Громадські організації Івано-Франківська подали в суд на власницю готелю “Дністер”

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Готель “Дністер” в Івано-Франківську. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Громадські організації Івано-Франківська подали позовну заяву в Івано-Франківський міський суд на власницю готелю "Дністер" Надію Лєвшакову та завідувача сектору з питань охорони культурної спадщини Івано-Франківської обласної військової адміністрації Андрія Давидюка.

Про це у коментарі Суспільному повідомив голова організації "Архітектурна варта" Ростислав Шпук.

Ініціаторами заяви є громадські організації "Ініціатива ЦСМ", "Мами Прикарпаття", "Архітектурна варта", "Мультимедійна лабораторія", а також благодійний фонд "Творча Криївка".

Позовна заява на Надію Лєвшакову та Андрія Давидюка. Facebook/Ростислав Шпук

"Дістали Бойки, відмовилися розісклити колонаду. Це буде перший прецедент в Україні, коли суд змусить повернути історичну споруду до її автохтонного вигляду", — каже Ростислав Шпук.

Готель “Дністер” до реконструкції та після. Facebook/Ростислав Шпук

У заяві зазначили, що співзасновниця фірми "Надія" та власниця готелю "Дністер" Надія Лєвшакова порушила Конституцію України та Закон України "Про охорону культурної спадщини".

Позовна заява на Надію Лєвшакову та Андрія Давидюка. Facebook/Ростислав Шпук

"Конституція і цей закон говорять, що зовнішність пам'ятки архітектури чи історичної спадщини належить народу, і єдине, що можна з нею робити, — наближати до авторського вигляду. Сім'ї Бойків видали дозвіл на реставрацію. Вони підписали охоронний договір № 336 і зробили все навпаки. Просимо накласти арешт на готель, поки родина Бойків не поверне його до автохтонного вигляду", — йдеться у заяві.

Додаток до позовної заяви з переліком порушень щодо готелю “Дністер”. Facebook/Ростислав Шпук

Окрім того, голови громадських організацій просять суд притягти до відповідальності другого підписанта охоронного договору № 336 — завідувача сектору з питань охорони культурної спадщини Івано-Франківської ОВА Андрія Давидюка.

23 червня 2024 року Ростислав Шпук оприлюднив у Facebook звернення до голови Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлани Онищук щодо звільнення Андрія Давидюка.

"Просимо звільнити з посади завідувача сектору з питань охорони культурної спадщини Андрія Давидюка за профнепридатність і хабарництво, яке яскраво проявилося у випадку з готелем "Дністер", — йдеться у зверненні.

Що відомо про готель "Дністер"

Будинок готелю "Дністер" в Івано-Франківську — пам’ятка архітектури та історії місцевого значення. У його приміщенні підписали Акт злуки між УНР та ЗУНР у 1919 році. В готелі жили президент ЗУНР Євген Петрушевич, Михайло Грушевський, Симон Петлюра, Володимир Винниченко.

Дозволи на реставрацію готелю

Власник "Дністра" в Івано-Франківську отримав два дозволи на реставрацію приміщення готелю. Перший — на реставрацію фасаду та частини першого поверху будинку. Другий — на відновлення вежі з годинниками.

Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області 10 лютого 2016 року зареєструвало декларацію про початок виконання підготовчих робіт у будівлі на вулиці Січових Стрільців, 12, а саме: реставрація фасадів, реставрація-пристосування приміщення частини будинку.

А вже 30 грудня 2016 року Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області дало дозвіл на реставрацію фасадів, реставрацію-пристосування приміщення частини готелю "Дністер", додавши формулювання — частини першого поверху.

Державна архітектурно-будівельна інспекція України, яка діяла до 2021 року, видала 19 жовтня 2018 року дозвіл на реставрацію готелю з відновленням вежі з годинниками та пристосуванням горищного простору під нежитлові приміщення. 26 березня 2020 року ДАБІ України видала сертифікат на ці роботи.

Що відомо про реконструкцію готелю "Дністер"

Проєкт реставрації готелю "Дністер", що розташований в центральній частині Івано-Франківська, розробили у 2016 році. Через відхилення від проєкту влітку 2017 Держархбудінспекція скасувала дозвіл на проведення робіт. Попри заборону власники продовжили реконструкцію. Власників готелю покарали за будівельні роботи без відповідних документів. На них наклали штраф.

19 грудня 2018 року на даху готелю "Дністер" відкрили відбудовану вежу-бельведер з трьома годинниками. Власник об'єкта надбудував два поверхи в історичній будівлі, змінив конфігурацію даху й вежі.

У 2020 році іванофранківці створили громадську організацію "Кам’яниця Австрія", щоб відстояти збереження автентичного вигляду готелю. Вони організовували акції протесту та писали звернення до міської влади.

У березні 2021 року іванофранківець Ростислав Шпук звернувся до міського голови Руслана Марцінківа з проханням відреагувати на порушення, які, за його словами, допустили при ремонті готелю "Дністер".

У квітні 2021 року власниця готелю Надія Лєвшакова обіцяла, що скло з колонади "Дністра" заберуть. Це була вимушена заява під тиском позиції містян — люди вимагали повернути автентичний вигляд колонади пам'ятці архітектури. Комісія від Івано-Франківської міської ради, яку створили, аби дослідити реставрацію готелю "Дністер", встановила низку порушень. Однак за два роки Лєвшакова обіцянки не дотримала.

17 червня 2023 року біля готелю люди організували акцію "Сплав по "Дністру", щоб висловити незгоду з порушеннями, які допустили власники під час реконструкції історичної будівлі, а також — із заскленими колонадами.

Івано-Франківська міська рада видала власникам готелю "Дністер" припис щодо розісклення колонади "Дністра". Однак окружний адміністративний суд скасував його через формально-бюрократичні підстави: його видали на бланку департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міськради. Однак ця структура перебуває в процесі ліквідації, а зараз діє департамент містобудування та архітектури.

Міська рада подала апеляцію на рішення окружного адміністративного суду щодо скасування припису департаменту містобудування та архітектури, в якому власників готелю "Дністер" зобов’язали повернути колонаді первісний вигляд.

Новини України