За інформацією: Суспільне Херсон.
Раїса Руснак з сином Русланом. ЦРЖ
Жителя Горностаївки Херсонської області, колишнього учасника АТО 28-річного Руслана Руснака російські окупанти викрали 20 листопада 2023 року, закатували й того ж дня його вбили.
Про це пише на сайті Центр журналістських розслідувань.
Його журналіст поспілкувався з мамою Руслана Раїсою. Жінка нещодавно виїхала з окупованої Горностаївки, розташованої на лівобережжі Херсонщини.
За її словами, першого разу російські окупанти з обшуком прийшли до будинку Руслана Руснака у січні 2023 року. Говорили, що шукають зброю. Вдруге з'явились 20 листопада. Прийшли четверо озброєних військових РФ. Шукали сина.
Раїса розповіла, що на той час Руслана не було вдома, бо він жив у своєї знайомої. Так вона їм і сказала.
“Довелося сказати. Руслан сам мені колись сказав: "Ма, не дай Боже, якщо вони прийдуть до тебе і заберуть, то я сам прийду до них і здамся. Я не дозволю, щоб тебе мучили"… Якби я знала, чим усе закінчиться, то краще б росіяни мене вбили, а не сина", – каже Раїса.
Від неї росіяни поїхали на адресу, де мешкав її син, вдерлися до будинку, повалили його на підлогу, стали сильно бити, зв’язали йому руки й вивезли до місцевої окупаційної поліції. Більше живим його ніхто не бачив, пише ЦРЖ.
Наступного дня забрали на допит і Раїсу. Жінку привезли до місцевої "військової комендатури", кричали та погрожували. З жінкою, зокрема, "спілкувався" 42-річний підполковник поліції з Краснодарського краю РФ Андрій Полевщиков, призначений керівником незаконного створеного “відділку поліції” Горностаївки. Він звинуватив Руслана у нібито корегуванні вогню через обстріл окупаційного “відділку поліції”, йдеться в статті.
Андрій Полевщіков. Скріншот відео окупаційного телеканалу “Таврія”
Цього ж дня в ЗМІ з'явилась інформація про смерть її сина, хоча Раїсі про це ніхто не повідомляв. Наступного разу її привезли до комендатури 28 листопада 2023 року. Вона знову зустрілась з Полевщиковим. Він продовжував звинувачувати Руслана у коригуванні вогню, нібито через нього в Горностаївській громаді були пошкоджені різні об’єкти.
Також він повідомив Раїсі, що її син помер через хворобу. Коли жінку привезли до моргу в Нижніх Сірогозах, вона звернула увагу на дати: "народився 4.11.1995, помер 20.11.2023", розповіла вона журналісту ЦРЖ.
"Відкрили труну, а в ній Русланчик лежить. Дивитися на нього було страшно: у нього руки сині були, очі відкриті, чорні вії й зуби відкриті. Лице перекошене. Мабуть, повідбивали там йому все всередині", – каже Раїса.
Вона розповіла, що у свідоцтві про смерть зазначається, що Руслан помер від “гострої крововтрати та хронічної виразки дванадцятипалої кишки”. Документ підписав місцевий колаборант Олександр Кайфель, який до війни працював судово-медичним експертом обласного бюро судово-медичної експертизи, пише ЦРЖ.
Свідоцтво про смерть Руслана Руснака. Олег Батурін/ЦРЖ
Свідоцтво про смерть Руслана Руснака. Олег Батурін/ЦРЖ
Раїса запевняє, що Руслан ніколи не скаржився на такі хвороби, тому висновку окупаційного судмедексперта з Нижніх Сірогоз вона не вірить. Жінка розповіла, що з моргу її відразу повезли з труною Руслана на кладовище. Яма вже була вирита, труну швидко опустили в неї та закопали.
Згодом Раїса Руснак виїхала з окупованої Горнастаївки, повідомляє ЦРЖ
У статті йдеться, що через те, що інформація про загибель Руснака під час затримання широко розійшлася у ЗМІ, зокрема за кордоном, росіяни були змушені розпочати розслідування.
На російських сайтах з’явилися повідомлення про арешт майже всього керівництва Горностаївської поліції. Серед затриманих: начальник Андрій Полевщиков, його заступник, підполковник В. Меркулов, капітан В. Плюхін, начальник карного розшуку майор А. Денисов і старший лейтенант Ігор Піменов. Проте через деякий час росіяни просто припинили розслідування справи Руслана, пише Центр журналістських розслідувань.
За даними російських ЗМІ, лейтенант Піменов, житель міста Люберці Московської області, зізнався у катуваннях і побитті Руснака. Він сказав, що росіяни вимагали від хлопця визнати, що він наводив українські безпілотники. Руслан помер о 16:00 під час допиту.
Читати ще
Читати ще “Російські військові напивалися та шукали дівчат”. Як у Високопіллі на Херсонщині пережили окупацію
Читати ще Херсонська волонтерка 28 місяців перебуває у російському полоні: історія Ірини Горобцової