За інформацією: Суспільне Чернігів.
Лариса Мазій. Суспільне Чернігів"Для цього людям потрібно перебувати на квартирному обліку, а потім звертатися до місцевих структурних підрозділів з питань ветеранської політики щодо реалізації свого права на отримання такої компенсації. Цьогоріч 34 людини отримали компенсацію на свої спецрахунки, одна з них вже таке житло придбала", – зазначила Лариса Мазій.
Можливості працевлаштування для ветеранів
Начальник Головного управління Нацполіції в області Іван Іщенко сказав, що вони запрошують ветеранів на вакантні посади у підрозділи поліції Чернігівщини.
Іван Іщенко. Суспільне Чернігів"Ми запрошуємо до відділу матеріально-технічного забезпечення, відділу логістики, на лінію «102» диспетчерами. Ми також готові розглянути питання введення посад залежно від професійного досвіду, освіти та фаху кожного ветерана, який виявить бажання служити в поліції або у відомствах системи МВС", – сказав Іван Іщенко.
В Україні діє державна програма компенсації витрат роботодавцям за створення робочих місць для людей з інвалідністю. За словами начальника ОВА В'ячеслава Чауса, у 2025 році цю компенсацію роботодавці області вже отримали на загальну суму майже 2,5 мільйона гривень.
В’ячеслав Чаус. Суспільне Чернігів"Облаштували 33 робочих місця, влаштували 33 людини з інвалідністю. Найактивніше сьогодні у нас ця послуга працює в Чернігові, Ніжині, Бахмачі, Козельці", – сказав Чаус.
З листопада 2024 року на Чернігівщині впроваджується інститут фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб. Ця людина – посередник між ветераном та держустановами, організаціями, де ветеран може отримати пільги, допомоги або інші гарантії, які передбачені чинним законодавством, сказала Лариса Мазій. У громадах введено 85 посад:
- п'ять у КУ "Чернігівський обласний центр ветеранів війни" Чернігівської облради;
- п'ять у КНП "Ветеранський простір" Чернігівської міськради;
- 49 у центрах надання соціальних послуг громад;
- 26 у закладах охорони здоров’я громад.
"Наразі 56 фахівців уже працюють та 11 перебувають у процесі працевлаштування. Вакантними залишаються 18 посад. З початку цього року фахівці взяли у супровід півтори тисячі осіб і загально їм вже надано майже сім тисяч заходів підтримки. Всі, хто бажає працювати із ветеранами, працювати фахівцями із супроводу, можуть подати заяву через платформу «е-Ветеран» на сайті Міністерства у справах ветеранів. Реєстр для подання заяв відкритий до 31 жовтня цього року", – сказала Лариса Мазій.
Також нещодавно Міністерство у справах ветеранів запустило платформу "Кар'єра ветерана".
"Це онлайн-платформа, яка допомагає ветеранам і ветеранкам знайти роботу відповідно до їхнього бойового, цивільного досвіду, а роботодавцям підібрати працівника та отримати експертні поради", – сказала Мазій.
В області реалізується держпрограма професійної адаптації. Отримати цю послугу можуть ветерани, які звільнені або звільняються із військової служби, члени їхніх сімей, а також члени сімей загиблих захисників і захисниць. Програма передбачає здобуття або іншої робітничої професії, або магістерської спеціальності на основі бакалаврського ступеня.
"Цьогоріч на заходи із професійної адаптації в області виділено 500 тисяч гривень. Місцевими органами соціального захисту населення вже укладено 18 тристоронніх договорів і дев'ять людей отримали послуги, ще дев'ять продовжують навчатися. В основному, за бажанням ветеранів, навчання здійснюється на водіїв різних категорій", – розповіла Мазій.
Де ветерану отримати підтримку
Чернігівська область брала участь у пілотному проєкті Міністерства у справах ветеранів. Він передбачав відкриття "Просторів турботи про ветерана" в закладах охорони здоров’я.
"Це спеціально облаштовані приміщення, де ветеран може отримати певний супровід. Такі простори діють на базі Чернігівської обласної лікарні та Ніжинської міської лікарні імені Миколи Галицького. В цих просторах працюють фахівці із супроводу ветеранів", – каже Мазій.
