За інформацією: Суспільне Чернігів.
Мати полоненого Максима Гавриленка — Ольга. Суспільне Чернігів"Був дзвінок і смс, бо він не додзвонився, він сказав: «Не переживайте, у мене все добре». Я йому набрала, він уже був поза зоною, це було вранці. Була операція, він про це знав і дуже переживав, і вранці знайшов час зателефонувати", — каже мати.
Увечері того ж дня Максим потрапив до полону. Про це його батьки дізнались згодом, коли у соцмережі побачили відео, відзняте росіянами.
"На цьому відео вони розповідали, як все сталось. Вони вийшли на завдання і потрапили в кільце. 2 листопада нам прийшло сповіщення, що син, солдат Гавриленко Максим Сергійович, під час участі в бойових діях біля населеного пункту Червонопопівка потрапив до полону".
Сповіщення сім’ї Гавриленків про потрапляння до полону РФ їх сина Максима. Суспільне Чернігів
Пів року про Максима не було жодної інформації. У травні 2023-го його батьку Сергію прийшло повідомлення з невідомого номера, де йому надіслали відеозвернення від сина.
"Привіт, мої рідні, от з’явилась можливість поговорити з вами. Хотів би по-перше попросити вибачення за те, що змусив хвилюватися вас. Хочу сказати, що у мене все добре, мене взяли в полон минулого року. І я сподіваюсь, що вам повідомили про це. Хочу, щоб ви не хвилювались, це найголовніше. Все буде добре, скоро повернусь додому, сподіваюсь на це. До зустрічі", — казав у зверненні Максим.
Чоловік, який надіслав це відео, назвався російським журналістом, згадує Ольга. У чатах вона спілкувалася з матерями інших українських військовополонених. Так вона дізналась, що відео з її сином записали у Суходільській колонії на тимчасово окупованій Луганщині. Його перебування там підтверджували й колишні полонені, яких обміняли.
"30 грудня також повернули двох чоловіків із цієї колонії, мені сказали: «Так, я бачив і знаю вашого сина, але його 18-го числа мали вивезти — хлопців масово вивозили». Записались на зустріч з координаційним штабом. Нічого нам конкретно не сказали, сказали: «Так, ми знаємо про це, що це не з однієї колонії, з багатьох колоній, хлопців масово вивозили, куди – ніхто не знає».
Акція підтримки військовополонених та зниклих безвісти на Сумщині. Суспільне Чернігів
Понад два роки подружжя займається пошуками сина. Щоб знайти хоч якусь інформацію і щоб його включили до списків на обмін, написали десятки звернень до різних інстанцій. Кажуть: безрезультатно.
Увесь цей час Ольга та Сергій їздять на мітинги до міста Кролевець, що у сусідній Сумській області. Тут щотижня збираються родичі та знайомі військовополонених і зниклих безвісти. Люди з’їжджаються з найближчих до Кролевця районів Сумської та Чернігівської областей.
Бабуся загиблого військового Наталія Дубровіна. Суспільне Чернігів
На акції приходять і родичі тих, хто повернувся з полону, а також рідні загиблих.
"Нам чекати вже нікого. Онук, на жаль, загинув у 18 років. Але люди чекають і є надія, що, можливо, їхній знайдеться. Можливо, вони дочекаються: хто сина, хто чоловіка, хто онука, так, як ми чекали", — говорить бабуся загиблого військового Наталія Дубровіна.
Акції "Не мовчи – полон вбиває" відбуваються з грудня 2023 року. Їх організовує Євген Кощеєв. Його 18-річний син Гліб загинув під час захисту Маріуполя на заводі "Азовсталь". Тіло хлопця досі не можуть повернути.
Євген Кощеєв. Суспільне Чернігів
Такі акції Гавриленки хочуть організувати й у Коропі — центрі своєї громади. Першу запланували на 9 лютого. Прийти, каже Ольга, вже погодились два десятки людей.
"По перше, це підтримка сімей. По-друге, це заявити суспільству, що наші в полоні, полон триває і щось треба робити. По-третє, повертаються хлопці й вони кажуть, що вони думали: чи про них хтось згадує, чи за них взагалі борються. Це дуже важливо для них, що ми не склали руки, не мовчимо".