Жовтень-2024 на Чернігівщині: обстріл Гірська, аварія на колекторі, смертельні ДТП та повістки “Укрпоштою”

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Колаж, на якому зображені розстріляні дронщики на Курщині, Дмитро Брижинський, повістка “Укрпоштою”, прорив колектора у Чернігові та автівка після ДТП. Суспільне Чернігів

У жовтні 2024 року внаслідок обстрілу прикордонного села Гірськ загинула шестирічна дівчинка та ще двоє людей, сталися дорожньо-транспортні пригоди, у яких загинули чотири неповнолітні та сім'ї з двома дітьми, аварія на каналізаційному колекторі у Чернігові, яку оголосили надзвичайною ситуацією місцевого рівня, "Укрпошта" почала розсилати повістки військовозобов'язаним та резервістам, опублікували кадри із відео з розстріляними українськими військовими на Курщині, за яким батьки опізнали свого сина, також у жовтні Шостий апеляційний адмінсуд підтвердив рішення Чернігівського окружного адмінсуду про те, що затверджувати бюджет міста Чернігова має міська військова адміністрація під керівництвом Дмитра Брижинського. Про головні події цього місяця читайте далі в матеріалі.

Обстріл Гірська на прикордонні

У Гірську Сновської громади, що за п'ять кілометрів від кордону з РФ, 3 жовтня російська армія влучила безпілотником в автівку, яка везла цивільним скраплений газ. Внаслідок влучання балони з газом здетонували, а житлові будинки поряд загорілися.

Через це зазнали травм двоє братів (один потрапив в опікове відділення лікарні, інший — в травматологію) та двоє дітей одного з них. Ще одна дитина (шестирічна дівчинка Милана), а також двоє чоловіків (водій та експедитор) загинули. Загиблі чоловіки — жителі Мени, 1982 та 1985 років народження.

Як жителі Гірська розповідали про атаку армії РФ — читайте у матеріалі та дивіться у репортажі:

4 жовтня на Сновщині оголосили Днем жалоби. Як розповідав у коментарі Суспільному начальник Корюківської РВА, до якої входить Сновська громада, Павло Мірошниченко — людям ще задовго до цього обстрілу неодноразово пропонували евакуюватися. Але, за його словами, жителі, які залишалися в селі, виїжджати відмовлялися. Вони казали, що їхнє село, на відміну від інших у цій громаді, не так часто потерпає від обстрілів та розташоване далі від російського кордону.

Так, протягом 2023 та 2024 років (дані станом на початок жовтня, — ред.) з Гірська виїхали 62 людини, з них — 11 дітей.

Прощалися з шестирічною Миланою 5 жовтня:

Двох дітей, яких внаслідок обстрілу Гірська поранило, прооперували у Чернігівській обласній лікарні. 11-річну дівчинку оперували протягом 4,5 годин, а чотирирічного хлопчика – чотири години. Майже місяць діти перебували у лікарні, а потім на них чекала реабілітація у Литві.

Смертельні ДТП, в яких загинули неповнолітні

Протягом жовтня сталося три ДТП, в яких загинули шестеро неповнолітніх. В одній із них двоє дітей загинули разом зі своїми батьками. Усі ці події трапилися на дорогах Ніжинщині.

Так, 3 жовтня в Ніжині близько 21-ї години у ДТП загинули 15-річний водій мотоцикла та його 17-річна пасажирка.

Автомобіль та мотоцикл після ДТП у Ніжині. Поліція Чернігівської області

Тоді поліцейські встановили, що 15-річний водій мотоцикла "Ліфан", рухаючись вулицею Синяківською, не надав переваги в русі при виїзді на головну дорогу вулиці Незалежності та зіткнувся з автомобілем Renault Trafic під керуванням 27-річного ніжинця. Правоохоронці призначили низку експертиз, які мали встановити всі обставини автопригоди. Водій автомобіля був тверезий.

