За інформацією: Суспільне Чернігів.
Андрій Просняк. Суспільне Чернігів"Він дав координати кількох військових об’єктів, там потім поруч з одним із об’єктів був приліт ракети. Всі чули, коли мав місце вибух на території Чернігова. Цей вибух був за 300 метрів від тих координат, які ця людина повідомила росіянам. На щастя, ми випередили і про те, що ці координати відомі, ми повідомили зацікавлених у цьому людей", — говорить у коментарі Суспільному начальник слідчого відділу управління СБУ в Чернігівській області Андрій Просняк.
Палаюча релейна шафа на Чернігівщині. Управління СБУ в Чернігівській області
За даними СБУ, для здійснення ракетного удару по Чернігову росіяни планували використати авіаційні ракети Х-59. Отримані відомості про пункти базування українських військових чоловік месенджером пересилав своєму російському куратору через спеціально створений чат-бот, який адмініструє ФСБ. Затримали чоловіка по "гарячих слідах", коли чоловік готував підпали на залізницях.
Затриманий чоловік разом зі співробітником СБУ. Управління СБУ в Чернігівській області"З іншої сторони, коли людині за це заплатили 400 доларів. Він ще шафу релейну підпалив після цього і скинув цей відеозапис. І отримала 400 доларів, а ще була рада цьому поки ми до неї не прийшли".
Чоловіка судитимуть за статтями про державну зраду і диверсію вчинену в умовах воєнного стану. Ми зверталися до Чернігівського СІЗО, щоб мати можливість поговорити із підозрюваним у справі, однак від спілкування він відмовився.
Історія №2. 15-річний палій
Четверо підлітків на замовлення Російської Федерації палили об’єкти "Укрзалізниці" на Чернігівщині. Організував групу 15-річний хлопець, який активно шукав "легкий заробіток" у Telegram-каналах, через що потрапив у поле зору російських спецслужб. Він мав встановлювати геолокації залізничного обладнання та пошкоджувати релейні шафи, які відповідають за рух потягів на стратегічно важливій ділянці залізниці.
"Підліток в одному із районних центрів залучив своїх друзів, однокласників, там 14-15 років дітям до підпалів. Один в них вдався, а на іншому їх затримали на гарячому небайдужими громадянами".
Як каже Андрій Просняк, росіяни розміщують в інтернеті оголошення про "легкий заробіток", через які втягують неповнолітніх українців у співпрацю з ФСБ. Для цього просять виконати кілька завдань, перш ніж перейти до підпалів. Схема працює в кілька етапів.
"Розклеїти якесь оголошення, або написати щось на паркані, або на якомусь об’єкті, як правило, це напис «вибори». Вони таким чином хочу створити видимість, що народ України вимагає виборів під час воєнного стану. Але, якщо ви бачите напис «вибори» то, знайте, що пишуть це за гроші росіян. Потім від невинного переходять до серйозного. Просять, щось сфотографувати".
Фотографувати просять об’єкти інфраструктури, зруйновані будівлі або автомобілі, що належать військовим чи правоохоронцям.
"Це перший раз віриш, що заробиш 100-200 доларів і закінчиш. Але це як азартна гра, вона затягує. І росіяни роблять те, щоб воно затягувало. Навіть, якщо людина хоче піти звідти, вони будуть намагатися шантажувати попередніми відеозвітами, що там в СБУ здамо або щось таке, на сьогодні це так працює".
Історія №3. Коригувальники "Шахедів"
Двоє коригувальників наводили "Шахеди" на радіолокаційні станції ЗСУ та лінії електропередач на півночі України. Робили це двоє жителів Києва віком 17 і 21 рік. Щоб отримати координати, підозрювані об’їжджали територію Київщини й Чернігівщини на своєму автомобілі. Хлопці намагалися виявити бойові позиції радіолокаційних станцій ЗСУ. Аби зняти об’єкти інфраструктури, вони ховали мобільні телефони з додатковим живленням у замаскованих коробах поблизу ліній електропередач. Про хід виконаної роботи вони звітували російським агентам у повідомленнях.