За інформацією: Суспільне Чернігів.
Колаж на якому зображений Ярослав Куц, Ігор Кодовбецький, Микола Гоголь, паводок взимку, театр та церква у Корюківці. Getty Images
У лютому 2024 року в колишнього голови ВЛК Чернігівської області Ігоря Кодовбецького під час обшуків знайшли мільйон доларів. А одразу двом чиновникам Чернігівської міськради вручили підозри за завдані бюджету збитки у мільйони гривень. У Чернігівському облмуздрамтеатрі вперше після ракетного удару відкрили головну глядацьку залу, а на півночі області був найбільший зимовий паводок за останні 129 років. Суспільне підбиває підсумки року на Чернігівщині. Про головні події лютого читайте далі в матеріалі.
Ексочільник ВЛК з мільйоном доларів
СБУ ліквідувала у Чернігові схему ухилення від мобілізації та нелегального виїзду за кордон чоловіків призовного віку. Якогось лютогог в рамках цієї операції правоохоронці затримали ексочільника ВЛК Чернігівщини Ігоря Кодовбецького. Під час обшуків у нього вилучили майже один мільйон доларів.
За ці гроші експосадовець обіцяв військовозобов’язаним зняття з військового обліку на підставі фіктивних довідок щодо непридатності до служби за станом здоров’я. Надалі ухилянти використовували ці документи для незаконного виїзду за межі України. У цій схемі затриманий діяв спільно з декількома чинними посадовцями обласних ВЛК та медичних установ.
Джерела Суспільного тоді повідомляли, що виявлені у нього гроші є "результатом його багаторічної роботи на посаді". Кодовбецького у 2021 році призначила на посаду тодішня голова Чернігівської ОДА Анна Коваленко.
Тут також згадаємо і колишнього голову ВЛК Чернігівської області Віктора Лугіна. Він разом з Кодовбецьким, якого слідство називає організатором цієї схеми, пропонували ухилянту з Чернігова оформити діагноз епілепсії чи виразки для зняття його з військового обліку та виїзду за кордон. Про це стало відомо в ухвалі суду щодо обрання запобіжного заходу голові ВЛК Чернігівської області.
В ухвалі суду йдеться, що контактувати з ухилянтом та надавати йому інструкції з проходження ВЛК мав Ігор Кодовбецький. Він же повідомив Віктора Лугіна та лікаря-невропатолога про обраний ухилянтом діагноз — виразка.
Так само Кодовбецький особисто отримував від ухилянта хабар у 5 000 доларів США, з яких Лугіну він віддав 800.
Сам Лугін мав контролювати та сприяти проходженню ВЛК ухилянтом, усувати будь-які перешкоди, впливати на лікаря-терапевта, щоб він підтвердив ухилянту діагноз, якого у нього фактично не було, аби визнати його непридатним до військової служби за станом здоров`я, з виключенням з військового обліку.
На початку січня 2024 року Кодовбецький зустрівся з ухилянтом та передав йому виписку-епікриз з історії хвороби стаціонарного хворого № 26598 від 22 грудня 2023 року, та рентгенівський знімок з його анкетними даними. У цих документах йшлося про те, що він у період з 11 по 22 грудня 2023-го нібито перебував на лікуванні у Чернігівській міській лікарні №2 з діагнозом "Виразкова хвороба ДПК, хронічний перебіг, активна фаза" та пройшов лікування і обстеження. Проте фактично ухилянт перебував у лікарні лише один день за вказівкою Кодовбецького, лікування та обстеження не проходив, рентгенівський знімок не робив, скарг на захворювання шлунково-кишкового тракту не мав.
Пізніше ухилянт проходив ВЛК з 9 по 19 січня 2024 року без проведення додаткових обстежень та опитування, що мало б виявити факт відсутності даної хвороби та визначення правильного ступеню придатності до служби. За результатами ВЛК військовозобов'язаний отримав довідку № 209, відповідно до якої його визнали непридатним до військової служби, з виключенням з військового обліку за станом здоров`я у зв`язку з виразковою хворобою.
Двом чернігівським чиновниками вручили підозри
Підозру у службовій недбалості від правоохоронців начальник управління ЖКГ Чернігівської міськради Ярослав Куц отримав 14 лютого 2024 року. Йдеться про закупівлю комунальним підприємством "АТП-2528" техніки білоруського виробництва влітку 2022 року.
16 лютого суд обрав Куцу запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту з 21:00 до 7:00 та відсторонив начальника міського управління ЖКГ від займаної посади строком на два місяці. Згодом за рішенням Чернігівського апеляційного суду він повернувся на посаду. Раніше на судовому засіданні Ярослав Куц казав, що підозру вважає необґрунтованою, адже в його посадовій інструкції не передбачено, що він має контролювати діяльність підприємства, у якого є свій керівник.
"Мені складно сказати, з чого така виникла логіка. Виходить таким чином, що будь-яке порушення, яке зробило комунальне підприємство будь-яке, автоматично в цьому моя провина. Я не можу нести відповідальність за дії посадової особи. Я його не спонукав, я йому не казав. В чому я незадовільно виконав свою роботу? Тим більше вони оголосили тендер, це прозоро".
17 жовтня на засіданні Новозаводського районного суду Чернігова прокурор Максим Клєщевников просив стягнути з начальника управління ЖКГ Чернігівської міськради понад 7 мільйонів 900 тисяч гривень. За словами прокурора, саме на таку суму начальник управління ЖКГ завдав збитків міському бюджету.
12 грудня почали досліджувати письмові докази у справі про службову недбалість начальника міського управління ЖКГ Ярослава Куца.
А вже 16 лютого 2024 року підозру у зловживанні службовим становищем за збитки бюджету на понад 2,5 мільйона гривень оголосили директору комунального підприємства "Паркування та ринок" Чернігівської міської ради Миколі Гоголю.