За інформацією: Суспільне Вінниця.
Відкриття простору “Твій”. Оксана Ткачук
На Вінниччині відкрили перший в Україні дитячий простір "Твій". Тут можна безкоштовно отримати психологічну, соціальну та емоційну підтримки дітям та їхнім родинам, які постраждали від війни. Таку допомогу надають, зокрема, внутрішньо переміщеним особам та сім'ям загиблих захисників. Наразі в області діятимуть три таких простори.
Про фахівців, підтримку родин, як стати учасником занять та про актуальність проєкту в ефірі Українського радіо Вінниця розповіли менеджерка проєкту програми підтримки ОБСЄ для України Надія Остапчук та начальниця національної соціальної сервісної служби у Вінницькій області Наталя Квят.
"Ця ініціатива була ініційована нашими менеджерами, які розуміють, що взагалі пріоритетом роботи ОБСЄ є діти, молодь. І була така ідея створити ці простори на запит батьків, на запит дітей. І з ініціативи Національної соціальної служби України. І також разом з територіальними громадами. Всього було відібрано 6 областей. І Вінницька область є першою областю, в якій ми відкрили ці простори: 15 квітня у Вінниці, а 16 — у Погребищі", — розповіла Надія Остапчук.
Кімната одного з просторів “Твій. Оксана Ткачук
За її словами, такі простори були створені на запит Національної соціальної служби. Це були структури, які спочатку були центрами життєстійкості. Вони будуть на балансі громад і відповідатимуть за громади. Третій простір створений на базі установи Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Вінницькій області. Він розташований в адміністративній будівлі "Книжка", кімната 1031.
"Їх було створено для того, щоб діти могли отримати необхідну підтримку і батьки. У такі складні часи їм буде надана психологічна допомога, соціальна. І ми відбирали спеціально тренерів для того, щоб вони були висококваліфікованими фахівцями і проводили для них спеціальне навчання. Ці послуги є безкоштовними".
Кімната одного з просторів “Твій. Оксана Ткачук
Ці простори — для дітей, починаючи від трьох років до вісімнадцяти. Під час організації створення цих просторів було зонування кімнат: є декілька зон для підлітків і так само згідно з віковими категоріями для дітей, тому ці простори направлені на широку аудиторію і потрапити туди може будь-яка дитина, розповіла Надія Остапчук. Нині організатори розробляють Instagram та Facebook-сторінки, де є розклад занять, які цікаві для дітей за віковими категоріями.
"Ми фокусувалися на дітях ВПО, в складних життєвих обставинах, діти, які постраждали від війни, які отримали статус, але ми всі розуміємо, що зараз немає такої дитини, яка не постраждала від війни, тому підтримка потрібна всім. І наша якраз інформаційна кампанія направлена на те, щоб по цю підтримку зверталися, щоб знали, що ці простори є. Тому що багато хто закривається в собі й не виходить, і не просить про підтримку або не знають, де її отримати. Тому якраз інформаційна компанія направлена на те, щоб знали, де отримати підтримку, яку саме допомогу і що вона є. І, в першу чергу, це підтримка все-таки від держави, яка є безкоштовною", — сказала Надія Остапчук.
Відкриття простору “Твій”. Оксана Ткачук
"Кожен куточок продуманий так, як це бачила дитина. Дитина нам диктувала, як це мало би бути, а вже за підтримки ОБСЄ вдалося облаштувати ці гарні кімнати, гарні простори, де кожна дитина знайде щось своє і знайде те, чим вона вирізняється, власне, свою індивідуальність. У просторах ми працюємо і працюємо вже не тільки з дитиною, а обов'язково ми працюємо з родиною", — розповіла Наталя Квят.
З її слів, першочергове завдання групових різноманітних заходів — це арттерапія, різні її види. Психологиня і соціальна працівниця придивляються і спрямовують свої погляди на те, щоб дитина мала індивідуальну психологічну підтримку.
"Тому що це всі діти, які травмовані різними травмуваннями, до того ж і війною. І щодня ми зіштовхуємося з новими викликами, ризиками й проблемами. І для того, щоб дитина була стійкою, психологиня в процесі групових занять виокремлює дитину чи групу дітей і пропонує працювати з батьками, робить запит до батьків, щоб працювати разом з дитиною індивідуально й обов'язково з ними. Адже, працюючи з однією дитиною, не буде того ефекту психологічної допомоги", — сказала Наталя Квят.
Кімната одного з просторів “Твій. Оксана Ткачук
Вона розповіла, що у таких закладах батьків навчатимуть розуміти та прислухатися до дітей.
"Бувають випадки, коли дитина каже, що у неї болить голова, не хоче йти до школи. Це може бути, що це не болить голова, а треба прислухатися до дитини: що стоїть за тим, що в неї болить голова, чи там животик, чи ручка, неважливо що. Тому ми більше спрямовані, щоб залучити батьків до цієї роботи в роботі з дитиною, щоб навчити їх більше слухати дитину, навчити розмовляти з нею, тому що дитині треба правильно ставити питання, з нею треба правильно вміти налагодити контакт", — розповіла Наталя Квят.
Кімната одного з просторів “Твій. Оксана Ткачук
За словами Надії Остапчук, для психологів і соцпрацівників проводилися тренінги по роботі в кімнаті, організації роботи, що направлена на регуляцію та інтеграцію дітей в суспільстві. Зокрема, й для тих, що переїхали. Також соціальних працівників навчали проводити оцінку потреб.
"Хоч і ми працюємо досить короткий проміжок часу, але вже перші результати є. Близько 800 дітей вже відвідали наші три простори. Це досить непогано. Так, є складні якісь питання, вже які ми бачимо, які ми будемо пропрацювати з родинами, але приємно, що сьогодні надання психосоціальної підтримки трошки виходить на такий інший рівень, що мешканці розуміють, що це сьогодні першочергово, і це перша потреба, з якою треба пропрацьовувати", — сказала Наталя Квят.