Ще одна смертельна ДТП сталася 6 жовтня близько 20-ї години в селі Нова Басань на Ніжинщині. Тоді загинули двоє дівчат — 12 та 13 років.

Водій на смерть збив двох малолітніх дівчат на Чернігівщині. Поліція Чернігівської області

26-річного водія автомобіля Opel, якого підозрюють у скоєнні цієї ДТП, правоохоронці затримали. Транспортний засіб вилучили. За інформацією поліції, водій був тверезий. Рухаючись вулицею Шевченка в напрямку центру села, він виїхав за межі проїжджої частини дороги та збив дівчат, які йшли правим узбіччям дороги назустріч автомобілю. Підозрюваному обрали запобіжний захід — тримання під вартою на термін 60 діб.

І вже 16 жовтня біля села Шевченкове Ніжинського району в аварії загинули четверо людей — 29-річний чоловік, його 29-річна дружина та їхні двоє синів 2016 та 2024 років народження.

Вантажівка та легковик на місці аварії. Поліція Чернігівської області

Легковий автомобіль, в якому вони їхали, зіткнувся з задньою частиною вантажівки, що рухалась попереду у попутному напрямку (у напрямку села Кіпті). Як встановили поліцейські, водій вантажівки — житель Чернігова 1966 року народження. Він був тверезим.

Руйнація каналізаційного колектора у Чернігові

4 жовтня у Чернігові через руйнацію каналізаційного колектору оголосили надзвичайну ситуацію місцевого рівня. Таке рішення ухвалили на засіданні міської комісії з техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій після того, як вранці того ж дня водоканал повідомив, що обмежить водопостачання у багатоповерхівках через аварію на каналізаційному колекторі діаметром 700 мм у мікрорайоні Шерстянка. Це стосувалося мікрорайонів ЗАЗ, Масани, Стара, Нова Подусівка та Шерстянка.

Аварія на каналізаційному колекторі у Чернігові у жовтні 2024 року. Суспільне Чернігів

Олександр Ломако, який на той час виконував обов'язки міського голови, повідомив, що цей колектор протяжністю 7,7 кілометра. Його збудували в 1970-х роках минулого століття. І він двічі відпрацював свій термін експлуатації.

"У 2019 році тут вже була серйозна аварія. Обстеження показало, що такий стан колектора — серйозна загроза для екології та функціонування міста. Розв'язання проблеми — повна його заміна, бо верхня частина пошкоджена газовою корозією. З 2019 року ми неодноразово писали листи до різних міністерств щодо виділення коштів. Зараз цей проєкт подали на фінансування партнерів із Франції, в рамках ратифікованого договору про співпрацю між нашими державами. Сподіваємось на позитивне рішення", — сказав Ломако.

5 жовтня начальник служби водопровідних мереж "Чернігівводоканалу" Ігор Грищенко повідомив, що аварія на каналізаційному колекторі пов'язана з незаконно збудованою пилорамою над колектором.

"Там охоронна зона понад п'ять метрів. Там не мало бути ніяких приміщень, ніякого навантаження на той колектор. Тобто, будь-який в'їзд машини був спрямований на понаднормове навантаження на колектор. Де машини заходили постійно, там воно й обвалилося".

За словами Грищенка, ще до повномасштабної війни власника пилорами попереджали, щоб він ліквідував свою забудову, але він це проігнорував.

Станом на 6 жовтня водопостачання для всіх мікрорайонів, у яких не було води через аварію на колекторі, відновили. Але на загальноміській нараді 8 жовтня директор КП "Чернігівводоканал" Сергій Малявко заявив, що заміна зруйнованої ділянки колектора (її протяжність — 150 метрів) може коштувати 10-15 мільйонів гривень.

За його словами, накриття цієї ділянки половиною труби є тимчасовим рішенням для проходження стоків та відновлення водопостачання у багатоповерхівках. Проте це не дає гарантії, що не відключатимуть воду у квартирах до повноцінного ремонту ділянки.

