На Тернопільщині до п’ятиріччя децентралізації провели “Національний діалог”

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

На одній із панельних дискусій. Суспільне Тернопіль

На подію приїхав голова Великогаївської громади Олег Кохман. Він розповів, що їхня територіальна громада стала однією з перших, які сформувались під час реформи децентралізації. За словами Олега Кохмана, завдяки цьому за десять років у громаду вдалося залучити понад один мільярд гривень. Це гроші з державної субвенції на розвиток громад, а також кошти швейцарських і американських партнерів. Зараз до Великогаївської ОТГ входять 15 сіл, в яких проживають 11,3 тисячі жителів.

Олег Кохман розповів про виклики, з якими громада стикнулась під час війни:

Олег Кохман. Суспільне Тернопіль

"Проблеми виникають з кількістю депутатів — їх стало менше. Відколи почалося повномасштабне вторгнення, у нас залишилося 17 депутатів, і ми вже два роки просимо народних депутатів, щоб рішення приймали від тієї кількості депутатів, яка залишились у громадах. Наприклад, якщо їх є 17, то 51% з них має бути більшістю для прийняття рішень. Бо 22 депутати в теперішній час мати неможливо, бо ми не можемо провести вибори.

Друге питання: ми вважаємо, що громада живе тоді, коли надходять кошти. І зараз йде обговорення, чи зменшувати податок на доходи фізичних осіб, чи залишати 64% (64% від ПДФО зараховують до бюджетів громад — прим.). То все ж таки кошти мали б залишитися і ми б бачили в процесі розвиток нашої громади та підтримку ЗСУ".

Головний спеціаліст відділу комунікації та міжнародного співробітництва Копичинецької громади Олександр Брилін каже: реформа децентралізації дала можливість громадам налагоджувати міжнародні партнерства. За його словами, наразі вони працюють з вісьмома містами за кордоном. Це дозволяє брати участь у проєктах і залучати грантові гроші для розвитку громади.

Олександр Брилін. Суспільне Тернопіль

"Зовсім згодом відкривається центр спільнототворення "Навколо", який створили у співпраці з нашими партнерами, які долучались фінансово. Ми провели кампанію з фандрейзингу грошей на цей простір і вони підсилили цю кампанію, надали багато грошей для підсилення можливостей.

Напевне, більше 10 тисяч доларів ми змогли зібрати, зараз ця кампанія триває і ми очікуємо, що зможемо ще більше залучити. Два основних напрямки, в яких працюємо з міжнародними партнерами, це освіта й інклюзія. Ці два проєкти реалізовуємо з нашим шведським містом-партнером Хьор", — розповів Олександр Брилін.

Новий адміністративно-територіальний устрій України Верховна Рада затвердила 17 липня 2020 року. Тоді сформували 1469 територіальних громад, а замість 490 старих районів утворили 136 нових.

Перший заступник голови ВР Олександр Корнієнко розповів, що закон про децентралізацію ухвалювали на початку пандемії Covid, а вже за півроку проходили перші місцеві вибори в цих громадах нових районах — і все це в розпал пандемії:

Олександр Корнієнко. Суспільне Тернопіль

"В першу чергу ми відразу побачили, чи справляється медична мережа. Далі в нас були виклики, пов'язані з великим будівництвом. Побачили, де та які громади треба підсилювати більше – по медичній складовій і щодо інфраструктури: дороги, кільцеві маршрути і так далі. Потім було повномасштабне вторгнення. Це був найбільший іспит, але ми всі бачили, що наші громади не просто впоралися, вони дали гідну відсіч по всій країні, зараз вони є одним з фундаментальних каменів в обороноздатності країни".

На Тернопільщині є 55 громад. За словами начальника обласної військової адміністрації В’ячеслава Негоди, вже декілька місяців підряд в ОВА проводять оцінку ефективності їхньої діяльності.

В’ячеслав Негода. Суспільне Тернопіль

"Тобто проводимо певне рейтингування за 34 показниками. За усіма ними, в тому числі, що стосуються надходжень до місцевих бюджетів, в нас є суттєві перевиконання, і ми бачимо, що такі тенденції продовжуються", — розповів Негода.

Водночас, як розказав очільник області, не всі громади ефективно використовують земельні ресурси:

"На території кожної громади є державна земля, комунальна, та що належить громаді, може бути земля обласної власності, приватна власність. Тобто мова йде про те, що всі земельні ресурси, які є на території громади — а це не лише земля, а й лісові ресурси, водойми, корисні копалини – повинні ефективно використовувати для розвитку. І поки що над цим не всі наші громади працюють професійно.

І тут треба поєднувати наші зусилля, зусилля самих громад, обласних, районних адміністрацій, а також територіальних органів виконавчої влади: Держгеокадастр, податкова служба, тощо. Звичайно потрібно вносити зміни, частково вдосконалювати законодавство, щоб відчувалась більша відповідальність за кожен квадратний метр землі, який є на території громади. Земля не повинна перетворюватись на смітник, не повинна заростати бур’янами. Вона повинна давати додаткову вартість".

Під час панельної дискусії. В центрі — Тетяна Єгорова-Луценко. Суспільне Тернопіль

Участь у панельних дискусіях взяли представники громадських асоціацій. Серед них — президентка Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування "Українська асоціація районних та обласних рад" Тетяна Єгорова-Луценко. За її словами, основна проблема, яку потрібно вирішити зараз, — розмежувати повноваження громад і районних рад.

"На сьогодні в нас три рівні місцевого самоврядування: це обласний, субрегіональний і місцевий. У процесі розподілу повноважень, частина їх фактично дублюється. Це стосується, в першу чергу, субрегіонального і місцевого рівнів. Тобто першочергово наразі було завдання підсилити, децентралізувати і все передати на місцеве самоврядування.

Це важливо і це було правильно. Але ми залишили субрегіональний рівень трохи оголеним. І за відсутності фінансування і повноважень вони ці п'ять років існують за рахунок дотацій і субвенцій з державного бюджету. Це також не є добре, коли місцеве самоврядування мають дотувати", — каже президентка Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування

Однак, за словами Тетяни Єгорової-Луценко, є районні ради, які мають діючі комунальні підприємства, лікарні, освітні заклади і аграрний сектор:

Тетяна Єгорова-Луценко. Суспільне Тернопіль

"Наша позиція — не забрати повноваження з місцевого рівня або обласного, а збалансовано підійти до питань і повноважень, які наразі може на себе взяти субрегіональний рівень. Наприклад, ми говоримо про районні дороги, тому що це також питання в нас невирішене. Ми говоримо про екологію: має бути все прибрано, чисто і за це може відповідати також субрегіональний рівень — за весь район".

Для ефективної реформи децентралізації потрібні також зміни на законодавчому рівні, розповів голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Віталій Безгін.

Віталій Безгін. Суспільне Тернопіль

"Ще одна річ, яка так само є вимогою європейської інтеграції, — це впровадження нагляду за законністю. Ми працюємо над цим з 2019 року, поки не можемо дотиснути друге читання, але відверто, ми вже протермінували індикатори нашим європейським партнерам. Тому тепер це не лише питання здорового глузду, а й макрофінансової стабільності для України. Бо за цей законопроєкт ми маємо отримати 520 мільйонів євро і досі ми не можемо це реалізувати", — розповів Віталій Безгін.

Новини України