Працюють в області й інші простори, де ветерани можуть спілкуватися з тими, хто має схожий досвід, обмінюватися думками, займатися спортом, отримувати психологічну допомогу, юридичні консультації та інші. Йдеться про:
- КУ "Чернігівський обласний центр ветеранів війни" Чернігівської облради;
- БО "Благодійний фонд «Ветеранський простір "Серцевір"»";
- КНП "Ветеранський простір" Чернігівської міськради;
- Ветеранський центр "Свої. Разом" у селі Іванівка Чернігівського району;
- ГО "Ветеранський простір «Незламні»" у Ніжині.
"У процесі створення ветеранський простір у Ріпкинській громаді й також інші громади розглядають питання щодо можливості створення таких просторів", – додала Мазій.
Помічник начальника ГУНП в області з питань ветеранської політики Андрій Нестеренко розповів, що для забезпечення правового та соціального захисту ветеранів війни, їх психологічної підтримки та реабілітації було створено громадську організацію "Ветеранська опора".
Андрій Нестеренко. Суспільне Чернігів"Напрямками її діяльності є консультації та підтримка соціальних, правових, медичних питань, організація заходів з національно-патріотичного виховання, співпраця з державними структурами, засобами масової інформації, подання заяв, звернень, ініціювання петиції щодо захисту прав ветеранів, проведення благодійних акцій, конференцій, тренінгів, культурних заходів тощо", – сказав Андрій Нестеренко.
За його словами, також вони сприяють психологічній та фізичній реабілітації ветеранів. Як приклад – сплав поранених поліцейських на сапах.
Сплав поранених поліцейських на сапах на Чернігівщині. Поліція Чернігівської області
Андрій Нестеренко розповів, що у межах проєкту МВС "Незламні" підписаний меморандум про співпрацю з комунальним підприємством "Управління з розвитку фізичної культури, спорту та туризму" у місті Славутич. Туди щотижня приїжджають ветерани та займаються в басейні.
"Традиційним стало і проведення каністерапії, яка допомагає знизити рівень тривожності, відновити емоційний контакт з собою та навколишніми", – сказав Андрій Нестеренко.
Пройти лікування та реабілітацію ветерани можуть у державній установі "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Чернігівській області". Його начальниця Алла Галеєва розповіла, що їхня установа забезпечена всім необхідним.
Алла Галеєва. Суспільне Чернігів"Наші герої стикаються із величезною кількістю викликів. Це і посттравматичні стресові розлади, і депресія, і тривожні розлади, і фізичні травми, ампутації, хронічні болі, різного роду синдроми. Від початку повномасштабної війни надано медичну допомогу 668 пораненим з-поміж Сил безпеки та оборони, проведено 505 оперативних втручань щодо поранень. Мультидисциплінарною командою проведено 1358 фізичних і 843 медико-психологічних реабілітації, підготовлені до протезування, пройшли протезування 22 людини. На сьогодні потребують протезування верхніх і нижніх кінцівок, залежно від видів ампутації, 7 людей. Зараз двоє із хлопців перебувають у нас на стаціонарному лікуванні. Також для активної допомоги нашим ветеранам укладено договір з НСЗУ, надається безкоштовна стоматологічна допомога", – сказала Алла Галеєва.
Фінансова допомога ветеранам
На початку 2025 року в Україні запрацювала державна програма "Ветеранський спорт" – раз на три місяці можна отримувати 1 500 гривень. Гроші ветерани можуть використовувати у тренажерних залах, на спортивних майданчиках, у спортивних секціях та клубах.
"У Чернігівській області участь у цій програмі бере 22 спортивних заклади. До 20 липня відкрито реєстрацію на третій квартал", – сказала заступниця начальника відділу з питань ветеранської політики ОДА.
Для грошової підтримки ветеранів-підприємців діють такі програми:
- "Створено захисниками" – це бренд Міністерства у справах ветеранів, який має на меті зробити товари та продукцію, що виготовляються ветеранами-підприємцями, впізнаваними й популярними. Ветеран має подати пакет документів або на електронну пошту Міністерства у справах ветеранів, або надіслати поштою.
- Конкурсна програма підтримки ветеранського бізнесу "Варто" – ця програма передбачає допомогу в розмірі від 500 тисяч до 1,5 мільйона гривень. Також здійснюється відшкодування до 20 тисяч гривень за придбані товари для бізнесу.
- "Грант для ветеранів" – можна отримати від 250 тисяч до одного мільйона гривень для створення або розвитку ветеранського бізнесу.