“Лікарські трави Бакоти”: на Хмельниччині представили нові експозиції в НПП “Подільські Товтри”

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Співробітниця науково-дослідного відділу НПП “Подільські Товтри” Вікторія Білівська Хмельниччина. Вікторія Білівська

На Хмельниччині цьогоріч започаткували експозицію диких лікувальних трав Бакоти. До наступного сезону тут планують представити усі трави, що ростуть на території Бакотської затоки. Серед цих трав чимало унікальних і червонокнижних.

Про це в етері Українського радіо розповіла наукова співробітниця науково-дослідного відділу НПП «Подільські Товтри» Вікторія Білівська.

Як і чому виникла ідея облаштувати експозицію саме лікувальних трав?

Я дуже рада, що сьогодні зростає така увага до природничої тематики й зокрема до лікарських трав. Лікарські рослини нас оточують скрізь. Наші бабусі, дідусі, всі наші предки знали їхні властивості, їхнє застосування. Якщо не кожної рослини, то в більшості із них. Але от з власного досвіду скажу, що коли ми проводили екскурсії на Бакоті, це були природничого роду екскурсії, я помітила, що багато людей, не розуміються на рослинах, які нас оточують. Не знають елементарних ключових рослин, які б нам могли допомогти, або навпаки, які б нам могли зашкодити.

В Україні була і буде популярною народна медицина і саме лікування травами. Українці зазвичай купують готові різні збори, але на жаль, мало хто займається травництвом. Проте, такий тренд знову набирає популярності.

На території Бакоти зривати рослини не можна, нагадуєте про це відвідувачам ?

Людина повинна з природи взяти тільки той мінімум, який необхідний. Про це ми наголошуємо дуже часто на наших екскурсіях, тому що часто люди, які відвідують такі заповідні об'єкти, не дотримуються правил і намагаються щось зірвати, все те, що їх там зацікавило, помилувало око. Насправді так робити не варто, тому що в нас зростає дуже багато рідкісних видів. Вони є теж лікарськими й інколи вони стають рідкісними через те, що людина занадто сильно впливає на певний вид. Це може бути надмірне зривання, часто люди викопують рослини, бо там, наприклад, цінними є коріння, або ж зривають в період квітування і рослина не встигає дати насіння і продовжити свій рід. Людина може просто не вдумуючись, спалювати певні ділянки, щоб там відновився якийсь інший вид, який цікавий людині. Ми хочемо показати людям через органи чуття, що таке взагалі природа, якою вона може для нас бути важливою.

Тут колись було господарство, де вирощували лікарські трави у промислових масштабах?

Так, ми не тільки розповідаємо про затоплене село Бакота, і скельний монастир, який там є, а й про цінне видове різноманіття флори та фауни, а також про те, якими корисними речами займалися в цій місцевості. Зокрема якраз вирощуванням лікарських рослин. Тут був великий радгосп, де вирощували лікарські рослини. Це були досить різні культури та саме Бакота була одним із населених пунктів, звідки основна кількість рослин розходилася по тогочасному Радянському Союзі. Це наша природна спадщина і культурна спадщина, тому ми хочемо людям максимально розповісти про те, що нас оточує, про місцеву природу, про те, як її використовували люди, і якою вона для нас є цінною, чому її потрібно оберігати.

Вікторія Білівська в образі Мавки проводить природничу екскурсію на Бакоті. співробітниця науково-дослідного відділу НПП “Подільські Товтри” Вікторія Білівська

Розкажіть, що вже можна побачити на вашій експозиції лікувальних трав?

Цього року ми облаштували невеличку таку експозицію, де показуємо людям, що таке лікарські рослини, як вони виглядають. Тут кожен може доторкнутися до них. Ми зробили такі гарні мішечки, в яких містяться різні види лікарських рослин. Кожна рослина має якісь свої запахи. Людина може відчути на аромат, що це за рослина, спробувати її навіть вгадати. Таким чином ми не тільки показуємо, що нас оточує і не тільки даємо змогу відчути це на дотик, а навіть на нюх. Дехто пробує посмакувати ті рослинки, які ми пропонуємо. Так хочемо людям дати інформацію для того, щоб людина вивчила рослини, які її оточують. Тому що, я ще раз наголошую з власного досвіду, дуже багато людей не знають рослини, які ростуть довкола. Через необачність ми можемо з'їсти щось не те, думаючи, що це щось корисне. На експозиції можна трави розглянути, порівняти з тим, що бачимо навколо.

А де саме розташований візит-центр з трав’яною експозицією?

Туристи, відвідувачі, як тільки опиняються на вході у рекреаційну ділянку Бакоти, можуть одразу зайти у візит-центр, який розташований поруч і розглянути нашу експозицію. Це все абсолютно безплатно. Людина може навіть без екскурсовода зайти, все на дотик відчути, подивитися і розглянути. В рекреаційній зоні є такі гарні підвісні доріжки, де людина без шкоди для рослинного та тваринного світу може повністю пройтися по них і зможе побачити все наживо.

В експозиції не надто багато видів, тому що ми тільки цього року її почали формувати, але вже до наступного сезону ми плануємо мати повний спектр видів. Наразі з таких ключових видів, які там розміщені, є шавлія лучна, полин, звіробій і така рослина, яку часто плутають з ромашкою — пижма. В нас є ромашка лікарська, м'ята, цмин або ще його називають безсмертником. Це такі ключові, базові види, які людина знає або про які хоче дізнатися. Це прості трави, які оточують людину на Бакоті й там де людина проживає.

Як от ви за межами бачите, хто розбирається у травах і збирає їх, не надто шкодячи природі, принаймні на території Національного природного парку Подільські Товтри?

Насправді я помітила, що попит зростає на лікарські рослини. В принципі, чудовим є те, що люди навчилися їх вирощувати. Вони це знали здавна. Люди дедалі більше вирощують лікарські рослини в себе на присадибних ділянках. Я вважаю, що це краще, ніж коли бездумно зривають рослини на диких ділянках. Я теж на Бакоті неодноразово стикалася з тим, що там хтось квіточку зірвав, там хтось стеблиночку. Здається, це ніби невелика кількість, але Бакоту відвідують дуже багато людей. Якщо кожен буде щось зривати, там просто зникнуть види рослин через це. Тому я за те, щоб люди вирощували це на своїх ділянках, це не буде нести шкоди для довкілля, а даватиме людині тільки користь.

Авторка: Алла Коломея

Новини України