За інформацією: Суспільне Полтава.
На Полтавщині розпочали облаштування безбар’єрних маршрутів для маломобільних груп населення. Серед пілотних громад, які охоплює проєкт "Рух без бар’єрів", Опішнянська та Полтавська.
Як розповів Суспільному голова Опішнянської громади Микола Різник, нині у центрі селища укладають тротуарну плитку за гроші з місцевого бюджету. У Полтаві ж фактичні роботи почали підприємці, з якими міська рада уклала меморандум про співпрацю.
Безбар’єрні тротуари в Опішні, які облаштували раніше. Суспільне Полтава
На локації в Опішні роботи розпочали три тижні тому та виконали на 50 відсотків.
"Тут дуже багато діток із візочками, тож все це потрібно. Ми тут у центрі, то бордюрів немає", — говорять переселенці з Харкова, які нині проживають у громаді, Валентина та Микола Будилки.
"Брали участь у раді безбар’єрності, і саме Опішні запропонували навести приклади того, що в нас уже зроблено. Ми і до того, як брали участь у цьому проєкті, турбувались про безбар’єрність, саме тому і потрапили у цей проєкт. Задача — до кінця 2025 року доробити перший етап безбар’єрного маршруту. Проблема заключається в тому, що коштів поки що немає. І все, що ми робимо, робимо за кошти Опішнянської громади, та частина, яка становить 30%", — розповів голова Опішнянської громади Микола Різник.
Укладання нового тротуару на вулиці Незалежності в Опішні. Суспільне Полтава
За умовами проєкту, облаштування безбар’єрних маршрутів має фінансуватись із місцевого, обласного та державного бюджетів.
"Оцей безбар’єрний маршрут, на якому ми зараз перебуваємо, вартість оцього маршруту три мільйони. Поки що те, що ми робимо, це частка нашого бюджету. Коли надійдуть державні гроші, тоді воно продовжиться. Він у нас іде по колу 4,1 кілометра, де включає в себе все. Загалом вартість всього безбар’єрного маршруту в Опішнянській громаді близько 130 мільйонів гривень. З них 30 мільйонів – кошти громади. Кожен підприємець, який розташований на безбар’єрному маршруті, зобов’язується зробити свій заклад безбар’єрним. Ті, в яких існують вже якісь під’їзди, вони зараз під наш маршрут будуть робити все згідно з нормами, наш архітектор допомагає", — продовжив Микола Різник.
Безбар’єрні маршрути на Полтавщині будують в Опішні та Полтаві. Суспільне Полтава
У Полтаві, яка є пілотним містом, як і Опішня, з облаштування безбар’єрного маршруту оновлювати тротуарну плитку почали підприємці на вулиці Європейській. Це за умовами співпраці з міською радою. Завершити планують протягом десяти днів.
"У багатьох місцях вона вже потріскана, просіла через неправильну підготовку цієї основи. Втратила свій зовнішній вигляд. Немає в неї тактильних смуг, потрібної розмітки на бруківці. Місто повинно оновлюватись. Загальна площа вкладання тут буде 260 квадратних метрів. Це відрізок від провулка Шухевича, краю будинку до ресторану перед «Злато Місто». Повністю викопування старої підоснови, влаштування правильної «подушки» для укладання бруківки, 10 сантиметрів щебінь, геотекстиль, гранвідсів, пісок, бруківка — все, як повинно бути", — повідомив підрядник Олексій Мацера.
Підприємці на безбар’єрних маршрутах зобов’язані зробити свої заклади безбар’єрними згідно з нормами. Суспільне Полтава
"Одним із важливих компонентів цього проєкту є співпраця з бізнесом. Підписуємо майже щотижня з місцевим соціально відповідальним бізнесом меморандуми. Близько місяця тому — із комерційною структурою ТОВ «Центральна ресторація», які є управлінцями кількох закладів гостинності на центральній частині міста, тротуари і підходи до бізнесів яких є паралельно до першої черги маршруту безбар’єрності, якраз ці тротуари за кошти меценатів, роботи виконуються тут і зараз", — розповіла секретар Полтавської міської ради Катерина Ямщикова.
Відрізок тротуару планують перекласти за гроші підприємців протягом 10 днів. Суспільне Полтава
Протяжність безбар’єрного шляху першого етапу в Полтаві – до двох кілометрів. Його вартість близько 100 мільйонів гривень. Цього тижня, за словами Катерини Ямщикової, презентують кінцевий візуальний проєкт "Шлях ветерана".
"Всі рухи, які навіть тут сьогодні робляться, були узгоджені з проєктантами, архітекторами і ув’язані в загальну концепцію. Роботи у Полтавській територіальній громаді однозначно розпочнуться цього теплого сезону. Робимо те, що, можливо, не видно оком. Це робота з контактною лінією тролейбусною на центральних зупинках. Є вже ті роботи, які замовляються для інклюзивного входу у Полтавську міську раду. Є вже ті, які окремо замовляються для нашого ветеранського центру", — додала Катерина Ямщикова.
У Полтаві на вулиці Європейській розпочали роботи з облаштування безбар’єрних маршрутів. Суспільне Полтава
"Рух без бар’єрів" — ініціатива, яка охоплює загалом 15 пілотних громад в Україні. Реалізувати її розраховують до 2030 року.