За інформацією: Суспільне Чернігів.
Анна Кисіль на фоні прапорів Німеччини та України. Суспільне Чернігів
З її ініціативи депутати з німецького Аахена проголосували за партнерство з Черніговом у 2022 році. Вона створила німецько-українську спілку для допомоги переселенцям та балотується до Бундестагу від партії "Зелених"."Зелені" пропонують, зокрема, знизити податки на електроенергію для ЄС, просувають "зелені" кліматичні політики, підтримують витрати 2% ВВП на оборону, а ще вони "за" вступ України до НАТО та збільшення військової допомоги
Мова про 31-річну Анну Кисіль, яка родом з Бахмача, що на Чернігівщині. Вона переїхала жити до Німеччини у 2015 році. З 24 лютого 2022 року, як каже Анна, почала займатися питаннями допомоги України, темами адвокації та підтримки людей.
"На якомусь етапі в спілці не було більше інструментів та можливостей якісь теми обговорювати. І через це я вирішила йти в німецьку політику саме для того, щоб задавати певний тон, щоб підсилювати співпрацю, щоб Україна не зникала з німецького простору. Тому що дуже багато російських наративів просувається, зокрема, і через культуру. Я думаю, що в цьому випадку могла долучитися і допомогти превентивно реагувати".
Напередодні виборів до німецького парламенту, які проходять 23 лютого 2025 року, Оксана Рекун поспілкувалася з єдиною українською кандидаткою від партії "Зелених", та дізналася про її роль у німецькій політиці, головних конкурентів та ідеологію партії, допомогу рідній Чернігівщині та Україні. Її думку про висловлювання Трампа, що переговори з Путіним були "дуже хорошими", тоді як з Україною — "не дуже", додавши, що українська сторона "немає жодних козирів". Про майбутнє Європи та Німеччини у контексті безпеки України — читайте далі.
Розмова відредагована та скорочена для зрозумілості
"З самого дитинства була політично зацікавленою людиною"
Ви кандидатка від партії "Зелених" в регіоні Аахен у Бундестаг. Як взагалі потрапили у німецьку політику?
Це був досить логічний шлях, тому що в Україні я була учасницею Революції ГідностіПолітичні та суспільні зміни в Україні з 30 листопада 2013 року до лютого 2014 року, викликані протестом громадян України проти протиправного розгону мирної акції студентів та громадських активістів, яка розпочалася 21 листопада 2013 року як спротив проти відходу політичного керівництва країни від законодавчо закріпленого курсу на Європейську інтеграцію та подальшою відмовою від цього курсу. Одними з головних причин протестів стали надмірна концентрація влади в руках Віктора Януковича та його "сім'ї", небажання народу України миритись із перетворенням країни не лише де-факто, але і де-юре на одну з колоній Росії й, в принципі, з самого дитинства вже була політично зацікавленою людиною. Мої батьки завжди цікавилися політикою. Я пам'ятаю події Помаранчевої революції.Кампанія протестів, мітингів, пікетів, страйків та інших актів громадянської непокори в Україні, організована і проведена прихильниками Віктора Ющенка, основного кандидата від опозиції на президентських виборах у листопаді — грудні 2004 року, після оголошення Центральною виборчою комісією попередніх результатів, згідно з якими нібито переміг його суперник — Віктор Янукович. Мені це тоді, ще дитиною дуже вразило, що є такий український дух: як люди гуртуються і навколо чого, навколо яких цінностей. Потім мої переконання ще раз підтвердилися на Революції Гідності.
Вперше я була там, коли люди збиралися на Майдані та на Європейській площі. Потім — коли вперше побили студентів. І після того я вже їздила майже кожні вихідні до Києва. Я пам'ятаю цей настрій, пам'ятаю цей український дух, який дійсно виборював свій шлях в Європу. Скажімо так, свій шлях додому. Тому що ми завжди були людьми, які сповідували європейські цінності. Просто в якийсь момент так вийшло, що 300 років російського впливу дали про себе знати й мали відбиток в нашій історії.
Анна Кисіль на Євромайдані у Києві у 2014 році. Фото з особистого архіву Анни Кисіль
І коли я переїхала в місто Аахен, це було 24 лютого 2022 року, перше, що ми робили — пішли на демонстрацію. Вони були організовані або адміністрацією або німцями. Потім ми самі вже заснували Ukrainer in Aachen e.V. / Офіційна спілка "Українці в Аахені". Це для того, щоб повноцінно допомагати українцям, які приїжджають сюди. Тому що лише люди з цієї країни, які розуміють мову, менталітет, можуть розказати як вони насправді почуваються в Україні. У нас там сім'ї, друзі.
Перші роки повномасштабного вторгнення — це був внесок у німецьке суспільство, щоб просто пояснити ці причинно-наслідкові зв'язки. Чому взагалі сталося повномасштабне вторгнення?
Потім наша спілка була співорганізатором заходу, коли в Аахені президент України та український народ отримували премію Карла Великого. Це була перша поїздка Зеленського в Німеччину (14 травня 2022 рік, — ред.).
Тоді канцлер Німеччини Олаф Шольц відзначив, що премія імені Карла Великого вперше вручається президентові Зеленському і цілому народові.