"Взагалі ніяких гарантій, що ми не будемо відключати воду це не дає. Тобто ця аварія може бути і сьогодні, і завтра. Реальне рішення – тільки заміна ділянки колектора", — сказав Малявко.

Гроші на це планували шукати у міському бюджеті. За словами директора "Чернігівводоканалу", вартість ремонту всього колектора — понад 800 мільйонів гривень.

Наразі на місці, де утворилося провалля, внаслідок руйнації колектора, перекрили рух транспорту до кінця зими та усувають проблему.

Повістки "Укрпоштою"

На початку жовтня чернігівці почали отримувати сповіщення про необхідність звернутися до відділення "Укрпошти" для отримання повістки від територіального центру комплектування та соцпідтримки. Така повістка має вигляд рекомендованого листа, який одержувач отримує під підпис. Про це Суспільному на умовах анонімності розповідали чернігівці, які отримали таке сповіщення.

Повістка “Укрпоштою”. Суспільне Чернігів

Про алгоритм складання таких повісток та правила, за якими слід діяти, якщо "Укрпошта" прислала таке сповіщення, розповідав представник оперативного командування "Північ" Олександр Бабич в ефірі "Українського Радіо Чернігів".

Батьки опізнали сина на кадрі із розстріляними українськими військовими на Курщині

10 жовтня російські військові вчергове порушили правила та звичаї ведення війни та розстріляли дев'ять українських військових у Курській області РФ, які вимушені були здатися в полон. Про це повідомили аналітики DeepState.

В соціальних мережах вони опублікували кадр розстріляних. Саме на цьому кадрі Оксана Голубенко із чоловіком побачили свого сина Руслана. Опізнали його за спідньою білизною і шкарпетками. 16 жовтня подружжя отримало сповіщення, що син зник безвісти біля села Толстий Луг в Курській області.

Розповідь мами й батька про сина — дивіться у нашому репортажі:

Подружжя Голубенків до останнього не знали, що тіло сина знайшли. Поховали Руслана 26 жовтня в селі Рябухи Талалаївської громади.

Рішення суду про затвердження бюджету міста Чернігова міською військовою адміністрацією

2 жовтня Шостий апеляційний адмінсуд підтвердив рішення Чернігівського окружного адмінсуду про те, що затверджувати бюджет міста Чернігова має міська військова адміністрація під керівництвом Дмитра Брижинського.

Начальник Чернігівської МВА Дмитро Брижинський. Суспільне Чернігів

Суди щодо цього питання тривали з 2022 року. Так, 29 лютого Верховний Суд України частково задовольнив касаційну скаргу Чернігівської міськради та скасував рішення Чернігівського окружного адміністративного суду (22 червня 2022 року) і Шостого апеляційного адміністративного суду (17 жовтня 2023 року). Справу направили на новий розгляд до суду першої інстанції.

Тодішній в. о. міського голови Олександр Ломако коментував:

"Є підстави вважати, що суди ухвалювали ці рішення в умовах політичного тиску, бо дуже поспішали та слухали справу в закритому режимі, без публічності та заслуховування сторін".

А начальник міської військової адміністрації Дмитро Брижинський у коментарі Суспільному зазначав, що суперечка щодо бюджету втратила актуальність.

"Суд розгляне цю справу і ухвалить законне рішення, в якому визнає, що право затверджувати та вносити зміни в бюджет — це право міської військової адміністрації", — стверджував Брижинський.

Слід зазначити, що на рішення, яке ухвалив Шостий апеляційний адміністративний суд 2 жовтня 2024 року, Чернігівська міська рада подала позов до Верховного суду.

А бюджет Чернігова на 2025 рік затвердив начальник МВА Дмитро Брижинський. Про це він повідомляв 27 грудня.

Новини України