За інформацією: Суспільне Чернігів.
Міська лікарня №2 у Чернігові. Суспільне Чернігів / Getty Images
За 10 місяців 2024 року на Чернігівщині на лептоспіроз захворіли 56 людей. Це в чотири рази більше, ніж за весь період минулого року. Померли вісім людей. Торік летальних випадків не було. Загалом Чернігівська область займає перше місце за кількістю хворих на лептоспіроз.
Про це в ефірі "Українське Радіо Чернігів" розповів заступник гендиректора обласного центру контролю та профілактики хвороб Артем Ярошенко. З його слів, найбільше хворих на лептоспіроз у 2024 році було у Чернігівському та Ніжинському районах.
"У кожному районі є випадки захворювання. У порівнянні з 2023 роком, було зареєстровано 13 випадків, без летальних. Чернігівська область займає перше місце за кількістю хворих. Далі йде Закарпатська область, там зафіксовано близько 40 хворих".
Хворих на лептоспіроз зафіксували:
- у Чернігівському районі — 26;
- у Ніжинському районі — 14;
- у Корюківському районі — 6;
- у Новгород-Сіверському районі — 5;
- у Прилуцькому районі — 5.
"Заразився лептоспірозом на блокпосту"
Як розповіла в ефірі "Українське Радіо Чернігів" лікарка кардіолог Чернігівської обласної лікарні Ліна Малашенко, серед хворих на лептоспіроз був і військовий, який заразився на блокпосту.
"Він нам розказав, як він заразився. Він стояв на блокпосту, там з'їв шматок сала. Скоріше за все, сало було погризене гризуном, що стало причиною зараження", — сказала лікарка.
У військового був атиповий перебіг хвороби, виявити лептоспіроз було складно, бо були відсутні ряд симптомів.
"Коли лептоспіроз протікає в яскравій своїй формі, серед симптомів — біль у м'язах, жовтяниця, висока температура, червоні очі. А от коли він протікає атипово, як в нашому випадку, це тому, що цих лептоспір буває кілька видів. І тоді лептоспіроз протікає як ГРВІ. Ми не одразу зрозуміли, що це він, ми добу з цим розбиралися. І вже коли ми отримали аналізи, ми побачили підвищення норм у печінці та нирках, і ми тоді взяли повторні аналізи й виявили лептоспіру, яка не викликає притаманні симптоми цієї хвороби".
Чи проводять дератизацію на Чернігівщині
Зі слів Артема Ярошенка, причиною того, що область лідирує за кількістю хворих на лептоспіроз, є багато заражених гризунів. Також в області знижена дератизаціяДератизація – це комплекс заходів для знищення гризунів (щурів, мишей). Дератизація є одним із способів боротьби з інфекційними захворюваннями шляхом винищування гризунів, які є носіями і джерелом багатьох інфекційних хвороб..
"Ми робимо моніторингові дослідження, 75% гризунів яких ми відловили, вони заражені лептоспірозом. Мова йде і за приватні домогосподарства, і за підприємства, де заразилися ці люди. Власники домогосподарств намагаються знешкоджувати гризунів, деякі кажуть, що у них немає".
Дератизацію правильно проводити два рази в рік: на весні та восени.
"На дератизацію має впливати керівник села, громади чи району, до кого відноситься цей населений пункт. Вони можуть централізовано закупити ці отрутохімікати. Є два рішення комісії ТЕБ та НС, в якому чітко приписано, що керівники громад мають забезпечити дератизацію".
Чим небезпечний лептоспіроз
Лептоспіроз – це гостре інфекційне захворювання, яке загальне для людей і тварин. Ця захворюваність сезонна і зростає влітку та восени.
Захворіти на лептоспіроз можна при контакті з інфікованими тваринами чи під час купання у заражених водоймах. У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи, рани на шкірі чи слизові оболонки.
Вживання зараженої їжі також може спричинити захворювання. Лептоспіроз може призвести до ураження нервової системи, менінгіту (запалення оболонок головного та спинного мозку), нирок, печінки, легень чи навіть смерті.
Які симптоми лептоспірозу:
- підвищена температура;
- слабкість;
- головний біль та біль у м'язах;
- почервоніння очей;
- блювання та діарея;
- висипання на шкірі.
У середньому інкубаційний період триває від одного до двох тижнів. Приблизно це 10-14 днів. Лептоспіроз не передається від людини до людини.
Щоб не захворіти на лептоспіроз потрібно:
- дотримуватись правил особистої гігієни, мити руки перед вживанням їжі;
- не купатись у забруднених водоймищах;
- не допускати забруднення гризунами продуктів та питної води.