За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Когенераційна установка для генерації власної електроенергії, 11 вересня 2024. Суспільне Хмельницький
На хмельницьких котельнях до кінця 2024 року за кошти іноземних донорів облаштують ще чотири когенераційні установки для генерації власної електроенергії. Місто вже має 15 таких установок на 12 котельнях із 75. Завдяки їм за ймовірних блекаутів взимку споживачі централізованого теплопостачання, а це близько 70% населення – не залишаться без тепла.
Про це Суспільному розповів заступник Хмельницького міського голови Василь Новачок.
"Чим більше генерації буде встановлено в Хмельницькому, чим на більшій кількості об’єктів – тим більш безпечне, якісне і незалежне буде теплопостачання в хмельницьких багатоповерхівках. Чим більше буде вироблятися електроенергії на Теплокомуненерго, тим менше місто буде транспортувати теплоенергії з великих теплоелектростанцій, гідроелектростанцій, атомних електростанцій".
Як розповів головний енергетик міського комунального підпріємства "Хмельницьктеплокомуненерго" Юрій Цвєтус, тепло в споживачів централізованого опалення протягом блекаутів було завдяки когенераційним установкам на котельнях.
"Встановлювати їх в місті почали ще коли про блекаути й не чули – в 2003 році. Це була звичайна економіка. Тоді був дуже дешевий газ і було економічно доцільно встановити такі установки для того, щоб виробляти електроенергію безпосередньо тут і не купувати її дороговартісно на той час в обленерго. Паливом в цієї установки є природній газ, те саме паливо, яке і є для котлів. Тому на котельні найвигідніше використовувати саме природній газ. Спалюючи його, вони виробляють теплову та електричну енергію".
З його слів, когенераційні установки працюють у 12 із 72 котелень, деякі котельні мають по дві. Під час тривалих блекаутів 70% жителів міста – споживачів централізованого теплопостачання – без тепла не залишались.
Головний енергетик міського комунального підпріємства “Хмельницьктеплокомуненерго” Юрій Цвєтус, 11 вересня 2024. Суспільне Хмельницький"В цілому по місту 15 таких установок. Вони розподілені по різних об’єктах, локаціях міста. Звичайно, на всіх котельнях немає когенераційних установок. Деколи це технічно неможливо, оскільки котельня просто маленька. Там опалювати один-два будиночки – немає сенсу ставити когенераційну установку. На всіх котельнях міста встановлені дизель-генератори або бензинові маленькі генератори. Їх загалом 63 і всі споживачі теплокомуненерго будуть гарантовано з теплом".
За словами Юрія Цвєтуса, діючі когенераційні установки можуть виробити понад 25 мільйонів кіловат електроенергії – це, для порівняння, як один енергоблок ХАЕС за добу. Дещо менше виробили торік.
"Підприємство виготовило понад 20 мільйонів кіловат електричної енергії. 15 мільйонів ми спожили самі. І близько 6 мільйонів — продали".
Надлишок електроенергії, відповідно до закону, продали Укренерго. Розподіляти його, до прикладу, на освітлення міста підприємство не може, розповідає заступник міського голови Василь Новачок
"Надлишкова електроенергія виробляється з газу. І оскільки газ коштує великих грошей, а це більше ніж 16 гривень за один кубічний метр. Відповідно, за той газ треба оплачувати. За газ можна оплачувати, якщо ту електроенергію продавати".