На Чернігівщині СБУ розслідує факти підроблення мобілізаційних договорів, які дозволяли бронювання працівників

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Молодший лейтенант запасу військової служби правопорядку, юрист LCF Law Group Володимир Романчук. Володимир Романчук

Які підприємства вважаються критично важливими?

Безпосередньо підстави для бронювання регулює постанова Кабміну №76, каже юрист. Вона вказує підстави для бронювання працівників державної служби, органів законодавчої, виконавчої, судової влади, правоохоронних органів, а також безпосередньо підприємств.

За його словами, щоб стати критично важливим для національної економіки, підприємства мають відповідати трьом з восьми критеріїв, визначених у постанові. Підприємства паливо-енергетичного сектору мають відповідати двом з восьми важливих критеріїв, які описані в 76-й постанові.

Окрім цього, окремі критерії для визнання підприємства критично важливим встановлюють безпосередньо Міністерства та інші органи виконавчої влади.

"Оскільки те чи інше міністерство, очевидно, краще усвідомлене про критично важливі для галузі підприємства, ці центральні органи виконавчої влади встановлюють особливі для кожної галузі критерії визначення критичності. Наприклад, візьмемо Мінстратегпром. Якщо це підприємство, яке займається авіабудівною космічною галуззю України, воно може бронюватися безпосередньо через Мінстратегпром у разі відповідності його критеріям", — зазначив Володимир Романчук.

Водночас за постановою Кабміну №650 внесли зміни, згідно з якими можуть також визнаватися критично важливими підприємства, що не відповідають критеріям за постановою №76, але обслуговують Збройні Сили України та є критично важливими для їх діяльності, зауважує юрист.

"Підтримка боєздатності ЗСУ у різних сферах без конкретизації, як у постанові 76. Це можуть бути послуги зі збирання безпілотників, можуть бути послуги з логістики тих чи інших засобів транспорту. Тобто, якщо підприємство невелике, і воно не може похвалитися заробітною платою, вищою за середню, резидентством в ДіяСіty, кількістю сплачуваних податків, критичністю для територіальної громади, але воно виконує контракт на потреби Збройних Сил України".

В такому випадку буде бронюватися не більше 50% від загальної кількості військовозобов'язаних, або більше, якщо підприємство обґрунтує таку потребу, уточнює юрист.

Що таке мобілізаційні договори?

Мобілізаційні договори – це укладений контракт між підприємством і Збройними Силами, або підрядником Збройних Сил, направлений на забезпечення потреб ЗСУ.

"Він є підставою для подання підприємством до Міністерства економіки листа з проханням про визнання підприємства критичним і подальше бронювання працівників".

Чим умови мобдоговорів відрізняються від умов постанов?

Основна відмінність — це те, що постанова Кабміну передбачає вісім умовно чітко визначених критеріїв, серед яких підприємство має відповідати за загальним правилом трьом, зауважує Володимир Романчук.

Водночас мобілізаційні договори передбачають лише виконання контракту.

"650 постанова передбачає, якщо узагальнити, це виконання контракту, який забезпечує потреби Збройних Сил. Без прив'язки до забезпечення боєприпасів, ремонту техніки. Якщо це щось, що Збройні Сили потребують для збереження своєї боєздатності, і наймають цього підрядника, то він на підставі цього договору подає звернення до Міністерства економіки. І, гіпотетично, в подальшому його можуть визнати критичним. Це можливість для невеликих підприємств. Якщо в тебе помірно невелике виробництво, відповідати трьом з восьми критеріїв важко. Але якщо ти при цьому продовжуєш працювати на потреби Збройних Сил, ти можеш через мобілізаційний договір спробувати стати критичним і далі бронюватися."

Яка подальша доля підприємств, про які йдеться в ухвалі суду?

Виходячи з позиції сторони обвинувачення, в ухвалі суду йдеться про те, що є низка підприємств, які вирішили "скористатися" постановою №650 та надали Міністерству економіки інформацію про те, що вони виконують договори для забезпечення потреб Збройних Сил України. Мінекономіки визнала вказані підприємства критичними, пояснює юрист.

"Тобто ці підприємства, які з 2022 року ймовірно працювали на користь Збройних Сил України, уклавши з ними 39 договорів. Влітку 2024 року з'являється 650-та постанова, яка вносить зміни до 76-ї та вказує, що якщо підприємства працюють в інтересах Збройних Сил України, виконують ці контракти, вони можуть визнаватися критичними через Мінекономіки й бронювати своїх працівників. Водночас подальша перевірка виявила, що станом на момент перевірки статус критичності у них зберігався, проте реально договори в принципі не виконувалися. А 650-та постанова вказує, що статус критичності зберігається у таких підприємств до моменту закінчення виконання умов договору".

Якщо буде доведена протиправність укладання договорів, тобто їх завідома фіктивність, це буде підставою для анулювання визнання підприємств критичними, а за таких обставин буде скасоване бронювання працівників.

Новини України