Один з керівників ДПС Сокур і зрив забезпечення армії паливом: чи втрутиться СБУ у справу "Укртатнафти"?
ДБР розслідує справу щодо позбавлення ліцензії “Укртатнафти” в.о. заступника голови ДПС Сокуром, що призвело до проблем з постачанням пального для армії. Експерти закликають СБУ долучитися до розслідування через можливі ознаки диверсії.
Державне бюро розслідувань перевіряє чи було незаконним позбавлення ліцензії компанії “Укртатнафта” в.о. заступника голови Державної податкової служби Євгенієм Сокуром у 2022 році. За даними слідства, це рішення спричинило тяжкі наслідки як для самого підприємства, так і для держави. Зокрема, йдеться про неможливість виконання мобілізаційних завдань Міністерства оборони України з виробництва та постачання нафтопродуктів для потреб оборони. Проте дивно, що цією справою досі не зацікавилась Служба безпеки України, пише УНН.
“Укртатнафта” відіграє ключову роль у забезпеченні держави паливом, зокрема для армії. У період повномасштабної війни нафтопродукти є критичним ресурсом для виконання бойових завдань, логістики та підтримки обороноздатності країни. Будь-які дії, які обмежують можливість такого підприємства виконувати свої функції, можуть мати серйозні наслідки для національної безпеки.
Раніше стало відомо, що ДБР 4 листопада 2022 року відкрило кримінальне провадження проти Сокура за ч. 3 ст. 365 КК України, за фактом перевищення службових повноважень Сокуром. Він 26 жовтня 2022 року підписав розпорядження про анулювання ліцензії ПАТ “Укртатнафта” на виробництво пального. Такі дії чиновника, за версією слідства, “спричинили тяжкі наслідки товариству, а також державі у вигляді неможливості виконання мобілізаційних завдань Міноборони з виробництва та постачання нафтопродуктів для потреб оборони та обороноздатності держави”. У Державному бюро розслідувань на запит УНН повідомили, що це кримінальне провадження досі розслідується.
Фабула справи виглядає так, що рішення про позбавлення ліцензії могло бути свідомим і спрямованим на підрив обороноздатності України. Це підпадає під компетенцію Служби безпеки України, яка займається розслідуванням злочинів, що загрожують національній безпеці, включно з диверсіями та державної зрадою.
СБУ варто було б уважніше придивитись до кримінального провадження проти Сокура, адже, якщо рішення ним було ухвалено з метою зірвати постачання пального армії, це може мати ознаки диверсії.
Крім того, спецслужба має вивчити, чи є ознаки співпраці з ворожими силами. Тут, мабуть, правоохоронцям варто нагадати, що Сокур – це колишній помічник і наразі, як стверджують ЗМІ, права рука у ДПС Данила Гетманцева – голови Комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики. Останній відомий, зокрема, тим що 8 років служив вірою і правдою держзраднику і агенту російської фсб Володимиру Сівковичу, коли той був народним депутатом.
За словами колишнього першого заступника голови ДБР Олександра Бабікова, законодавство дозволяє прокуратурі також визначати для найбільш ефективного розслідування кримінального впровадження той слідчий підрозділ, який може, на його думку, це здійснити, більш ефективно та більш об’єктивно.
За його словами, правоохоронцям слід зʼясувати, якою була мета у Сокура.
“Тут було б взагалі цікаво спочатку дізнатися, чим підтверджується факт існування такої мети. Чи мало місце… ну, можна говорити, відкидати все, що завгодно, але чи дійсно мета була саме така, чи може була мета забезпечення дійсно ефективної діяльності? Чи дійсно було завдано шкоду? Чи щось змінилося би?”, – зазначив Бабіков в ексклюзивному коментарі УНН.
Крім того, на його думку, слід розібратися є у цього кримінального провадження певні політичні чинники, які стримують розслідування в певному руслі. Адже справа була відкрита досить давно і про жодні зрушення у процесі слідства наразі не відомо.
“Для того, щоб сказати, ефективно чи неефективно проводиться досудове розслідування, необхідно ознайомитися, як мінімум, з переліком проведених слідчих дій, призначених, наприклад, експертиз. Тобто, необхідно розуміти, по-перше, обсяг виконаної роботи і наскільки вона була виконана якісно і ефективно”, – зазначив Бабіков.
Але, на жаль, наразі ситуація виглядає таким чином, що завдяки політичним звʼязкам Сокура слідство у справі штучно загальмоване.
Ця справа піднімає важливе питання відповідальності чиновників за їхні рішення у час війни. Вона також є тестом для державних органів, зокрема СБУ, на здатність ефективно реагувати на потенційні загрози національній безпеці. Якщо не буде належного розслідування, це створить небезпечний прецедент для подібних рішень у майбутньому.
Додамо
Раніше Євгеній Сокур в ході слідства по справі про нібито замах на нього, сам розповів правоохоронцям, що із 2016 року проживає разом із дівчиною на імʼя Аліна у квартирі на проспекті Лобановського, 6-Д. Проте у своїх деклараціях Сокур жодного разу не згадав про свою співмешканку. Після депутатського звернення члена Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ніни Южаніної НАЗК розпочало перевірку щодо Євгенія Сокура. В Агентстві у відповідь на запит УНН також підтвердили, що проводять моніторинг способу життя посадовця. Голова Громадської ради при НАЗК Катерина Бутко зазначила, що Національне агентство з питань запобігання корупції перевіряє чи був спільний побут у Сокура з його співмешканкою Аліною.
Пізніше УНН виявив, що у 2022 році Євгеній Сокур задекларував дохід від продажу цінних паперів на суму 2,6 млн грн, однак ці кошти не були відображені в його декларації за 2023 рік. Це може свідчити про порушення законодавства, що вимагає повідомляти про значні зміни в майновому стані. Згідно зі ст. 52 Закону України “Про запобігання корупції”, декларант зобов’язаний протягом 10 днів повідомляти про такі зміни. НАЗК повідомило, що перевірить вказаний факт в рамках моніторингу способу життя чиновника.