НСЗУ промоніторила медзаклади Тернопільщини: які порушення знайшли

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Наталія Гусак. Суспільне Тернопіль

На зустріч із НСЗУ приїхали представники лікарень. Директора Кременецької лікарні не було, оскільки його вчора звільнили. Про це повідомив перший заступник голови Кременецької громади Олександр Маринюк. Він сказав, що ситуацію прокоментують в понеділок, 15 липня.

"Приймають пологи, хоча послуга не законтрактована"

Серед лікарень, у яких знайшли порушення, й Копичинецька та Борщівська.

"У Копичинецькій комунальній лікарні не має контракту на пологи. За перший квартал 2024 року, не маючи контракту на пологи, вони приймають їх у 33 жінок. Із них 33% жінок — кесарять. Мені здається, що це кримінал. У Борщівській міській лікарні жінок залишають до 34 тижня вагітності, не перенаправляють до перинатального центру, як би це мало бути", — каже Наталія Гусак.

Наталія Гусак. Суспільне Тернопіль

Голова Копичинецької громади Богдан Келічавий і керівник лікарні Сергій Любченко коментувати результати моніторингу кореспондентам Суспільного відмовилися. У Борщівську лікарню кореспонденти надішлють інформаційний запит.

"Пацієнти купують ліки, які їм мали би видавати безкоштовно"

Також порушення були зафіксовані у Залозецькій районній лікарні.

"В електронній системі охорони здоров’я зареєстровано 25 працівників цієї лікарні, але вносять дані в електронну систему тільки 8 працівників. Також у 2023 році лікарня витратила лише 6 тисяч гривень на закупівлю ліків за програмою медичних гарантій. А на 400 тисяч гривень в них знайшлася благодійна допомога. ПМГ означає, що тариф розрахований, щоб виплатити заробітну плату і закупити лікарські засоби".

Головний лікар Залозецького медзакладу Михайло Шуста прокоментував ці порушення.

"Ліки за державні кошти закуповуємо мало, бо ми працюємо з християнським фондом, а вони кожного місяця досить солідно дають допомогу. Цього вистачає. А решту йде на фонд заробітної плати. Щодо лікарів, в мене 4 лікарів в армії, вони рахуються, а 4 лікарі в приймальному відділі, які не вносять дані в електронну систему, тому так виходить, що стільки людей в нас не вносять дані в цю систему".

Михайло Шуста. Суспільне Тернопіль

Наталія Гусак говорить, це може означати, що пацієнтів медзакладу змушують купувати ліки, які їм мали би видавати безкоштовно. Така ж ситуація у Великодедеркальській лікарні.

"Там на закупівлю ліків витратили 13 тисяч гривень, при тому, що благодійної допомоги не було. Що 13 тисяч на рік можна надати пацієнтам? Це в той час, коли обласна клінічна лікарня, психоневрологічна, пологові на закупівлю лікарських засобів витрачають сотні мільйонів гривень. Ми будемо говорити з головами громад, що на наступний рік ми не готові будемо гарантувати цій лікарні надання медичної послуги безоплатно. Тому, що ми чітко розуміємо, що люди в цих лікарнях купують все самостійно".

Головний лікар Великодедеркальської лікарні Микола Риндюк розповідає, зараз медзаклад йде до реорганізації. Щодо закупівлі ліків ситуацію пояснює так:

"Справа у тому, що така сума коштів закладена тільки на закупівлю ліків на невідкладну допомогу. Стаціонарна допомога не законтрактована НСЗУ. Тому кошти з НСЗУ туди не виділяються. Якщо нема контрактування, не виділяють на це гроші, то деякі моменти є, що пацієнти за свій кошт можуть лікуватися", — говорить головний лікар Великодедеркальської лікарні Микола Риндюк.

Микола Риндюк. Суспільне Тернопіль"Більшість людей не знають, що це має надаватися безоплатно"

Наталія Гусак також повідомила, скарг від людей, котрі купують ліки, гроші на які дає НСЗУ, немає.

"Перше, ми розуміємо, де нам скаржаться. Нам скаржаться у великій лікарні. Там, де люди більш проактивні, міські жителі. В маленькій громаді поскаржитися на лікаря, який через два будинки живе і точно є якимось твоїм далеким родичом, напевно важко. І ми ж розуміємо, що більша частина людей у цих громадах не знають, що можна скаржитися, що це має надаватися безоплатно. Лікарі говорять їм, що держава зараз настільки бідна, що не забезпечує медицину безоплатною медичною послугою. І вони свято в це вірять, бо їм рятують життя, капаючи ними ж закуплений препарат".

Наталія Гусак каже про порушення пацієнти лікарень можуть повідомляти на гарячу лінію НСЗУ 16-77.

У медзакладах, які мають законтрактовані послуги із НСЗУ, мають бути інформаційні стенди.

"В договорі із НСЗУ є такий пункт, який каже про те, що в усіх закладах, які мають договір, має бути для пацієнта брендована інформація про те, що можна отримати за програмою медичних гарантій. Це мають бути спеціальні стенди, наліпки, інформація про наявні лікарські засоби, які надаються в медзакладі безкоштовно. Коли відвідую лікарні, то часто не бачу таких речей. Якщо ви не знайшли стендів, наліпок, то лікар має повідомити, що надається безкоштовно", — каже Наталія Гусак.

Наталія Гусак. Суспільне Тернопіль

За її словами, також до НСЗУ надійшло 15 скарг про роботу медичних закладів в Тернопільській області, серед них — 4 скарги щодо вимагання грошей із пацієнтів.

"Три скарги є щодо Тернопільської обласної клінічної лікарні. Також є скарги щодо міської комунальної лікарні №3, вона зараз знаходиться на реорганізації. Окрім цього є скарга на Підволочиську центральну районну лікарню. Всі звернення ми виносимо на мапу скарг. Чим буде більше буде таких повідомлень, то ми більше будемо перевіряти заклад. Надалі цьому закладу буде важче отримати трирічний контракт".

Наталія Гусак каже, це результати автоматичного моніторингу, який здійснюється НСЗУ постійно та передбачає дистанційний аналіз медичних записів в електронній системі охорони здоров'я. До планового моніторингу, який передбачає візити в медзаклади, в першому півріччі 2024 року заклади Тернопільської області не потрапили.

"У вашій області не такі критичні проблеми, як в інших областях. Тому в плановий моніторинг, який ми проводимо по інфарктах, інсультах, пологах, неонатальній допомозі не потрапив жоден заклад Тернопільської області. Але при цьому ми маємо явні претензії за автоматичним моніторингом до багатьох закладів".

Директорка обласного департаменту охорони здоров’я Ольга Ярмоленко розповіла, що робитимуть за результатами моніторингу.

"Ми здійснюємо перевірки закладів, але ми вже більш прицільно будемо звертати увагу на ті моменти, які висвітлила НСЗУ. Однозначно будуть вживатися міри".

Ольга Ярмоленко. Суспільне Тернопіль

Виконувач обов'язків голови Тернопільської обласної військової адміністрації Володимир Важинський розповів, що на Тернопільщині є 126 закладів охорони здоров'я, які уклали договори із НСЗУ на понад 4 мільярди гривень. Серед них як державні, так і приватні. Програма медичних гарантій передбачає фінансування за рахунок держбюджету медпослуг, медичних виробів і лікарських засобів. Цією програмою займається Національна служба здоров'я України.

Новини України