За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Асан Ахтемов. Фото: Кримська солідарність
Засуджений до 15 років в'язниці кримський татарин Асан Ахтемов стрімко втрачає зір у російській в'язниці №2 — "Владимирському централі". Здорових зубів теж практично не залишилося — усі розкришилися чи випали самі. Водночас лікування він не отримує.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це повідомила його дружина Репіка Ахтемова Кримськотатарському ресурсному центру 5 грудня, на 35-й день народження Асана.
За її словами, політв'язень працює в тюремному цеху. Поки він у цеху, є можливість пити гарячий чай/каву з печивом, яке замовляє у магазині для в'язнів.
Але є проблеми з харчуванням, адже порції невеликі, а їжу з курятиною чи рибою дають рідко. Через релігійні переконання Ахтемов не вживає свинини, тому їсть менше за інших.
Водночас в нього впав зір через брак світла та постійне читання, і тепер погано бачить. Цьогоріч у нього почались проблеми з колінами, "ниють" суглоби.
"Ніякого лікування він не проходить. Та й звертатися за медичною допомогою — це марно витрачати свої нерви. Там із цим дуже важко. Здорових зубів практично не залишилося — усі розкришилися чи випали самі", — каже дружина Ахтемова.
Вона пише Асану листи щотижня, навіть якщо не отримує відповіді, які надходять раз на 3-4 тижні. Телефонний дзвінок був один за весь рік, напередодні триденного побачення у липні.
"Ми (на побаченні — ред.) пили каву, спілкувалися, хоча ці дні минули надто швидко. Асан залишився таким самим добрим і веселим, як завжди… Для мене Асан став символом спротиву. Я дуже пишаюся своїм чоловіком. Він — приклад і для тих, хто в неволі, і для тих, хто на свободі", — поділилась спогадами Репіка Ахтемова.
Родина підтримує його боротьбу з першого дня, пише Кримськотатарський ресурсний центр. Подружжя Ахтемових має двоє дітей: 10-річний син Рефат і 6-річна дочка Сафіка.
"Рефат знає, де його батько, і розуміє, що той не зробив нічого поганого. Він чекає, коли Асана обміняють. А маленькій Сафіці ми поки кажемо, що тато працює. Дітям дуже важко без батьківської турботи та любові, і я це, на жаль, помічаю", — зауважила дружина політв'язня.
Нагадаємо, наприкінці листопада 2024 року російський суд залишив без змін вироки кримськотатарським активістам, братам Асану та Азізу Ахтемовим з Криму, яких засудили до 13 та 15 років позбавлення волі. Їх звинувачують у "диверсії" на газопроводі в селі Перевальне.
Також у серпні цього року дружина Асана Ахтемова повідомляла, що в її чоловіка псуються зуби і зір.
Що відомо про Нарімана Джеляла та братів Ахтемових
Наріман Джелял — заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, який Росія визнала у 2016 році "екстремістською організацією". Азіз і Асан Ахтемови — кримськотатарські активісти.
3 і 4 вересня 2022 року в Сімферополі та в Євпаторії затримали п'ятьох кримських татар — підприємця Ельдара Одаманова, братів Азіза і Асана Ахтемова, Шевкета Усеінова і Нарімана Джеллялова за підозрою в підриві газопроводу в селі Перевальному.
6 вересня 2022 року окупаційний "суд" відправив під арешт затриманих кримських татар.
21 вересня 2022 року окупаційний Верховний суд Криму оголосив вирок першому заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріману Джелялу, цивільному журналісту Асану Ахтемову та його двоюрідному брату Азізу Ахтемову.
Джеляла засудили до 17 років ув'язнення у колонії суворого режиму, штраф 700 тисяч рублів та 1,6 років обмеження свободи пересування.
Асан Ахтемов отримав 15 років терміну, штраф 500 тисяч рублів та 1 рік обмеження свободи пересування. Азіз Ахтемов отримав 13 років позбавлення волі, штраф 500 тисяч рублів та 1 рік обмеження свободи пересування.
У червні 2023 року голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що адміністрація Сімферопольського СІЗО-2 здійснює моральне та фізичне катування Джелялова та братів Ахтемових.
На початку жовтня 2023 року Джеляла і братів Ахтемових етапували з Криму до російської в’язниці.
28 червня 2024 року в рамках обміну полоненими Україна повернула Нарімана Джеляла додому.