За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Зима у природному заповіднику “Медобори”. Фейсбук-сторінка ПЗ “Медобори”
Цьогоріч минуло 35 років з часу заснування на Тернопільщині природного заповідника "Медобори". В інтерв'ю Суспільному директор заповідника Іван Філь розповів про досягнення, виклики та нові ідеї.
Іван Філь, директор природного заповідника “Медобори”. Фейсбук-сторінка ПЗ “Медобори”
Які досягнення заповідника за цей час вважаєте найбільш знаковими?
За час існування заповідника з 1990 року провели інтеграцію основних груп його флори та фауни. Підготували 31 "Книгу літопису природи". Провели п'ять міжнародних науково-практичних конференцій та опублікували майже три сотні наукових статей.
Разом зі співробітниками Національного технічного університету підготували й видали монографію. Зібрали та оформили експозиційну колекцію музею природи заповідника, сформували ентомологічну колекцію, також укомплектували гербарій флори.
Птаство у заповіднику “Медобори”. Фейсбук-сторінка ПЗ “Медобори”
З якими викликами зіткнувся заповідник "Медобори" зараз і як ви бачите шляхи їх подолання?
Територія заповідника розташована на місці, де раніше проводили інтенсивну лісогосподарську діяльність. Приділяємо увагу реконструкції лісових насаджень віком до 40 років, спрямовану на охорону природних комплексів. Є проблема щодо недопущення поширення інвазійних, чужорідних видів.
Також у заповіднику діє три еколого-освітні стежки, дві з яких проходять через лісовий масив. У зв'язку з цим є проблема аварійних дерев, що нависають над стежкою. Вони можуть становити небезпеку для відвідувачів. Але контролюємо і видаляємо такі дерева, щоб вони не завдали небезпеки відвідувачам.
Відзначення 35 років заповідника, колектив та гості заходу. Фейсбук-сторінка ПЗ “Медобори”
Які наслідки війни відчуває на собі заповідник?
Війна заповідника "Медобори" не зачепила. Єдине, що 14 жовтня 2022 року на території охоронної зони, що прилягає до заповідника, впали дві збиті балістичні ракети. Це відбулось не на самій території заповідника, але прилегла до нього. На території немає зафіксованих руйнувань чи пожеж, спричинених бойовими діями.
Стенди в заповіднику. Фейсбук-сторінка ПЗ “Медобори”
Чи співпрацюєте зараз із всеукраїнськими та міжнародними організаціями?
Так, ми активно співпрацюємо з науковими та освітніми закладами. Триває тісна багаторічна співпраця з Львівським Національним університетом імені Івана Франка. Також з низкою освітніх установ, зокрема, Національним лісотехнічним університетом України, Тернопільським національним педагогічним університетом імені Володимира Гнатюка, Кам'янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка, Інститутом агроекології і природокористування НАНУ.
До недавнього часу ми тісно співпрацювали з Ойцовським парком (Республіка Польща). Наша співпраця тривала понад 20 років до 2022 року. З початку повномасштабного вторгнення ввели обмеження на виїзд, то співпрацю припинили. Після перемоги у війні спробуємо відновити співпрацю.
Сарна європейська в заповіднику “Медобори”. Фейсбук-сторінка ПЗ “Медобори”
Чим зараз особливий заповідник "Медобори"? Що цікавого було помічено за останній час у фотопастках?
Заповідник багатий рослинним світом, налічує майже тисячу видів вищих судинних рослин. Понад сорок видів рослин, що зростають на території заповідника, занесені до Червоної книги. Серед них особливо вирізняється ясенець білий.