Жителі Полтавщини могли спостерігати північне сяйво: чому його не помічали так часто раніше

За інформацією: Суспільне Полтава.

Ввечері 10 жовтня жителі Полтавської області могли побачити у небі північне сяйво. Це унікальне для України явище. Спостерігати за ним так могли у Харківській, Дніпропетровській та Рівненській областях.

Про це повідомив Суспільному астроном Володимир Кажанов.

Сяйво рожевого відтінку бачили, зокрема, у Зіньківській, Лохвицькій та Лубенській громадах. Таке явище в Україні раніше було рідкісне, розповів астроном.

“Це пов’язано з тим, що магнітне поле та магнітні полюса землі, вони мають постійну зміну. Тобто не співпадають із географічними. Раніше він був на Півночі Канади. Але за останні десятки років магнітний полюс північний дрейфує у наш бік. У природі таке і раніше було. Це не несе якоїсь загрози для людства. Це просто зміни в надрах нашої землі”, — пояснив Володимир Кажанов.

У ніч з 10 на 11 жовтня, ймовірно, було північне сяйво сторіччя, додав астроном.

Зоряне сяйво, яке могли спостерігати на Харківщині. Facebook-сторінка Володимир Кажанов

“Є думка, що за останні сто років такого сильного полярного сяйва ще не було. Минулої осені та на весні в Україні також фіксувались полярні сяйва, але більше на камеру. Зараз же саме вразило, що оком було видно оці червоно-рожеві у небі світіння. Також зелене світло було видно, але нижче до горизонту обрію. І були видні промені. Я як астроном, який вивчає небо понад 25 років, подібного не бачив”, — зауважив науковець.

За деякими спостереженнями і вимірюваннями, у ці дні триває сильна магнітна буря.

Північне сяйво, яке сфотографували у Зінькові. Facebook-сторінка В. Пронін“Зараз максимум сонячної активності. Там на сонці стаються спалахи, наче вибухи. Викиди плазми у космічний простір. І по науковому – це називають викид корональної маси, який стався напередодні. Частинки полетіли до Землі, але Земля нас від цих високоенергійних часток захищає атмосферою та магнітним полем. Коли частинки прориваються до шарів атмосфери землі, у небі виникає люмінесценція. Взаємодія частинок від сонця з атмосферою землі дає в небі таке світіння різнокольорове”, — роз’яснив астроном.

Світлинами сяйва у соцмережах діляться і жителі Полтавщини. Щоб побачити полярне сяйво, потрібно кілька разів виходити на вулицю та дивитись на небо. Оскільки воно то розгорається, то згасає. Найяскравіші спалахи 10 жовтня були близько 23:30.

Промені зоряного сяйва. Facebook-сторінка Володимир Кажанов“На найближчі вечори рекомендую періодично дивитись у сторону півночі. Від сходу до заходу, ось цей напрямок на небі. Може так бути, що в один момент нічого немає, а через кілька хвилин там краса. Чув, що поширюють такі чутки, що полярне сяйво випалює кисень в атмосфері, і що нічим буде дихати. Це вигадки та міф”, — повідомив астроном.

Полярне сяйво можна спостерігати ще до ранку 13 жовтня.

Новини України