За інформацією: Суспільне Запоріжжя.
Запорізька АЕС, 27 червня 2023 року. AP/Libkos
Експерти Міжнародного агенства з атомної енергетики (МАГАТЕ), які перебувають на тимчасово захопленій Запорізькій АЕС (ЗАЕС), повідомили, що відсутність водо- та електропостачання у тимчасово окупованому Енергодарі не вплинуло на роботу атомної станції.
Про це йдеться у пресрелізі агенства від 19 липня.
"Попри нестабільність електро- та водопостачання Енергодара, доступність стороннього електропостачання та охолоджувальної води на ЗАЕС не вплинула, оскільки станція продовжує отримувати електроенергію від двох зовнішніх ліній електропередач, що залишилися. Одинадцять свердловин підземних вод продовжують забезпечувати водою, необхідною для підтримки охолодження шести реакторів в умовах холодної зупинки", — йдеться у звіті.
Про причини відсутності в Енергодарі води та світла представники окупованої Запорізької АЕС повідомили міжнародним спостерігачам наступне:
"Військовий удар пошкодив регіональну підстанцію в середу (17 липня, — ред.), відключивши електроенергію в Енергодарі, а також вплинувши на водопостачання. Експерти МАГАТЕ вже вдруге за цей тиждень повідомили, що в деяких будівлях на місці відсутня водопровідна вода", — зазначено в прессрелізі агенції.
Також у МАГАТЕ зазначають, що окуповане місто Енергодар вчора, 18 липня, залишалось без електрики, однак водопостачання частково відновлено.
"Такі інциденти однозначно посилюють і без того дуже стресову ситуацію для людей, які працюють на Запорізькій атомній електростанції. Будемо й надалі стежити за ситуацією. Загальне самопочуття персоналу є джерелом занепокоєння, оскільки воно також може мати вплив на ядерну безпеку та безпеку", – заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, реагуючи на ситуацію в Енергодарі.
Голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі під час виступу у Раді Безпеки ООН, 15.04.2024. Скриншот з Youtube/ ООН
Окрім того, протягом більшості днів минулого тижня, фахівці МАГАТЕ чули бойові дії, включаючи вибухи та стрілянину на різній відстані від атомної станції. Через повітряну тривогу команда агенції не змогла здійснити запланований обхід 11 липня, хоча в цей час не було жодних звуків воєнної активності.
У рамках місії з моніторингу ядерної безпеки та безпеки на ЗАЕС міжнародні спостерігачі обстежили роботи з обслуговування системи безпеки на першому та шостому реакторних блоках і на головному трансформаторі третього енергоблока.
Експерти агенції відвідали головні диспетчерські 3, 4, 5 і 6 блоків, а також деякі приміщення систем безпеки, навчального центру станції.
Також фахівці з ядерної безпеки оглянули одне з турбінних приміщень енергоблока №1, де змогли пройти на всі поверхи, проте знову не отримали доступу до західної сторони будівлі.
Більше про знеструмлення світла та відсутність водопостачання в окупованому Енергодарі
- 11 липня в пресрелізі МАГАТЕ зазначили, що представники захопленої ЗАЕС повідомили міжнародним спостерігачам про обстріл водонасосної станції та електропідстанції в Енергодарі. Внаслідок атаки місто на добу залишилось без водопостачання та світла.
- 3 липня в пресрелізі МАГАТЕ йдеться про те, що представники ЗАЕС повідомили експертам міжнародного агентства з атомної енергії, які перебувають на атомній станції, про атаку безпілотників на розподільчу електропідстанцію "Радуга" у тимчасово окупованому Енергодарі. Внаслідок атаки, за словами представників ЗАЕС, постраждали восьмеро працівників електропідстанції, одному з них знадобилася медична допомога.
- 23 червня в МАГАТЕ повідомили, що тимчасово окупований Енергодар 16 годин перебував без світла.
- 21 червня експерти Міжнародного агенства з атомної енергетики, які перебувають на тимчасово захопленій Запорізькій АЕС, повідомили, що в тимчасово окупованому Енергодарі зруйнована підстанція "Луч".
- 20 червня міський голова Енергодара повідомив Суспільному, що у тимчасово захопленому місті з відучора немає електропостачання. 20 червня частково його вдалося відновити, проте деякі мікрорайони й досі залишаються без електрики. За його словами, це пов'язано з обстрілами підстанції російськими військовими.
Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС
ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.
Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС
Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.
Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має шість заступників.
- 10 травня 2024 року в МАГАТЕ зазначили, що чули звуки вибуху та пострілів поблизу із Запорізькою атомною електростанцією.
- 18 квітня 2024 року в МАГАТЕ повідомили про нову спробу атаки безпілотниками на навчально-тренувальний центр Запорізької АЕС.
- 16 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ успішно провели чергову ротацію на Запорізькій АЕС.
- 9 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ повідомили, що на навчально-тренувальний центр ЗАЕС, який знаходиться на прилеглій до атомної станції території, здійснив атаку безпілотник. Проте, цього разу прямої загрози ядерній безпеці немає.
- 7 березня 2024 року МАГАТЕ схвалили проєкт резолюції про термінове повернення Запорізької АЕС під повний контроль України.