На Тернопільщині Почаївський монастир УПЦ МП намагався повернути храми: яке рішення прийняв апеляційний суд

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Під час засідання Львівського апеляційного суду. Суспільне Львів

Ще один позивач, представник монастиря Анатолій Мацей поспілкувався з Суспільним через відеозв’язок.

Анатолій Мацей, позивач. Суспільне Тернопіль

"У заяві намісника відсутні об’єкти нерухомості, які були оформлені як право власності. А вони не могли там бути, бо об’єкти нерухомості, на які були оформлені права власності, ніколи не були пам’яткою архітектури. Пам’яткою архітектури були: церква, брама і, відповідно, келії початку ХХ століття. Тому, високий суд, потім розпорядженням голови обласної адміністрації, яку також надала сторона позивача у справі, аркуш 89, у розпорядженні від 15 листопада 2004 року, було передано в безоплатне користування вказані об’єкти. Об’єкти, на які було оформлено права власності, не могли бути передані і не передавались, і не були пам’ятками архітектури на той час, і не є зараз. Таких доказів не надали", — розповів Анатолій Мацей.

Марія Перейма, представниця Тернопільської обласної адміністрації. Суспільне Тернопіль

Обласну Тернопільську військову адміністрацію в суді представляла Марія Перейма:

"Ці об’єкти, які монастир називає "братськими корпусами", називають "святими вратами". Це келії 20 століття і брама 20 століття. Тому, коли вони присвоювали їм інші імена, то намагалися ввести в оману адміністрацію та убезпечити себе в майбутньому від ситуації, яка склалася сьогодні, коли є судовий позов щодо спірного майна".

Ганна Орищин, суддя Західного апеляційного суду. Суспільне Львів

Вислухавши сторони, головуюча суддя Ганна Орищин зачитала рішення:

"У задоволенні вимог апеляційної скарги Почаївського Свято-Духівського монастиря Тернопільської єпархії Української православної церкви відмовити. Рішення Господарського суду Тернопільської області від 14 серпня 2024 року у справі № 921/788/23 залишити без змін. Судові витрати покласти на скаржника. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного суду протягом 20 днів з дня її проголошення".

Ігор Кульчицький, заступник директора департаменту культури та туризму ОВА. Суспільне Тернопіль

Третьою особою у справі був департамент культури і туризму Тернопільської обласної військової адміністрації. Прокоментував рішення суду заступник директора департаменту Ігор Кульчицький:

"Ми задоволені рішенням суду. Вважаємо його правильним і обгрунтованим. Проблема була в тому, що незаконно на дві культові споруди на території комплексу споруд Свято-Духівського монастиря було оформлене право власності за монастирем. Після цього монастир звернувся до Тернопільської обласної державної адміністрації у 2004 році про передачу в користування комплексу споруд. Сьогоднішнім рішенням Західний апеляційний господарський суд залишив в силі рішення Тернопільського господарського суду. Було скасовано право власності, яке було незаконним".

За словами Ігоря Кульчицького, на сьогодні пам’ятками на території комплексу споруд Свято-Духівського скиту є чотири об’єкти:

"На два об’єкти обласна військова адміністрація уже зареєструвала право власності — речове право. Після отримання нами відповідної ухвали Західного апеляційного суду обласна військова адміністрація також буде вживати дії з реєстрації права власності на наступні два об’єкти".

Новини України