“Музей “підводного” плавання російського флоту” — Заблоцький про плани окупантів виставити в музеї субмарину “Запоріжжя”

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Український підводний човен “Запоріжжя”. Запорізька обласна державна адміністрація

Росіяни планують виставити в музеї окупованого Криму український підводний човен "Запоріжжя", захоплений під час окупації півострова. Такі повідомлення з'явилися нещодавно у пропагандистських ЗМІ. "Запоріжжя" — це перший і єдиний багатоцільовий корабель підводного флоту України.

Про особливості судна, його захоплення 2014 року окупантами, зраду командування та про те, які плани на нього у росіян — для Суспільне Крим розповів військово-морський експерт Defense Express, капітан I рангу у відставці Володимир Заблоцький.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

"Багатоцільовий підводний човен, що має на озброєнні міни і торпеди"

Підводний човен "Запоріжжя" проєкту 641 — це багатоцільовий, великий підводний човен, який може нести на озброєнні міни і торпеди. Судно побудували в Санкт-Петербурзі. Із січня 1971 року воно входило до складу військово-морського флоту СРСР.

"Його довжина — 91 м, ширина — 7,5 м, занурення — 5,1 м, швидкість ходу — 16 вузлів над водою і 15 вузлів під водою, глибина занурення — 280 м, гранична глибина занурення — 380 м. Тобто це глибина, за якою він вже не може занурюватись далі, бо буде розчавлений", — пояснив Володимир Заблоцький.

За його словами, на таку глибину зазвичай підводні човни не занурюються, щоб не ризикувати. Адже були випадки, коли за таких умов кораблі зникали безвісти.

Підводний човен "Запоріжжя" має на озброєнні шість носових і чотири кормових торпедних апарати калібру 533 мм, боєкомплект складає 22 торпеди або 32 міни.

Цей підводний човен може автономно працювати 90 днів, каже Заблоцький. Тобто, здатен три місяці забезпечувати продуктами екіпаж у складі 70 людей — загалом це матроси, старшини та офіцери. Останніх зазвичай на судні 11-12 людей. Відповідно, човен має все необхідне для їх розміщення там і перебування.

"Перший і єдиний корабель підводного флоту України"

Підводний човен входив до складу Північного флоту ВМС СРСР, потім — Балтійського, згодом — Чорноморського. У 1997 році, після розподілу Чорноморського флоту колишнього СРСР між Україною і Російською Федерацією, човен увійшов до складу ВМС України.

"Тоді, кажуть, росіяни запропонували три кораблі на вибір, бо в складі Чорноморського флоту нічого кращого не було. І нібито українське керівництво обрало саме цей підводний човен, який був в найкращому з цих трьох кораблів в технічному стані", — зазначив експерт.

Згодом, 1 серпня 1997 року судно брало участь у параді на честь святкування Дня ВМС України в Севастополі. Командиром тоді був капітан третього рангу Іван Джемела. Тодішній міністр оборони Олександр Кузьмук урочисто вручив йому військово-морський прапор, освячений у Володимирському соборі Києва. Заблоцький називає це визначною подією.

А потім, каже експерт, почалася "рутинна робота". Корабель поставили на капітальний ремонт, який тривав майже 10,5 років. Але грошей на ремонт не виділяли.

"Було скрутне таке становище, не було за що купити акумулятори, а коли їх купили — не було коштів, щоб встановити. З 2001 по 2011-й, майже 10,5 років, проходив цей капітальний ремонт. Бракувало екіпажу, бракувало всього, але врешті корабель все ж таки довели до пуття", — розповів Заблоцький.

У квітні 2012 року підводний човен вийшов у море на ходові випробування. Брав участь у російсько-українських навчаннях "Фарватер Миру" в 2011 і 2012-му роках, у спільному святкуванні дня ВМС України і ВМФ Росії в 2012-2013 роках.

"Він був єдиним і першим кораблем підводного флоту України. Тоді формально була бригада сформована, але один підводний човен був в цій бригаді і він забезпечував бойову підготовку. Це океанський корабель. Насправді він дуже великий для Чорного моря своїми можливостями, але нічого іншого не було", — пригадав капітан I рангу у відставці.Захоплення судна Росією: командир наказав спустити прапор і перейшов на службу окупантам

Під час окупації Криму 2014 року Росія захопила більшість кораблів Військово-морських сил України, які на той час перебували на півострові. На думку Заблоцького, там була присутня і зрада, і нерішучість.

Виключення становили лише кораблі морської охорони України. Вони вчасно вийшли в Азовське море, у Маріуполь, Бердянськ і Одесу. Серед захоплених суден був і підводний човен "Запоріжжя".

За перехід на бік Росії у липні 2022 року Державне бюро розслідувань (ДБР) повідомило командиру човна Роберту Шагеєву підозру у державній зраді. Йому загрожує до 15 років ув'язнення. У ДБР зазначили, що під час російської окупації та блокування підводного човна "Запоріжжя" командир здав єдину українську субмарину без бою та продовжив службу у російському Чорноморському флоті. Нині Шагеєв воює проти України.

Новини України