За інформацією: Суспільне Полтава.
На Полтавщині у рамках освітньої реформи майже на чверть скоротили кількість закладів професійно-технічної освіти. Оптимізація відбувалась протягом останніх семи років, зокрема, через зменшення чисельності учнів та зміни на ринку праці.
Про це Суспільному розповів заступник голови Полтавської ОВА Антон Чубенко.
"Я приїхав із Машівської громади. Я навчаюся тут вже три роки, мені сподобалась ця професія, щось новеньке, незвичайне, хотілося спробувати. Я вже працював на хлібозаводі, нормально так", — каже учень Решетилівського аграрного ліцею Євген Орел.
Євген Орел навчається на пекаря-лаборанта у Решетилівському професійному аграрному ліцеї імені Боровенського. Суспільне Полтава
"Ми навчаємо наших учнів професії пекар-лаборант хіміко-бактеріологічного аналізу. Ми вчимо їх виробляти вироби з борошна, також ми їх навчаємо працювати з дослідами по лаборантській справі", — розповіла майстер виробничого навчання Альона Горбаневська.
"У нас була 41 установа такого типу, на сьогодні їх 33. Вони скоротилися не в тому плані, що їх розігнали, вони скоротилися шляхом об’єднання. Тому що були споріднені спеціальності, було географічне розташування. Тут є фактичний чинник щодо демографічного стану у державі щодо потреб ринку праці, щодо розвитку економіки в цілому. Такі основні фактори. Кількість студентів зменшується, і це є такий виклик, який триває", — пояснив заступник начальника Полтавської ОВА Антон Чубенко.
Учні Решетилівського професійного аграрного ліцею, які навчаються на кухарів-лаборантів. Суспільне Полтава
До Решетилівського аграрного ліцею у рамках реформи вже завершують приєднання професійного-технічного училища № 49, що у селі Красногорівка.
"Освітній процес у цьому закладі припинено. Учні цього закладу частково за їхнім бажанням були переведені до нашого закладу, частково у Миргородське училища, частково – у Хорол, у Полтаву. Контингент цього закладу був зовсім невеликим – десь 70 учнів. Наш освітній заклад є одним із найбільших, який готує кадри для аграрного сектора. Відповідно, ми маємо професії сільського напрямку – це є трактористи, водії, зварники, кухарі, лаборанти, пекарі", — повідомила директорка Решетилівського аграрного ліцею Ніла Спільна.
Ніла Спільна, директорка Решетилівського професійного аграрного ліцею. Суспільне Полтава
Переведені учні продовжили навчання за тими професіями, які здобували в училищі Красногорівки.
"Педагогічний колектив, який був у цьому закладі – більшість із людей пенсійного віку, вони пішли на відпочинок, пропонували у наш освітній заклад взяти на роботу, продовжувати у нас працювати за своїми професіями і посадами, але, на жаль, ніхто не захотів, тому що знайшли ближче – у Великій Багачці, Красногорівці місця у школах. Частина із них пішла на облік до центру зайнятості. На сьогодні ця будівля охороняється нашими сторожами, зберігаємо її у тому стані, у якому вона була", — пояснила директорка Решетилівського аграрного ліцею Ніла Спільна.
Крім Решетилівського аграрного ліцею, у Полтавському районі потрапили під реформу ще п’ять закладів професійно-технічної освіти, стільки ж і в Кременчуцькому, у Миргородському – шість та два у Лубенському.
Ілля Гутовський, учень Решетилівського аграрного ліцею. Хлопець навчається на електрозварника ручного зварювання та водія категорії С. Суспільне Полтава
У Полтаві серед дев’яти таких закладів реформа поки не торкнулась жодного, розповіла начальниця відділу професійно-технічної освіти області Валентина Франчук. Одне з найбільших у місті – училище імені Чепіги. У закладі навчається 3,5 сотні учнів.
"Навчання у нас очне. З 1 січня лише очне, то була змішана форма навчання, за винятком тих дітей, а їх 28, які перебувають разом з батьками за кордоном. Ті навчаються з елементами дистанційного навчання на різних освітніх платформах", — розповіла директорка полтавського ПТУ ім. Чепіги Валентина Корочанська.
"Навчаюсь другий рік на робітника з комплексного обслуговування та ремонту будинків. Професія мені дуже подобається, я хочу після закінчення війни відбудовувати нашу країну", — розповів учень ПТУ ім. Чепіги Володимир Ржавський
За словами Олега Чубенка, нині у закладах професійно-технічної освіти Полтавщини навчається майже дев’ять тисяч студентів.