За інформацією: Суспільне Вінниця.
Земельна ділянка одного з фермерських господарств. Суспільне Вінниця
За його словами, ціни на землю формуються від попиту і пропозиції. У 2021 за один гектар на Вінниччині давали від 35 до 60 тисяч гривень. Зараз земельні наділи зросли у ціні.
"На сьогодні вартість 1 га ріллі — 73 тисячі гривень. Цифри показують динаміку в сторону збільшення", — сказав Рябцун.
За підсумками 2024 року на Вінниччині продано 3 тисячі 900 га земель сільгосппризначення приватної власності. За результатами купівлі-продажу область на сьомому місці серед регіонів України.
Голова фермерського господарства "Флора" Андрій Капріца — аграрій у третьому поколінні. Він розповів, що був проти відкриття ринку землі. Нині ж думку змінив.
"Навіть на страйки ходив. Як виявилося, нічого страшного немає. Все функціонує прозоро. Вартість землі трохи піднялась, але не значно. Охочих продати, як ми думали, що всі побіжать продавати свої землі, то таких не було. Охочі, звісно ж, є продати землю. Раз в місяць точно з’являється охочий продати пай, але не масова історія", — сказав Андрій Капіца.
Земельна ділянка одного з фермерських господарств. Суспільне Вінниця
Нині в обробітку фермерське господарство має 1300 га. Чверть з яких — власні, а 20 гектарів придбали торік.
"До речі, ми були першим господарством в Україні, яке купувало землю через кредит. І в нас вийшло цей кредит взяти. Ми взяли на одну ділянку в банку, з яким співпрацюємо. Ми за рік її виплатили. Вартість землі в середньому в межах 2-2,2 тисячі за га. Ми стараємося дати ту ціну, яка є в нашому регіоні, й викупити ту земельну ділянку.
В агропідприємстві “Відродження 2009”, що в селі Великі Крушлинці Вінницького району, в обробітку 500 га землі. Керівник Василь Невмивака розповів, що 95% ріллі орендують у пайовиків.
"На власній землі приємніше працювати, бо ти вкладаєш інвестиції, ти знаєш майбутнє. Ти не залежиш від договорів оренди. В такі договори ти можеш вкладати інвестиції довгострокові. Люди більше чим на 10 років не підписують. Якщо на 10 років, то ти можеш планувати на такий термін, бо вона не твоя. І ти не знаєш, чи будувати, чи переробку ставити. І тому це нас гальмує", — сказав Василь Невмивака.
Він розповів також, що купити землю хотілося б, але "часи не ті".
"Через військові дії ми не думаємо про купівлю землі. Думаємо, як вижити. Перший рік була продукція, не було де її діти. Другий рік (торік) — було закладено 6,5 за кг пшениці, а продавали її по 3,5. Ячмінь — по 1,30 грн. Про яку купівлю землі можна на сьогодні думати? На цей момент, за три роки по пайовиках продано лише 1% землі. Люди тільки на свої потреби, якщо там лікарня, навчання дітей, придбання житла. Люди не кинулися масово продавати. Я не бачу тако великого ажіотажу. Ми переживаємо за те, щоб нас не задавили великі холдинги", — сказав Василь Невмивака.