Коли в Україні відзначають свято мами: історія дня матері

Мама перше слово, яке промовляють малюки та часто останнє для більшості людей, які йдуть у засвіти. День матері у світі має велику історію і особливу – в Україні. Адже вшановувати мамусь на наших теренах було прийнято ще за часів козацтва. Сьогодні українок прийнято вітати з днем матері у травні. Виключної значущості це свято набуло під час бойових дій. Матері Україні не тільки віддають на захист країни найцінніше – своїх дітей, але й самі беруть до рук зброю, щоб боронити свої родини. Вінниця.info вирішила розповісти історію свята День матері, традиції та цікаві факти, що пов’язані з материнством.

Змінити розмір

Коли в Україні відзначають свято мами: історія дня матері

День матері: історія свята

Історія свята День матері почалася майже 200 років тому. В багатьох культурах світу жінка, яка народила дитя, займала особливу позицію, як хранителька роду. Жінка дає нове життя, створює та оберігає родину. Тому традиція вшановувати жінку-матір має глибоке коріння та свій підтекст у різних країнах. День коли святкували день матері в кожній країні був свій з огляду на релігійні та історичні особливості.

Потреба виділити окремий день для відзначення свята з’явилась ще до першої світової війни. Зокрема, у США в 1872 році американська пацифістка Джулія Ворд Гоув публічно оприлюднила ідею започаткування такого свята, втім тоді ініціатива не знайшла широкої підтримки. Пізніше про день матері в Америці згадали через тридцять років.

У 1907 році Анна Джарвіс з Філадельфії виступила з ініціативою виділити день у календарі в який би суспільство могло вшановувати роль матерів у його житті. Джарвіс оголосила про цю ідею з метою вшанувати свою матір, відому громадську діячку у галузі охорони здоров’я Анну Марію Рівз-Джарвіс. Першими пропозицію Анни підтримали у штаті Вірджинія і у 1910 році це свято відзначили на офіційному рівні. Через чотири роки в усіх штатах США вирішили офіційно святкувати день матері в травні. Тоді президент США оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів, а після завершення Першої світової війни з днем матері почали вітати й у Європі. Відтоді другу неділю травня оголосили святом у понад 80 країнах. Тож сьогодні з днем матусь вітають жінок у переважній більшості незалежних держав.

Коли в Україні відзначають свято мами: історія дня матері

Коли день матері в Україні?

Якого числа день матері? Міжнародний день матері співпадає з днем матері в Україні. Точної дати ця подія не має. Кожного року, в Україні день мами святкують у першій половині травня – у другу неділю. Свято день матері в Україні цього року припадає на 12 травня. Цікаво, що українці офіційно відзначають свято мами з 1999 року, втім насправді вшановували мамусь у нас давно.

Першою відзначати це свято почала українська діаспора в Канаді у 1928 році, а в 1929 році свято прийшло на західну Україну. З 1939 року свято мами було заборонено радянською владою та відзначалось в Україні потайки.

Ідеї подарунків на день матері

Зі святом мами як в Україні, так і по всьому світу, прийнято вітати матерів та бабусь та дякувати за турботу, відданість та щирість у вихованні малечі. В день матері  в кожній родині є свої традиції та звичаї щодо святкування. В деяких сім’ях до дня матері прийнято виконувати всю хатню роботу, яку зазвичай виконує жінка: прибирати, прати, готувати, закуповувати продукти тощо. Дехто на цей день планує подорожі та відпочинок на природі.

Серед подарунків на день матері користуються популярністю: різноманітні гаджети, телефони, планшети, ноутбуки, побутова техніка від іонізатора повітря до посудомийної машини, а також електроприлади, що полегшують б’юті-рутину.

Готуючи привітання до дня матері згадайте й про речі, що допоможуть розвивати хоббі матусі або про її давні мрії: записатися на танці чи зайнятися фотографією. Безпрограшним подарунком на день матері стануть улюблені парфуми, косметика, аксесуари, вишукана канцелярія.

Якщо не знаєте, що подарувати мамі на день матері, придивіться до різноманітних подарункових сертифікатів до спа-салонів та салонів краси, курсів масажу чи тренінгів від відомих бізнес-коучів. В мамин день не забудьте й про привітання. Теплі слова любові та вдячності, квіти та власноруч створені листівки повинні бути неодмінним атрибутом дня матусі.

Коли в Україні відзначають свято мами: історія дня матері

Свято мам – свято квітів у День матері

В Америці день матері вважається третім за рівнем популярності, тому в цей день жителі штатів скуповують максимальну кількість квітів. За задумом ініціаторки свята, червоні гвоздики прийнято дарувати живим матерям, а білими – вшановувати пам’ять померлих. Сьогодні ж у свято мамусь активно дарують і троянди. В Україні в день мами користуються популярністю півонії, тюльпани та конвалії.

Цікаві факти про материнство

  • Найстаршою матір’ю у світі є Ерраматті Мангаямма з Індії. Жінка народила двійню у 74 роки. Малюки стали першими дітьми Ерраматті, яких вона народила завдяки екстракорпоральному заплідненню.
  • Наймолодшою породіллею в медичній історії є іспанка Ліна Ванесса Медіна. Дівчинка народила здорового сина у віці 5 років, 7 місяців і 17 днів.
  • Слово «мама» майже у всіх мовах звучить однаково. «Ма» зазвичай перший склад, який промовляє малюк.
  • Середній сон матері, в якої є дитина до 4 місяців, становить 3-4 години на добу.
  • Вчені з’ясували, що жінка, яка «сидить вдома з маленькою дитиною» за день намотує в середньому 40 кілометрів та виконує до 200 справ.

Бережіть своїх мам та турбуйтеся про них, поки вони живі і обов’язково розказуйте дітям про їх талановитих і прекрасних бабусь, щоб свято День матері назавжди залишилося у їх серцях та збереглося у діях.

Коли в Україні відзначають свято мами: історія дня матері

Вінниця.info, фото ілюстративні

Джерело

Новини України