“Не швидкий процес”: що кажуть фахівці про демонтаж пам’ятника на місці відпочинку Петра І у Полтаві

За інформацією: Суспільне Полтава.

У Полтаві розпочали підготовку до усунення з публічного простору пам’ятника на місці відпочинку Петра І. Монумент на честь російського імператора обстежують місцеві та київські фахівці.

Про це Суспільному розповіла членкиня правління громадської організації "Збережемо Полтаву" Оксана Бєлявська.

Таким чином розпочали підготовку до усунення пам’ятника із публічного простору. Це зроблять на виконання наказу Мінкульту і рішення місцевої влади.

Пам’ятник готують до перенесення. Суспільне Полтава

"Рішення виконкому нам говорить про те, що цей пам'ятник підлягає демонтажу як ознака імперськості. Тому ми прагнемо цей об'єкт зберегти як витвір монументального мистецтва, а для цього його потрібно обережно демонтувати і передати на музеєфікацію", — прокоментувала Оксана Бєлявська.

За словами фахівців, памʼятник зроблений з металу і пустотілий. Оглянути його приїхали експерти з Полтави та Києва. Вони розпочали інженерні дослідження.

Памʼятник зроблений з металу і пустотілий. Суспільне Полтава

"Це багатоступінчате дослідження, і воно потребує часу і ресурсів, інтелектуальних ресурсів відповідних фахівців, яких в Україні, на жаль, дуже мало. Тому спочатку ми проводимо зараз зовнішнє обстеження, визначаємося з проблемними місцями в цьому пам'ятнику. Далі будуть виставлені риштування, і приступлять фахівці до архітектурних обмірів цього об'єкта. Далі ми опрацьовуємо, робимо камеральну обробку, ми розробляємо карти демонтажу. Це не швидкий процес", — розповіла Оксана Бєлявська.

Переносити пам’ятник почнуть після його ретельного вивчення. Суспільне Полтава

"Дані процеси відбуваються без задіяння додаткових виділень коштів з бюджету. Вишка працює наша комунальна, але в форматі свого робочого дня. І далі у нас ті процеси, які будуть необхідні по задіянню технічних фахівців, вони вже будуть у нас, безумовно, — дякуємо меценатам і підприємцям, які підключаються до цього процесу", — повідомила секретар Полтавської міської ради Катерина Ямщикова.

Фахівці вивчають можливості з демонтажу цього постамента. Суспільне Полтава

Скільки може тривати сам демонтаж та коли його завершать, поки не прогнозують.

"Полтава — українське місто, тут не місце міфам російським і прославлянню царів. Дане місце в центральній частині міста, воно містобудівне і важливе. Тому точно доречно буде говорити про пропозицію в подальшому розпочати формат обговорення архітектурного конкурсу або ж конкурсу концепції розгляду даної локації в громаді", — сказала Катерина Ямщикова.

За словами Катерини Ямщикової, після демонтажу пам’ятник перенесуть в музей Полтавської битви.

Імперські пам’ятники у Полтаві

Експертна рада Мінкульту 8 вересня 2022 року рекомендувала демонтувати та прибрати з публічного простору три монументи у Полтаві. Це Монумент Слави у Корпусному парку, пам’ятник на місці відпочинку Петра I, а ще – захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну. Для того аби їх прибрати з державних реєстрів пам'яток місцева влада підготувала облікову документацію і направила її до Мінкульту.

Полтавський обласний департамент культури у травні 2023-го року направив облікову документацію на пам'ятку монументального мистецтва національного значення Монумент Слави для розгляду на засіданні експертної комісії Мінкульту.

28 березня 2024-го року під час засідання Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності при Полтавській ОВА порушили питання щодо знесення російських імперських пам’яток на території Полтави.

31 січня 2025-го року Міністерство культури та стратегічних комунікацій України ухвалило рішення про виключення 15 об’єктів культурної спадщини Полтави з Державного реєстру нерухомих пам’яток України. До переліку потрапили пам’ятники, пов’язані з подіями Полтавської битви та російською імперською історією міста. Серед них – пам’ятник Петру І на Шведській Могилі, місце командного пункту царя і 10 редутів на полі Полтавської битви, пам’ятник на місці відпочинку Петра І після Полтавської битви, а також монумент захисникам фортеці Полтава і її коменданту Олексію Келіну.

Що відомо про Монумент Слави у Полтаві

Монумент Слави у Корпусному саду Полтави споруджували протягом 1805-1811-го років. Його присвятили сторіччю Полтавської битви, каже завідувачка відділу пам’яткознавства Полтавського краєзнавчого музею Наталія Сиволап.

Що відомо про пам’ятник на місці відпочинку Петра I у Полтаві

На місці, де нині перехрестя вулиць Спаської та Пилипа Орлика у Полтаві, відпочивав російський цар Петро I. Тут він зупинявся на другий день після Полтавської битви. 1817-го року на його честь встановили цегляний пам’ятник, а 1849-го його замінили на новий, вилитий з чавуну.

Що відомо про пам'ятник коменданту фортеці Олексію Келіну і захисникам Полтави

Іще один монумент, присвячений 200-літтю Полтавської битви, – пам'ятник коменданту фортеці Олексію Келіну і захисникам Полтави. Його встановили 1909-го року на місці четвертого бастіону фортеці. До 1918-го року споруду увінчувала фігура двоголового орла.

Новини України