Паски

Марія Іванівна, жителька Тульчинського району теж згадує, що в них в родині на Великдень були прийнято випікати саме хліб.

«Оформлення ніякого не було. Білковою глазур’ю теж не прикрашали. Це зараз все дуже модно, різні посипки, прикраси, а тоді все було по простому. Але саме в цей день хлібчик був найсмачнішим», – додала Марія Іванівна.

Жінка розповідає, що складно було святкувати в період коли радянська влада забороняла відвідування храмів, освячення пасок і приготування крашанок. Але не дивлячись на це українці знаходили різні способи, щоб таємно продовжувати берегти традиції та передавати їх нащадкам.

«Попри усі заборони та обмеження, українці досі святкують Велике Воскресіння Господнє, не дивлячись на зміни поглядів в суспільстві, стиль життя та сотні нових інновацій, Великдень залишається головним та улюбленим святом усіх вірян», – каже Марія Іванівна.

Стародавній рецепт Паски

Рецептом традиційного, сімейного Великоднього хліба Марія Іванівна поділилась з нашими читачами.

Спочатку готується опара:

  • 1 ложка води
  • 3 ложки борошна
  • 100 грамів дріжджів
  • дрібка сілі

Потрібно, щоб опара підійшла (забродила). Після цього добавляємо борошно. Борошно потрібно сипати стільки, скільки візьме тісто. Можна додати трішки олії. Вимішувати тісто потрібно довго, але воно не має вийти твердим та забитим. Коли тісто буде готове, викладаємо його до формочок і відправляємо в духовку.

Випікати паску потрібно 30-40 хвилин при 180 градусах. Однак час випічки залежить від духовки та її якості. Краще за все орієнтуватися по зовнішньому вигляду випічки.

Рецепт паски з цукатами

Особливості святкування Великодня на Вінниччині: традиції та рецепти Паски

  • Молоко – 0,5 л
  • Дріжджі свіжі – 60 г
  • Масло – 200 г
  • Цукор – 400 г
  • Яйця – 5 шт
  • Борошно – 1 кг
  • Родзинки – 100 г
  • Цукати – 100 г
  • Ванільний цукор – 1 пакетик
  • Лимон – 1 шт
  • Апельсин – 1 шт

Випічку починаємо готувати з опари. Для цього підігрійте молоко до кімнатної температури, покришіть у молоко дріжджі. Додайте 200 г цукру та 2 ст л борошна. Добре перемішайте до однорідної маси. Накрийте чистим рушником або харчовою плівкою. Поставте в тепле місце приблизно на 20 хв – опара має збільшитися вдвічі.

Масло поріжте шматочки і залиште, щоби воно стало м’яким. Цукати залийте окропом. Відділіть білки від жовтків. Білки збити до густої піни. Жовтки розтерти з 200 г цукру, що залишився, і ванільним цукром до утворення пухкої світлої маси. Це займе 5-10 хв.

Коли опара для паски збільшилася вдвічі, виливаємо її у велику миску або каструлю, де міситимемо тісто.

До опари додайте жовтки з цукром та масло. Поступово підсипаємо борошно і замішуємо тісто – руками або в комбайні. Вимішуйте 15-30 хв. Накрийте рушником і залиште в теплому місці, щоб підросло.

Зливаємо воду з цукатів, промокаємо паперовим рушником і обвалюємо в борошні. На дрібному терку натираємо цедру з лимона й апельсина.

Коли тісто підросло вдвоє, додайте до нього цедру з цукатами, вимісіть руками. Обережно частинами додайте збиті білки. Акуратно вмішайте їх у тісто руками. Поставте тісто підійти на 30 хв.

Змастіть маслом форми для пасочок. Викладіть тісто у форми так, щоби заповнити лише до половини. Залишаємо пасочки підрости майже до верху форми. Не дайте пасочкам зрівнятися з формою, інакше можуть «втікати» при випіканні.

Розігрійте духовку до 170 градусів. Пекти порібно приблизно 40 хв (враховуйте індивідуальність кожної духовки).

Якщо ви не плануєте покривати пасочки солодкою глазур’ю, тоді перед випіканням можете змастити їх жовтком, так шапочки будуть гладкими і лискучими.

Рецепт глазурі для паски.

Збийте білок одного яйця з кількома краплями лимонного соку і 130-150 г цукрової пудри. Це можна зробити виделкою або міксером. Має вийти густа маса – тягуча. Нанесіть глазур і посипте кольоровими посипками, цедрою, сухофруктами чи цукатами.

Смачної вам паски!

Вінниця.info

Джерело

Новини України