“Кожуху, кожуху, зогрій мі духа”: в музеї на Тернопільщині відкрили виставку лемківського одягу

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Світлина з фондів музею лемківської культури в Монастириськах. Суспільне Тернопіль

За її словами, це повсякденне, вихідне та обрядове вбрання лемків різних часів. Зокрема, кожухи, сердаки, хустки. Його передали музею представники лемківської діаспори в Канаді та інших країнах.

Віра Дудар, директорка музейного комплексу “Лемківське село”. Суспільне Тернопіль

Віра Дудар розповіла про особливості і технологію виготовлення цього одягу, традиції та звичаї, пов’язані з жіночим та чоловічим лемківським вбранням:

"Верхній одяг лемків відігравав велику ритуальну роль. У лемківських традиціях зберігся обряд, коли мама молодої обходить пару з вівсом. А овес на Лемківщині родив рясно. Наша Лемківщина називається країною вівса і ялівцю, разом з грішми, з пінянзями мама обсипала молоду пару.

Кожухи, які представили на виставці. Суспільне Тернопіль

Обов’язково була одягнута в кожух на руби, тобто, навиворіт. Кількість волосків шерсті означала, щоб були багаті на добро, гостинність, дітей, на всі гаразди світу, скільки є волосся на цьому кожусі.

Верхній лемківський одяг. Суспільне Тернопіль

Також цікава річ, щоб дитинка була такою ж багатою на щастя, на здоров’я, най пан Біг помагає в цьому, скільки є волосся на цьому кожусі. "Будь такий щедрий, як той кожух лемківський". На Лемківщині вирощували вівці довгорунних сортів, щоб додати тієї потужності, теплоти, бо чим воно довше, тим кожух тепліший".

Новини України