За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Автомобіль мобільної бригади соціально-психологічної допомоги, вересень 2024. Мобільні бригади соціально-психологічної допомоги
У Хмельницькому з моменту заснування мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, які працюють за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення, здійснили понад 1700 виїздів, за цей рік — 520.
Про їхню роботу в етері Українського Радіо Хмельницького говорили із Майєю Черновою — керівницею, психологинею мобільної бригади соціально-психологічної допомоги у Хмельницькому та керівником, фахівцем соціальної роботи мобільної бригади у Хмельницькому Олександром Ковтуном.
Скільки мобільних бригад соціально-психологічної допомоги створено на Хмельниччині і які їхні завдання?
Майя Чернова — керівниця, психологиня мобільної бригади соціально-психологічної допомоги у Хмельницькому:
Мобільні бригади, які підтримуються фондом ООН у галузі народонаселення і за фінансування USAID, почали працювати з квітня 2022 року. В Україні функціонує 106. Якщо брати Хмельницьку область, то було створено п'ять мобільних бригад: у Хмельницькому дві бригади, у Кам’янці-Подільському теж дві й у Старокостянтинові — одна мобільна бригада. Основними пріоритетними напрямки роботи мобільної бригади є надання психологічної допомоги постраждалим особам; реагування і надання не пізніше однієї доби соціально-психологічної допомоги постраждалим особам, які потребують термінової допомоги, зокрема, кризового втручання; інформування постраждалих осіб щодо послуг, які є сьогодні в громаді: це медичні, соціальні, психологічні, правові, які вони можуть отримати безкоштовно; роз'яснення постраждалим їхніх прав; впровадження інформаційно-просвітницької діяльності щодо домашнього насильства тощо.
Хто входить до складу мобільної бригади соціально-психологічної допомоги? І як люди можуть звернутися по допомогу?
Олександр Ковтун — керівник, фахівець соціальної роботи мобільної бригади соціально-психологічної допомоги м. Хмельницький:
Мобільна бригада складається з трьох фахівців: фахівець соціальної роботи, психолог і водій, який, власне, забезпечує мобільність бригади. І це дуже важлива річ, тому що ми можемо завдяки цьому оперативно реагувати на ті виклики, які можуть бути. До прикладу, ми можемо у той же день виїжджати до постраждалих від домашнього насильства, інколи бригада самотужки виїжджає, але якщо є, наприклад, ризик для фахівців, тоді це можуть бути спільні виїзди із поліцією. Є декілька ключових способів отримати допомогу від бригади. Повідомлення про постраждалих поліцією, оскільки ми співпрацюємо із Сектором протидій домашнього насильства Національної поліції України. Вони передають інформацію нам, і тоді ми уже встановлюємо зв'язок із постраждалими, домовляємось про зустріч у безпечному, комфортному місці або проводимо телефонне консультування, або стаціонарно в нашому офісі. Інший шлях — це самозвернення. Наші контакти можна знайти на сайті фонду ООН у галузі народонаселення, на сайті Хмельницької міської ради. Також інформацію про бригади, про їхні послуги розміщуємо в різних установах: амбулаторіях, закладах освіти, проводимо і просвітницькі лекції, в місті можна було побачити білборди з контактними даними мобільних бригад. Наші телефони 096 019 36 47; 050 019 36 47. Вони працюють цілодобово, але в нас є свій графік роботи з 09:00 до 21:00 години.
Окрім домашнього насильства, з якими запитами ще доводилось працювати за понад два роки роботи мобільних бригад?
Майя Чернова — керівниця, психологиня мобільної бригади соціально-психологічної допомоги у Хмельницькому:
Коли розпочалась повномасштабна війна, то було досить багато звернень від ВПО щодо житла, куди звернутися щодо оформлення документів, де отримати гуманітарну допомогу. Ми збирали собі базу організацій, штабів, куди можна перенаправити людей, які до нас телефонували. Інколи люди звертаються, коли їм просто потрібна психологічна підтримка, не пов'язана із домашнім насильством, звичайно, ми не відмовляємо, а перенаправляємо просто до інших спеціалістів, які можуть надати фахову допомогу.
Яка цільова аудиторія мобільних бригад соціально-психологічної допомоги?
Олександр Ковтун — керівник, фахівець соціальної роботи мобільної бригади соціально-психологічної допомоги м. Хмельницький:
Будь-хто може звернутися по допомогу. Насильство не обирає ні стать, ні соціальний статус. Але ми бачимо певні тенденції. В основному страждають від домашнього насильства жінки. Сьогодні ми бачимо, що певні проблеми з'являються в сім'ях військовослужбовців, і з ними ми також працюємо. У нас абсолютно немає обмежень, це можуть бути й діти, жінки, чоловіки різного віку і різного статусу.
Авторка: Інна Ніколаєва