За інформацією: Суспільне Вінниця.
Ветерани слухають інструктаж. Суспільне Вінниця
Минулої осені у 97 кварталі Вінницького лісництва ріс ясеновий ліс. Яким він був видно по дереву, що залишили для збору насіння. На цьому місці й висаджували сіянці. Євгеній Ільченко провів для військових інструктаж.
"Технологія проста, але трошки важкувата. Треба ось так покрутити, утворюємо лунку, беремо сіянець, вставляємо, можемо легенько притоптати", — розповів Ільченко.
Саджанці дерев. Суспільне Вінниця
Висаджували сіянці із закритою кореневою системою. Вони вирощені лісівниками у теплицях та лісорозсадниках, мають стовідсоткову приживлюваність.
Ветерани, які прийшли висаджувати ліс. Суспільне Вінниця
Директор філії "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України" Володимир Касюхнич розповів, що ґрунтова капсула зберігає поживні речовини протягом кількох років після висаджування у ґрунт, що покращує ріст сіянця.
"Площа цієї лісової ділянки — 2,6 гектара, висаджено 6,5 тисяч сіянців. На території Вінницької області в рамках програми президента "Зелена країна" буде висаджено 2,4 млн сіянців на площі 508 гектарів. Окрім цього, буде проведено лісорозведення площі 11 гектарів. Будуть створені нові ліси на ділянках, де до цього не було лісів", — сказав Ільченко.
Ділянка, на якій висаджували дерева. Суспільне Вінниця
Ширина міжрядь — чотири метри, в ряду — метр. Висаджували чотири рядки дуба й один модрини. На Вінниччині 80% лісів діброви, бо саме дуби при нашому кліматі та ґрунтах найкраще ростуть, сказав Євгеній Ільченко.
Серед ветеранів, які висаджували ліс, був Костянтин Могильников з Конотопа. Він розповів, що Батьківщину пішов боронити у лютому 2023, а у вересні на Лиманському напрямку отримав поранення, внаслідок якого втратив ногу. Втім, за його словами, це не привід не садити ліс.
"Не боляче. Шикарний протез, так що все добре. Ми вдома ліс садили, і тут є можливість посадили. А чому б ні? Це корисна тема", — сказав Костянтин Могильников.
Ветерани садять дерева. Суспільне Вінниця
Садив ліс й Олександр Ковальський. Чоловік був родом з Одещини. Боронити Батьківщину пішою у 2022. Військовий кінцівку втратив внаслідок мінно-вибухової травми. Нині він на Вінниччині на протезуванні. За словами оборонця, сидіти в чотирьох стінах не може, тому долучився до садіння дерев.
"Не важче, ніж просто ходити. Тим паче це приносить задоволення. Біль — то таке. Якщо і є, то це неважливо. Головне — долучитися до такого дійства", — сказав чоловік.
Ветеран з лісівником садять дерева. Суспільне Вінниця
Після завершення реабілітації він планує повернутися на фронт, бо сидіти вдома не зможе.
Нацгвардієць Андрій Бойко прийшов садити ліс разом із донькою Дариною. Він сказав, що поки тато на лікуванні, то намагаються набутись один з одним. На фронт чоловік пішов з перших днів повномасштабного вторгнення.
Андрій Бойко з донькою Дариною та лісівник садять дерева. Суспільне Вінниця
В складі 14 бригади оперативного призначення "Червона калина" пройшов найгарячіші напрямки: боронив Сєвєродонецьк, Білогорівку, Запоріжжя, Покровськ. Ліс він садив уперше.
"Садив дерева, але садив вдома. Фруктові. Колись зі школою виходили — посадки садили. Але так масштабно, то це вперше. Донечці теж сподобалося, вона брала активну участь. Вона помічниця, ще та помічниця. Екосистема дуже пошкоджена, і нам її ще відновлювати й відновлювати, а я хочу, щоб мої діти жили в вільній, незалежній і з чистим повітрям країні", — розповів Андрій Бойко.