Єдиний на Чернігівщині працює взимку та скорочує шлях на 90 км: як переправляють поромом через Десну людей та машини

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Юрій Притика. Суспільне Чернігів

За його словами, пекарівський пором — єдиний в області, що працює як постійна переправа. Загалом же на Десні таких канатних поромів залишилось п'ять, але вони сезонні та здебільшого використовуються для потреб сільського господарства.

Юрій розповідає, деякі з його пасажирів бачать такий плавзасіб вперше:

"Знімають на камеру, питають, де мотор, чому не гуде. Мотор он — колотушка і тягни".

"Це не так, що прийшов і тягай…"

Житель Синютина Володимир, який користується пекарівською переправою, каже, що іншої переправи, крім цього порома, до сіл Пекарівського старостинського округу ніколи не було.

"З однієї сторони прекрасно, а з іншої — біда. Без порома — як без рук у нас. І батько мій тут працював колись, і Юрин дід працював…", — говорить Володимир.

Володимир. Суспільне Чернігів

Юрію — 31, поромником він став п'ять років тому. Його цьому навчив нині покійний односелець.

"Мене вчив дядько Сергій, щоб я робив на поромі. Зі мною він їздив місяць чи два, ми вдвох з ним тоді їздили. П'ять років тому, поки він був живий, він мене вчив. Це не так – прийшов і тягай. Треба: підняти припоромки, щоб з’їхала велика машина, підкласти дошки, щоб вона виїхала – не так просто".

На березі на палях стоїть будівля, де поромник може перечекати опади або зігрітися. Проте, Юрій каже: користується нею нечасто.

Хатинка поромщика. Суспільне Чернігів"Буває, що когось треба почекати, всяке буває. Буває "швидка" дзвонить о 12-й ночі —їдемо, перевозимо".

Переправа працює і взимку, а коли прибуває вода, села стають як "острів невезіння"

Переправа припиняє працювати, коли річка повністю стане. Поки крига тонка, поромник полонить — пробиває "коридор", щоб рухатись від берега до берега.

Староста Пекарівського старостинського округу Тамара Степаненко розповідає про поромника так:

"Він знає всі тонкощі поромної справи. Знає, з якою товщиною криги можна переїжджати, де можна полонити, як можна полонити".

Тамара Степаненко. Суспільне Чернігів

Коли ріка повністю замерзне, люди переходять льодом. А під час повені поромники перевозять людей човном.

"Хлопці вже сьогодні переживають, що прибуває знову вода. І, якщо в нас буде знову зимовий розлив – у нас знову буде пів року без транспортного сполучення, бо коли широка Десна — її не можливо заморозити і дуже важко прополонити", — говорить Тамара Степаненко.

Валентина Шмуліченко у машині на поромі. Суспільне Чернігів

Жителька Сосниці Валентина Шмуліченко, яка користується пекарівською переправою, додає:

"А якщо весна, то тут усе у воді. Тоді взагалі, як на острові — «острів невезіння»".

Новини України