“Жити у деградуючому житлі або взяти все у свої руки”: як працює ОСББ “Полюсна 10” у Полтаві

За інформацією: Суспільне Полтава.

Одна з форм управління житловим майном в Україні ― об'єднання співвласників багатоквартирних будинків. Про переваги та недоліки ― в інтерв’ю Суспільного із членкинею правління ОСББ "Полюсна 10" у Полтаві Людмилою Арсірій.

Як створити ОСББ

ОСББ на вулиці Полюсній у Полтаві зареєстрували 2016-го, а повноцінно працювати воно почало у квітні 2017-го. Першим поштовхом до цього стало підвищення цін на опалення, розповіла Людмила Арсірій.

Будинок ОСББ на вулиці Полюсна, 10 у Полтаві. Суспільне Полтава"Багато людей вважають, що вони є власником квартир, а власником даху, сходів, там підвалів, ліфтів є хто завгодно, але не вони. І намагаються якісь цікаві аргументи приводити, наприклад: "А у мене є право власності на квартиру, і там написано, що в мене квартира у власності. А ніде не написано, що, наприклад, сходи або ліфт також в моїй власності". Але рекомендую прийняти просто це як даність, що весь будинок належить співвласникам".

Членкиня правління ОСББ “Полюсна 10” у Полтаві Людмила Арсірій. Суспільне Полтава

Для створення ОСББ спочатку має згуртуватися ініціативна група, це фіксують документально. Вона має провести установчі збори ОСББ, а далі об’єднання треба зареєструвати у державних реєстраторів. Має бути створена комісія, яка прийматиме будинок від попереднього управителя. А на наступних зборах буде затверджений тариф, наступний етап ― самостійне керування.

Які тарифи діють в ОСББ

В ОСББ мешканці дому сплачують щомісячні внески. Їх затверджують на загальних зборах. Сума залежить від планів місцевих. Якщо вони хочуть просто утримувати будинок (платити за електроенергію, прибирання, обслуговування ліфтів тощо) ― ціна буде меншою. Якщо прагнуть змін, то для цього треба окремо прорахувати вартість, яку розділять на щомісячні внески, розповіла Людмила Арсірій.

Благоустрій біля будинку у Полтаві. Суспільне Полтава"Перші збори, які затверджували розмір внеску на утримання будинку, дійсно люди порівнювали з тим, що було у ЖЕО №2. На той момент це біля 70 копійок із квадратного метра. А в нас той мінімум, який дозволяв просто от самостійно існувати без будь-яких там грандіозних модернізацій ― це був 1 гривня 78 копійок. Ми людям пояснювали, що 70 копійок у ЖЕО №2 буде не вічно. І воно так і сталося", ― сказала членкиня правління ОСББ.

Зона відпочинку у дворі ОСББ “Полюсна 10” у Полтаві. Суспільне Полтава

Нині в будинку тариф складає 6 гривень 31 копійка із квадратного метра. Із них 2 гривні 50 копійок ― на обслуговування кредиту щодо енергоефективності.

"Згідно зі статутом, в ОСББ повинна бути ревізійна комісія, яка раз на рік перевіряє всі фінансові документи ОСББ і звітує перед загальними зборами", ― розповіла Людмила Арсірій.

Що реалізували в ОСББ "Полюсна 10" у Полтаві

На вулиці Полюсній, 10 у Полтаві замінили вікна та утеплили фасад. Суспільне Полтава

Насамперед у домі вирішили зробити термомодернізацію: встановили індивідуальний тепловий пункт та замінили вікна. Це реалізували за державною програмою. Людмила Арсірій Суспільному повідомила:

"50% вартості оцих двох проєктів ― вікна і ІТП ― це було заплачено з державного бюджету. Потім питання, яке стояло в повний зріст ― це продовжити модернізацію системи опалення і фасад. Почала роботу програма "Енергодім" ― це державна програма за участю іноземних спонсорів. І на той момент ця підвищена сума відшкодування була 70% вартості всього, що ми зробимо".

Упорядкування мережі провайдерів у під’їзді будинку на вулиці Полюсна, 10. Суспільне Полтава

Нині у під’їздах розпочали упорядкування мереж провайдерів ― дроти хочуть сховати за спеціальними каналами. Після цього будуть ремонтувати стіни, стелі та сходи у під’їздах.

"Ми взяли участь в міській програмі капітального ремонту ліфтів, подали заявку. І згідно з цією заявки в нас будуть замінені ліфти в обох під'їздах. Ця програма існує уже для ОСББ практично рік. Можна подати заявку, де буде проведені роботи у співфінансуванні 90 на 10. Тобто 90% ― міський бюджет, 10% ― бюджет ОСББ", ― розповіла членкиня правління.

Які недоліки існування ОСББ

За словами Людмили Арсірій, недоліків у об’єднанні співвласників багатоквартирних будинків вона не вбачає:

"ОСББ ― це те, що існує в природі без нас. Якщо такий недолугий, може, приклад привести: цивільний і громадянський шлюб. Штамп в паспорті є, штампу в паспорті немає, але все одно каструля борщу на всіх, діти, ковдра. Все те саме і ОСББ".

Велобокс, який виграли завдяки участі у конкурсі ОСББ. Суспільне Полтава

Водночас, юридична реєстрація ОСББ дає можливість участі у різних програмах та залучення додаткового фінансування, сказала членкиня правління.

"Вибір дуже невеликий: або жити у деградуючому житлі, або взяти все в свої руки і перетворити у те житло, в якому вам не соромно було б жити. Ми живемо кожного дня для себе. Невже не можна знайти в собі сили, щоб не соромно було самим жити в цих будинках".

Новини України