Колаген: користь для організму та де його можна знайти

Для чого приймають колаген та чим він корисний – дізнавалася Вінниця.info

Змінити розмір

Колаген: користь для організму та де його можна знайти

Ламаються нігті, випадає волосся, болять суглоби, постійно втомлюється, хочеться спати, болять м’язи, з’явилися зморшки, а обличчя втратило колишній чіткий овал? Це можуть бути симптоми дефіциту колагену – білку, який відповідає за здоров’я наших кісток, суглобів, зубів, шкіри та загального самопочуття. Пропонуємо розібратися, де брати колаген, коли він потрібен, а коли – може суттєво нашкодити.

Колаген – це білок сполучної тканини, що забезпечує міцність і еластичність сухожилля, кісток, хрящів та дерми, а також допомагає у формуванні органів. В невеликій кількості колаген також міститься в кровоносних судинах і слизовій оболонці кишківника. До складу цього білку входять три елементи, амінокислоти: гліцин, пролін та гідрокрипсолін.

Для чого потрібен колаген? Молекули колагену допомагають скріплювати клітини тканин між собою та забезпечувати їх безпечну рухливість та еластичність. Через брак цього білку в організмі можуть відбутися практично непоправні зміни, тому людям у віці після 30 років потрібно слідкувати за його рівнем.

Колаген: користь для організму та де його можна знайти

Як визначити рівень колагену?

Загальних симптомів, що виникають при дефіциті колагену, недостатньо для того, щоб розпочати лікування, варто звернутися до лікаря для точного діагностування проблеми. Тобто, випадіння волосся, крихкі зуби та зморшки на обличчі, ще не означає, що прийшов час замовляти собі БАДи з колагеном та безконтрольно їх вживати.

Зазвичай, виявити недостатній рівень колагену допомагає біохімічний аналіз крові, аналіз крові на амінокислоти: пролін, гліцин та лізин. Також вказати на збій в організмі допоможе аналіз на ревматоїдний фактор та аналіз на визначення вихідної активності резорбції кісткової тканини. Втім, в кожному окремому випадку все залежить від індивідуальних особливостей.

Який буває колаген?

В людському організмі налічується 29 різновидів колагену, з них 5 вважаються основними, а добавки з колагеном зазвичай містять перші три типи.

  • Тип I складає 90% колагену тіла. Він відповідає за міцність кісток, сухожилля, зв’язок та шкіри.
  • Тип II відповідає за формування та еластичність хрящів, підтримує суглоби, запобігає віковим змінам опорно-рухового апарату.
  • Тип III допомагає формувати та утримувати м’язи, артерії та внутрішні органи. Відповідає за міцність судин, волосся, нігтів.
  • Тип IV відповідає за пружність, міцність, еластичність шкіри.
  • Тип V міститься в рогівці очей, плаценті, шкірі та волоссі.

Колаген в продуктах харчування

Цей білок дуже важливий для людського організму, тому лікарі радять людям: з сухою шкірою, які часто стресують або живуть за стресових умов, після 30-річного віку, включати до свого раціону продукти, багаті на білки. Білок екзогенний, тобто з зовнішніх джерел, можна отримувати з продуктів харчування та сертифікованих БАДів. До прикладу, на ринку пропонують колаген тваринний і морський.

Колаген: користь для організму та де його можна знайти

До вашої уваги продукти, які містять колаген:

  • Куряче м’ясо містить колаген другого типу, який допомагає зміцнити суглоби та полегшити симптоми артриту.
  • Яловичина має в своєму складі колаген першого та третього типів. Вживання цього м’яса допомагає зміцнити кістки, шкіру та зуби.
  • Риба є джерелом морського колагену, який міститься в її шкірі та лускі. Особливо цінними вважаються червоні види риб, а також скумбрія, оселедець та кілька.
  • Морепродукти – креветки, краби, омари, молюски. Це продукти, в яких міститься колаген, який добре засвоюється людським організмом.
  • Рибна юшка
  • Молочні продукти – продукти з колагеном, які допоможуть підтримувати здоров’я шкіри та суглобів.
  • Желе з желатину та молока
  • Яйця курячі та перепелині
  • Бульйон з кісток та холодець (особливо з курятини, індички, яловичини)
  • Оливки, гриби, капуста, спаржа.

Їсти продукти багаті на колаген або ті, що мають у складі його амінокислоти, потрібно регулярно у поєднанні з вітаміном С, цинком та міддю. В інших випадках він не засвоюється. Також, на період подолання існуючого дефіциту, варто зменшити споживання цукру, магазинних солодощів та зосередити увагу на продуктах, в яких є колаген.

Колаген: користь для організму та де його можна знайти

Чи засвоюється колаген?

Для засвоєння колагену та його наявності в шкірі, кістках та органах, потрібні незамінні амінокислоти, вітамін С, нормальний рівень статевих гормонів, та відсутність тривалої дії ультрафіолету. Так-так, сонце може впливати на рівень колагену, тому любителям засмаги, варто бути обачнішими.

Також враховуйте, що доповнення раціону колагеном вважається доцільним або необхідним у разі, якщо в раціоні людини білка з певних причин бракує. Якщо ви добираєте або перебираєте по білкам щоденну норму, про колаген у вигляді окремої добавки не варто думати.

Колаген: користь для організму та де його можна знайти

Колаген в аптечних мережах зазвичай можна придбати у виді таблеток, порошку або у питній формі. Після потрапляння в організм добавка розщеплюється на амінокислоти за допомогою травної системи і вже потім організм створює необхідні білки, тому амінокислотний склад цих білків може відрізнятися від складу добавки.

Коли чекати результатів від колагену? Все досить індивідуально, але зазвичай, перші відчутні зміни можна помітити вже через три місяці після курсу. Майте на увазі, це не означає, що наявні глибокі зморшки одразу пропадуть. Ні. Перші результати відобразяться на міцності нігтів, волосся, загальній пружності шкіри.

Колаген: користь для організму та де його можна знайти

З якого віку можна пити колаген? Вживання добавок краще за все погоджувати з лікарем та після проведення відповідних аналізів. Адже симптоми різних хвороб та дефіцитів можуть бути однаковими для абсолютно різних захворювань. Тому, щоб не нашкодити собі та своєму дорогоцінному здоров’ю, краще перестрахуватися. Загальні рекомендації для вживання колагену – вік 30 плюс, якщо не має існуючої індивідуальної потреби та протипоказань.

Кому НЕ слід поповнювати запаси колагену в організмі?

  • Вагітним та в період лактації
  • При прийомі нестероїдних препаратів
  • При вживанні ліків, що розріджують кров
  • Дерматологічні захворювання. Обов’язково потрібна консультація лікаря.
  • Чоловіки та жінки молодше 25 років.

Протипоказання, які варто враховувати

  • Алергія на рибу та яйця
  • Захворювання нирок та печінки.

Вінниця.info, світлини ілюстративні

Джерело

Новини України