Оприлюднено результати VIII Міжнародного обліку лелеки білого в Україні

Гніздо білого лелеки на пам’ятнику в с. Богдани

Кожні 10 років у понад 50 країнах світу проходить масштабна природоохоронна акція – Міжнародний облік лелеки білого, присвячена улюбленому багатьма виду птаха.

У 2024 році подія відбувалася у восьмий раз. Природоохоронна громадська організація «Українське товариство охорони птахів» (ТОП) традиційно координувало облік в Україні. Дані про чисельність лелек важливі для науковців. Завдяки отриманим результатами проводиться контроль за станом популяції чорногузів та розробляються природоохоронні заходи для птахів і територій їх гніздування. 

До підрахунку лелек в нашій країні ТОП прагнуло залучити широкі кола громадськості, які є значною допомогою науковцям, надаючи інформацію про гніздування лелечиних пар у своїй місцевості. Для зручного широкомасштабного збору даних Товариство розробило спеціальний модуль обліку для смартфонів додатку SMART CONSERVATION.

Гнізло білого лелеки в с.Лазірці на Черкащині

Одночасно з громадськістю відомий науковець, дослідник лелек та експерт ТОП – Віталій Грищенко проводив обліки на моніторингових ділянках. Ці території мають багаторічну історію спостережень і формують основні дані обліку. Також орнітологом була проаналізована отримана інформація від волонтерів та установ природно-заповідного фонду. 

Відео дня

Облікові дані надходили з усіх областей України, але з південного сходу і сходу -незначні через повномасштабні бойові дії. Загалом за допомогою програми SMART Товариство отримало спостереження від 86 учасників-добровольців, які надали дані про 1210  гнізд лелек. Найбільше спостережень –  413 відмітки отримано зі західних областей України (Рівненська, Волинська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Закарпатська). Та в підсумку, на першому місці зі спостереження – Київська область. Тут обліковано 247 гнізда чорногузів. Найактивніших спостерігачів ТОП відмітило тематичними призами.

Одне з гнізд білого лелеки на пам’ятнику в с.Підгірці (Обухівський район)

Дані волонтерських спостережень доступні на створеній Google карті.  

Фаховими орнітологами обстежено 40 моніторингових ділянок у 7 областях (Харківській, Полтавській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Черкаській, Київській, Чернігівській). 

Кожна моніторингова ділянка – це одне або кілька сіл і територія між ними. Вся їх площа щороку ретельно обстежується. Реєструється кількість заселених гнізд лелеки та результати гніздування в них. На основі отриманих даних визначаються основні показники – середня кількість пташенят, що виросли, на гніздову пару та на успішну пару і відсоток неуспішних пар. Успішною пара вважається та, у якої виросло хоча б одне пташеня; неуспішна – пара, у якої кладка або виводок загинули. 

За загальними даними обліку, які аналізував Віталій Грищенко, в Україні обліковано 3185 гнізд лелеки білого. З них для 2312 гнізд (близько 73%) була зареєстрована успішність гніздування. Загальна кількість виведених цими успішними парами пташенят склала 5030, тобто в середньому 2 пташеня на одну пару. 

За 10 років з попереднього міжнародного обліку в Україні відбулися істотні зміни в розміщенні гнізд лелек. Частка їх на стовпах електроліній значно зросла й досягла майже 80% від загальної кількості зареєстрованих. На інших опорах (будівлі, водонапірні башти, дерева та ін.) частка складає лише від 1,6 до 7,8%. Досить невелика кількість гнізд на штучних платформах (всього 13,5% від усіх зареєстрованих). Однією з основних причин орнітологи вважають малу кількість встановлених штучних платформ. 

Науковці простежують тенденцію до перерозподілу гнізд білого лелеки. Відбувається концентрація їх у місцях із багатою кормовою базою і розосередження там, де вона стала недостатньою, перш за все внаслідок занепаду тваринництва та розорювання луків і пасовищ. Так наші чорногузи знайшли новий кормовий біотоп. Це сміттєзвалища біля великих міст. Число гнізд навколо них зростає з кожним роком.

Підсумкова кількість нарахованих гнізд – це лише мала частина від загальної чисельності лелек в Україні. За оцінкою Віталія Грищенка на 2024 рік гніздова популяція чорногузів в Україні налічує близько 45-50 тис. пар й тримається на рівні попереднього міжнародного обліку 2014 року. 

Перший Міжнародний облік лелеки білого був організований німецькою орнітологічною станцією Россіттен (Rossitten) у 1934 році. Другий пройшов у 1958 р., третій – у 1974 р. Після цього їх стали проводити раз на 10 років. Рахуватимуть чисельність чорногузів у 2024 році на всьому ареалі гніздування виду, зокрема в країнах Європи, Близького Сходу та Центральної Азії. 

Стан популяції лелеки білого часто вказує на проблеми в довкіллі, зокрема, на втрату водно-болотних угідь чи зміни в сільському господарстві. Тому присутність лелек біля наших домівок може свідчити, що навколо нас ще збереглися природні луки, заплави й болота, які є важливими середовищами годівлі лелек, а для нас – людей, окрім усього іншого, слугують пом’якшенню глобального потепління, яке  з кожним роком зростає і уже проявляється масштабними стихійними пожежами, зниженням запасів води, погіршенням стану здоров’я через спеку  та багато інших негараздів.

В Україні VIII Міжнародний облік лелек відбувався за фінансової підтримки Союзу охорони природи і біорізноманіття Німеччини (NABU).

 

Джерело

Новини України