Окупанти відмовились повернути пам’ятник дисиденту Григоренку до кінотеатру “Сімферополь” — активісти

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Реконструйована площа біля кінотеатру “Сімферополь” без пам’ятника Григоренку, окупований Крим, жовтень 2024 року. Крим.Реалії

Два місяці тому у Сімферополі окупованого Криму росіяни завершили реконструкцію громадської території, прилеглої до кінотеатру, який названий на честь міста. Окупаційна місцева влада відмовилась повертати демонтований під час цих робіт пам'ятник радянському дисиденту, правозахиснику Петру Григоренку. Його відкрили 1999 року з ініціативи Меджлісу кримськотатарського народу та за сприяння Народного Руху України.

Про це повідомили представники міжнародної громадянської кампанії #LiberateCrimea у коментарі "Крим.Реалії" 13 жовтня.

"Коли наш активіст звернувся в російську міськадміністрацію Сімферополя, там в усній формі повідомили, що пам'ятник не буде повернуто на місце і дали зрозуміти, що "це не наш герой". Ми вважаємо це актом політичного вандалізму щодо кримськотатарського та українського населення Криму", — наголосили активісти.

Пам’ятник генералу Петру Григоренку в Сімферополі, 2012 рік. Вікіпедія/Kamelot

Вони додали, що на щойно реконструйованій території біля кінотеатру "Сімферополь" вже відбили кут у кам'яної шахової дошки.

Шахова дошка з відбитим кутом на реконструйованій території кінотеатру “Сімферополь”, окупований Крим, жовтень 2024 року. Крим.Реалії

Також учасники руху зауважили, що у квітні торік з будинку в Саках, де відпочивав свого часу Григоренко, окупанти демонтували меморіальну дошку. Її встановила українська влада у жовтні 2007 року до 100-річчя від дня народження цього громадського діяча.

Нагадаємо, заступник голови Меджлісу Ільмі Умеров у травні цього року повідомляв для Суспільне Крим, що пам'ятник цьому радянському дисиденту прибрали, найімовірніше, напередодні 18 травня — Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Він сказав, що Григоренко дуже активно підтримував кримських татар в їхній боротьбі за повернення на батьківщину з депортації.

За словами Умерова, радянський правозахисник їздив на судові процеси Мустафи Джемілєва, приїзжав до Ташкенту на один із судових процесів. Водночас кримські татари навідувались до Григоренка. Він запрошував їх пожити у своєму домі та підтримував всім, чим міг.

Що відомо про пам'ятник генералу Петру Григоренку в Сімферополі

Пам'ятник генералу-дисиденту Петру Григоренку був встановлений у 1999 році за ініціативи Меджлісу кримськотатарського народу та за сприяння Народного Руху України в Сімферополі на площі Радянській, однак без дозволу міської влади.

У 2004 році Сімферопольська міськрада визнала статус пам'ятника легітимним та ухвалила рішення перейменувати територію навколо нього на сквер імені Петра Григоренка.

13 травня російське видання "ASTRA" повідомило, що місцеві жителі помітили зникнення пам'ятника ще 27 квітня. Окупаційна влада пояснила це його "реконструкцією".

"В адміністрації місцевого самоврядування Сімферополя долю пам'ятника, за офіційною заявою, ще не вирішили. На запитання, повернуть його на місце чи ні, адміністрація відповіла: "Врахуємо під час завершення благоустрою цієї території", — йшлося в повідомленні російського видання.

Новини України