За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Виставка “Від моря до моря. Merest mereni”. Суспільне Крим
У Києві 18 липня відкрилася виставка "Від моря до моря. Merest mereni". На ній представили майже 300 археологічних пам’яток з України, які затримали естонські правоохоронці та повернули українцям у травні. Також показали особисті речі Миколи Іліна — громадянина Естонії, який загинув 2020 року, захищаючи Україну.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільне Крим.
Естонію, як і Україну, протягом століть приєднували та поневолювали великі держави. Водночас ці країни мають схоже майбутнє — перемагати та залишатися незалежними, суверенними та мирними державами, кажуть організатори виставки.
"Наші народи чудово розуміють, що означає жити під іноземною окупацією. Для Естонії це, на щастя, закінчилося понад 30 років тому. Для України, на жаль, вже 10 років ця боротьба за незалежність триває. Терористична Росія має на меті знищити українську культуру, ідентичність мову, культурну спадщину й більше. Естонія, зі свого боку, робить все можливе, як держава і суспільство, щоб допомагати українцям у цій несправедливій боротьбі", — розповіла Суспільне Крим пані посол Естонської Республіки в Україні Анелі Кольк.
За її словами, зараз завдяки Естонії Україна може зберегти частину своєї культури та ідентичності.
Як зазначив тимчасовий виконувач обов’язків міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв, сьогодні Естонія є лідером з допомоги України у співвідношенні до власного бюджету, у тому числі військову та гуманітарна.
"У перші дні війни естонські колеги надали допомогу українським музейникам: це були і генератори, і пакувальні матеріали для музеїв, це були і прийняті на проживання українці", — додав він.
Виставка “Від моря до моря. Merest mereni” Суспільне Крим
Виставка “Від моря до моря. Merest mereni” Суспільне Крим
Виставка “Від моря до моря. Merest mereni” Суспільне Крим
Виставка “Від моря до моря. Merest mereni” Суспільне Крим
Виставка “Від моря до моря. Merest mereni” Суспільне Крим
Виставка “Від моря до моря. Merest mereni” Суспільне Крим
Виставка “Від моря до моря. Merest mereni” Суспільне Крим
Виставка “Від моря до моря. Merest mereni” Суспільне Крим
На виставці вперше в Києві представлено "меч вікінга" — унікальний археологічний артефакт кінця X-початку XI ст., який Естонія повернула Україні ще 2016 року. Його знайшли "археологи" під час незаконних розкопок, а потім контрабандним шляхом вивозили для продажу у Центральній Європі.
"Представлений "меч вікінга", так званий за документами, його у 2016 році вивозили в Європу через Російську Федерацію, через Естонію. Естонські митники його затримали і формально за міжнародним законодавством його мали повернути до країни, з якої був ввезений. Я тоді, оскільки досліджую це питання, зрозумів, що то був меч, який був проданий у нас на аукціоні. Я про це опублікував інформацію. Долучилося кілька людей і естонці зупинили процес передачі ще до того, як отримали від нас формально документи", — розповів український археолог Максим Левада.
Він наголосив, що головним поштовхом до блокування процесу передачі цього артефакту було те, що під час війни не можна віддавати меч ворогу, бо це здача в полон.
Крім того, на виставці представлені як 274 тисячорічних скарбів з території України. Зокрема, золоті та срібні прикраси скіфського та римського часів, середньовічні знахідки, у тому числі монета короля Норвегії та Данії Маґнуса І Доброго (1024–1047), який з 1028 по 1035 рік виховувався при дворі Великого князя Київського Ярослава Мудрого та був всиновлений ним.
Водночас виставили ще все, що змогли знайти з культурних, наукових, мистецьких, воєнних зв'язків між Естонією та Україною.
Також презентували особисті речі одного з трьох загиблих естонських добровольців. Йдеться про Миколу Іліна, який помер 2020 року, захищаючи Україну від російських окупантів на фронті.
"Ця виставка для мене багато чого означає. Дякуючи Максиму Леваді й Національному музею історії України, який показує українсько-естонські зв'язки та дбають про життя загиблих воїнів, які віддали своє життя за нашу незалежність. Таким був мій цивільний чоловік — Микола Ілін, представлений тут на виставці", — зазначила цивільна дружина загиблого воїна-добровольця Олександра.
Що відомо про викрадення скіфського золота у 2018 році
Як повідомляє Естонська громадська телерадіомовна компанія (ERR), у 2018 році естонські прикордонники конфіскували у латвійця Іванся, який прибув з Росії, медикаменти, колекцію українського скіфського золота та монет грецького періоду Криму, які датовані 500 років до н.е.). Коштовності були викрадені та розграбовані з музеїв в окупованому Криму та Херсоні.
Підозри у прикордонників виникли через те, що латвійський контрабандист намагався провезти у своїй вантажівці Scania 7 кг м'яса. Після детального огляду було виявлено загалом 274 старовинні золоті та срібні прикраси, монети, посудину для пиття, кінський головний убір та інші артефакти.
Історичний музей встановив, що вік одних монет перевищує 2000 років, і вони відносяться до часу колишнього царя Фракії Лисимаха.
Українські археологи довели, що знахідки здебільшого відносяться до старожитностей на сході та півдні України, включно з окупованим Кримом, який також був розграбований під час війни. Існує безліч свідчень того, що "чорні археологи" вивезли на територію РФ аналогічні скіфські та сарматські золоті прикраси.
Радник з археології Ради з охорони спадщини Неле Кангерт заявив, що з 2014 року окупанти провели у Криму сотні археологічних розкопок. Але в українців немає огляду та результатів цих знахідок, позбавивши можливості "визначитися зі своєю історичною спадщиною".
У березні 2023 року латвійських водій Іванс визнав провину в контрабанді, суд засудив його до штрафу в 500 євро. Про його кураторів нічого не відомо, а помічник прокурора припускає, що Іванс був аферистом, якого використовувала організована злочинність.
Наприкінці січня 2024 року Естонія відреставрувала конфісковану у латвійця викрадену з музеїв окупованих Криму та Херсона колекцію українського скіфського золота та монет грецького періоду півострова. А в травні повернули в Україну.